1. YAZARLAR

  2. Mehmet BİNA

  3. ALİ ULVİ KURUCU'DAN İKİ İBRETLİK RAMAZAN HATIRASI :
Mehmet BİNA

Mehmet BİNA

Yazarın Tüm Yazıları >

ALİ ULVİ KURUCU'DAN İKİ İBRETLİK RAMAZAN HATIRASI :

A+A-

1947 yılı bir Ramazan günü idi. Hiç unutmam Ağustos ayındaydık. Öğle namazında Harem-i Şerif'ten geldim. Soyundum; su dökünüp istirahat edeceğim. Annem seslendi:

“- Oğlum, komşu bakkaldan pirinç alıver. Akşama pilav yapacağım. Namazdan önce sana söylemeyi unutmuşum. Hadi git de pirinç getir...

”Sesimi çıkarmadım, ama çok sıkıldım. İçimden söylendim:

”- Be mübarek valide! Bir saat evvel namaza çıkarken sana sordum;

'- Anne, ben namaza gidiyorum. Bir isteğiniz var mı?' dedim.

'- Hayır oğlum, salimen git, salimen gel, Allah namazlarını, dualarını kabul eylesin' diyerek, güzelce beni uğurladın. Şimdi soyundum, su dökünüp, biraz dinleneceğim. Bakkaldan pirinç istiyorsun. Dışarıda sıcak elli derece, müthiş bir sam rüzgârı esiyor...”

Neyse, giyindim, bakkala yollandım. Oturduğumuz Bâbulmecîdî mahallesinde Abdülhadi amca bakkalımızdı. Yaşlı, muhterem bir zat idi.

Abdulhadi Amca'nın zikri :

Abdulhadi Amca'ya vardım. Baktım, kapısının üzerine bir zincir asmış, o zincire tutunmuş, ayakta duruyor. Hem dükkânda bulunduğunu gösteriyor, hem de gelen müşterileri karşılıyor. Yaklaşınca, bir taraftan da şu tesbihe devam ettiğini duydum:

 ‘Subhânallahi ve'l-hamdulillâhi ve lâilâhe illâllâhu vallâhu ekber...’

 Kendisine selam verdim. Selâmımı aldıktan sonra ilk sözü şu oldu:

“- İster misin, Allah sana da cennette bir bahçe diksin?”

“- Hayırdır inşallah, Abdulhadi Amca!”

“- Oğlum, Efendimiz sallâllâhu aleyhi ve sellem:

'Cenab-ı Hak: “Bir defa subhânallahi ve'l-hamdulillâhi ve lâilâhe illâllâhu vallâhu ekber diyen kuluma, ben cennette bir ağaç dikerim. Cennete geldiğinde, cemalimle müşerref olacağı, mükâfatını alacağı, rahmetimi göreceği gün, bir de bahçesi olacaktır, buyurmuştur.’ diye müjdelemiştir. (DEVAM EDECEK)

Önceki ve Sonraki Yazılar