1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Allah Rızası İçin!
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Allah Rızası İçin!

A+A-

Allah rızası için akan suların durduğu toplumuzda, sürekli okuyan okurların yanında ilgisini çekmediği ya da zamanı olmadığı için okumayacak kimseler de sırf Allah’ın rızasını kazanacakları umudu ile okumaya başlamışlardır belki...
Nerede, nasıl bir istek böyle bir dua temennisi ile karşımıza gelse, imkânlarımızı bir daha kontrol eder, imkânımız varsa bu isteği yerine getirmeye çalışırız. Kendimizin veya karşımızdakinin rızasını kazanmak yerine cenab-ı Allah’ın takdirini ve rızasını kazanmayı amaçlayan herkes için, dikkat ve önem gerektiren bir ifadedir. Allah’ın rızasını kazanmak istiyorsak emir ve yasaklarına riayet eder ve kulluk görevini ifa etmeye çalışırız.
Her şeyde olduğu gibi bu güzel dua ve temennide de istismar olabilmekte, insanların, Allah’ın rızasını kazanma isteğinin getirdiği iyi niyet ve beklentiyi farklı amaçlar için istismar edenler olabilmektedir. Bu konuda dikkatli bir tutum geliştirmek zorundayız. Evet, Allah’ın rızasını kazanmak için çalışacağız, daha çok iyilik ve hayır işinde koşturalım ama bunu alışkanlık haline getirenlerin bu art niyetlerine karşı da sorumlu bir davranış geliştirmeliyiz.
İnsanların duygularını istismar ederek, ısrarcı bir şekilde para vb. şeyleri istemek olan dilenme, herkesin şahit olduğu bir vakadır. Eskiye göre özellikle Mevlana çevresinde azalması sevindirici olsa da, çarşı merkezinde her köşe başında karşınıza çıkarak ‘’Allah rızası için’’ dini ve insani duyguları harekete geçirerek sizi etkilemeye çalışan dilenciler var ve maalesef bunu meslek haline getirenleri de var.
Genelleme yapmak doğru olmaz belki ama gerçekten ihtiyacı için dilenen kişiler olsa da, bu doğru bir yol ve yöntem değildir. Eskiden ‘’Allah rızası için’’ denince yanınızda varsa bir miktar para verir ve yolunuza devam ederdiniz. Oysa şimdi öyle değil, para vermenin, dilenciliğe teşvik ettiği şeklinde yaklaşımlardan dolayı, para istenilen kişi para verip vermeme arasında ikilem yaşamaktadır. İnsanların bu düşüncelerini bilen dilenciler de, daha ısrarcı daha pervasız olmakta kararlı görünüyorlar ki, sizi ikna edip üç beş kuruş para alabilsinler.
İnsanımız dilencilere karşı farklı tutum sergilemektedir, her bir tutumun kendi başına doğru ve yanlışları oluyor. Burada dilenciler üzerine konuşmaktan ziyade dilendirilen çocuklar bizim için daha önemli bir konu olmalıdır. Çünkü dilenen çocuk yoktur, dilendirilen çocuk vardır. Dilendirilen çocukların ruh sağlığı ve psikososyal uyumu, aile, sevgi, aidiyet ihtiyaçları, fiziksel ihtiyaçları kadar önemlidir.
Görmezden geldiğimiz, ötelediğimiz ya da yüz çevirdiğimiz bu çocuk dilencilerin, toplumda değerli bir birey olma, aidiyet, önemsenme ve psiko-sosyal ihtiyaçlarının karşılanması, dilencilik ve benzeri istismarlardan korunması konusunda daha kararlı ve sonuç alıcı adımlar atılması toplumsal huzur ve güven açısından öncelikli konularımız arasında olmalıdır. Selam ve dua ile.
 

Bu yazı toplam 265 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.