1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. Allah Yolunda İlk Kılıç Sıyıran
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

Allah Yolunda İlk Kılıç Sıyıran

A+A-

Muhterem okuyucu kardeşim, Allah yolunda hizmette, toplum hayatında faydalı çığır açmak da yani hayırlı işlerde yarış yapmak “ Hayırda yarış yapınız” ayeti celilesine tıpa tıp uymaktadır. Bu uğurda gayret göstermeli, mesela;
Allah yolunda ilk kılıç sıyıran Hz. Zübeyirdir. Mekke de iken “Muhammed yakalandı “ diye bir haber duydu. Yardımına koşup kurtarmak üzere kılıcını çekerek ileri atıldı.

MÜŞRİKLERİN MÜSLÜMANLARA MÜCADELESİ
Bu devreler, başlıca beş safhada toplanmaktadır. Birincisi, alay ve istihza devresi. İkincisi, hakaretler devresi. Üçüncüsü, işkenceler devresi. Dördüncüsü, münasebet kesme devresi. Beşincisi ve sonuncusu da şiddet devresidir.

İSLAMDA İLK ŞEHİDLER
Hz. Yasir, bir ayağı bir deveye, diğer bir deveye bağlanarak, develer aksi istikamete sürülerek vahşiyane bir şekilde şehid edilmiştir.
Hanımı Hz. Sümeyye de, kocasına yapılan bu canavarlık karşısında Ebu Cehile ağır sözler sarf etmişti. Bundan dolayı iki devenin arasına bağlanarak Ebu Cehil tarafından mahrem yerine atılan ok ve mızrak darbesiyle utanç verici ve feci bir şekilde şehid edildi. İslam dinin de ilk önce şehadet şerbetini içenler, bu karıkoca olmuştur.

HAZRETİ ÖMER FARUK
Hz. Ömer Müslüman olup, müşriklere karşı şehadet getirince onlara:
-İşte kavmimiz ikiye bölündü dediler. Endişeye kapılıp dağıldılar. Bundan dolayı, Rasülullah sav. Hz. Ömer’e, Hak ile batılın manasını ayıran “ Faruk “ lakabını verdi.

CİNNİLERE TEBLİĞAT
Hz. Peygamberimiz, Batnı Nahle de, gece yarısı teheccüd namazı kılarken, cinnilerden bir topluluk Peygamberimizin namazda okuduğu Rahman suresini dinlemişler, “kendileri Rasülüssakeleyn yani insücinnin peygamberi“ olan o hazrete iman ettiler. Kavimlerinin yanına döndüklerinde onları da imana çağırdılar. Cin suresinin baş ayetleri ve Ahkaf süresinin 29 ve 31. Ayetleri bunlarla ilgilidir.

TASAVVUF EHLİNCE VAHYİN YERİ
Tasavvuf ehlince, vahyin indiği yer sayılan insanın manevi kalbi, manevi irtibat merkezi olarak murakabelerde esas alınmıştır. Çünkü Allahın verdiği ilhamında mazharı kalbdir.

KURANI KERİM
Hz. Aişenin rivayetine göre, vahyin evveli ve Kuranı kerimin nazil olmasının başlangıcı, Alak süresinin “ İkra- Oku” emriyle başlayan ilk beş ayeti, ondan sonrada Müddessir süresinin ilk ayetleridir.
Ayetlerin manzumu:
Bilmek ister isen eğer sen adedi ayatı, cümlesi altı bin ve altı yüz altmış altı.
Binbir vadı beyanda anın, bini vaid. Binbir emri ibadet bini nehyü tehdid
Bini emsali iberdir, bini ahbarı kısas. Beş yüzü ayatı halal ile harama muhtas.
Buldu yüz ayeti tesbihi dua da çurusuh. Altmış altısı dahi nasıh ile mensuh.

İLK TEBLİĞ VE SON İNEN AYET
Bakara suresinin “Öyle bir günden sakınınız ki, o gün Allahü Teâlaya döneceksiniz. Orada herkese kazandığı tamamiyle verilir. Ve onlara hiçbir haksız muamele yapılmaz “ mealindeki ayeti kerimesidir(181).
“El-yevme ekmeltü.... Ayeti celilesi ise, veda haccında nazil olmuş ve Ahkâm ayetleri içinde son inendir. Rasülullahın, İslam dinini ilk tebliği Pazartesi akşamı yani Salı gecesi başlamıştır.

ALLAH YOLUNDA İLK OK ATAN
“İslam’ın Süvarisi” şöhretiyle maruf olan Hz. Sad okçuların üstadıdır. Allah yolunda ilk ok atan, ilk kan akıtan odur. Uhud muharebesinde düşmana bin ok atmış, Peygamberimizin “ Anam babam sana feda olsun Ey Sad “ diye iltifata nail olmuştur.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN İLK AMELİYATI
Bir gün Peygamber Efendimizin sütkardeşi Abdullah ve Şeyma ile evlerinin arkasında, yeni doğan kuzuların yanında bulunuyordu. Bu sırada, Abdullah ter içinde koşarak geldi. Halime ile Haris’e, “beyaz elbiseli iki kişi, Kureyşli kardeşimi yere yatırıp karnını yardılar. Ellerini karnına soktular diye bağırdı.
Halime ile kocası derhal dışarı fırladılar. Peygamberimizi ayakta, fakat rengi atmış ve gülümser bir halde buldular. İkisi birden:
-Sana ne oldu oğlum? Diye sordular.
-Peygamberimiz! Beyaz elbiseler giymiş iki kişi geldiler, biri diğerine beni göstererek “ Bumudur? “ diye sordu. O da “ Evet odur “ deyince, beni yatırdılar. Karnımı yararak bilmediğim bir şey aradılar ve onu bulup çıkararak attılar şeklinde cevap verdi. (Devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.