1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Allah Allah Kimse Şaşırmıyor Ya
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Allah Allah Kimse Şaşırmıyor Ya

A+A-

Evet, kimse şaşırmıyor, kimse;  “hadi ordan! hadi ordan!”, “olur mu böyle şey?” “ he he bizde inandık!”  “bizde bu işler böyle olur!” “hayal bunlar…” Demiyor ya,  bende buna şaşırıyorum. Niçin demiyorlar?  Çünkü artık devlette bir ciddiyet oluştu. Çünkü artık Türkiye’de kendisini sorumlu hisseden, problemlerin muhatabı olarak kendini gösteren bir lider var karşımızda. Yanlış da yapsa,  doğru da yapsa sorumluluğu kabul eden bir başkan var. Yanlış yaptığı zaman özür dileyen, (Barış süreci, fetö hareketini cemaat sanması…)  yapılamayan, yanlış yapılan bir iş olunca suçu başkasının üzerine atmayan bir devlet adamı var. Yanlışları yok mu? Var. (İstanbul sözleşmesi, 6284 nolu kanunun uygulanmasından doğan problemler, Devlet harcamalarındaki lüks ve israfın bitirilemeyişi, eğitimdeki amaç sapması …) 

EŞİ YOK GİBİ

Bu manzara bize şunu gösteriyor:  Türkiye Tarihinin son yüzyıllık tarihinde, ülkeyi yöneten bir başbakan, bir cumhurbaşkanı veya bir padişah fark etmez,  bir lider;  Tüm dünyayı saran ve sarsan, Asya’dan Avrupa’ya,  Afrika’dan Amerika’ya…  Zengin - fakir, Müslim- Gayri Müslim… Tekmil ülkeleri kasıp kavuran bir pandemi (covit 19) ile karşılaştığı olağanüstü bir dönemde, ekonominin çarklarının yavaşladığı bir zamanda, bu salgın hastalığa karşı,  tedbir almak üzere  ; “İstanbul da, Anadolu ve Rumeli yakasında 1010 ar yataklı iki hastaneyi 45 gün içinde bitirip hizmete açacağız…”   Deseydi nasıl karşılanırdı? Bu söze (kendi taraftarları dâhil)  kim inanırdı? İç ve dış kamuoyları bu vaade nasıl tepki verirdi? Bu sözlere kimsecikler  inanmaz ve o lidere şöyle denirdi;   “hadi ordan!, hadi ordan!”, “olur mu böyle şey?” “ “hayal bunlar…” denirdi. Dediler mi? Hayır! Niye? Çünkü daha önce yapılanlar ortada.   Üstelik Sayın Cumhurbaşkanı bu sözü şöyle bir ortamda veriyor:

1- Devletimiz içerde dış destekli terör örgütleri (pkk, dhkpc…), ile mücadele ediyor. 

2- Dışarda ( Suriye’de, Irak da, Libya’da)  kendi hak ve çıkarlarını korumak için dünya devletleri ile, askeri, ekonomik mücadele/savaş veriyor.

3- Doğu Akdeniz başta olmak üzere birçok bölgede ekonomik ve siyasi çıkarlarımızı korumak için büyük paralar harcayıp olağan üstü siyasi mücadeleler yapıyor;

4- Öbür yandan 4 milyona yakın mülteciye ev sahipliği yapıyor.

5-  ABD  nin ve AB nin kur saldırıları ile boğuşuyor…

20 SENE ÖNCE BU YAPILANLARI BİRİ VAADETSEYDİ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan bundan yaklaşık 50 gün önce aynen böyle dedi ve böyle önemli bir vaatte bulundu. Ne muhalefet,  ne basın,  ne iç ne dış rakipleri /düşmanları bu vaatlere karşı çıkmadılar. Niçin?  Çünkü bu güne kadar ne söz verdiyse (birkaç mesele hariç. Mesela Ankara - Sivas Hızlı Tren hattının hizmete girmesi, Konya - Karaman Hızlı tren seferlerinin gecikmesi.)  zamanında yaptı. ( Malum olduğu üzere bu hastaneler;  Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi ile, Sancak tepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi (Hadım köy Niyazi Kurtulmuş Hastanesi restorasyonu,  Avrupa’nın en büyük hastanesi, Çam Sakura hastaneleri deaçıldı ) Sadece bunlarda değil pandemi sürecinde Türkiye ABD ,İngiltere  başta olmak üzere 60 ya ülkeye tıbbi yardım  yaptı.  Buna da kimse şaşırmıyor. Bundan çok değil 20 sene önce Türkiye’de son iki ayda yaşananları bir siyasi lider vaat olarak anlatsaydı halk o lideri Bakırköy’e gönderirdi.

Sayın Erdoğan bunları yapıyor lakin partiler bunları tartışmıyor basın/kamuoyunun önemli bir bölümü bunlarla değil “Kürtçe şarkı söyledi öldürüldü”  yalanını konuşuyor. Ne hazin değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.