1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. ALLAH'TAN KORK, KULDAN UTAN
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

ALLAH'TAN KORK, KULDAN UTAN

A+A-

Siz değerli ve çok önemlisiniz, kimsenin ne dediği değil, yalnız sizin ne düşündüğünüz önemli gibi kişisel gelişim ya da yaşam koçluğu adı altında telkin ve tavsiyeler hayatımızın her alanına girmiş bulunmaktadır.
Değerli ve önemli olmak istiyorsan, kimseyi önemsemeyeceksin, insanların ne düşündüğü önemli değil, boş ver, sen mutlusun ya, kendin ol, kimseyi sallama!,özgürlüğe ulaş!, gibi mesaj ve replikler,  dizi film, reklam ve billboardlarda,  tüketimi artırmak için her yerde işlenmektedir. Modayı takip etmek, ilgi görmek, herkesin sizinle ilgilenmesi, farklı ve özel olmak için gösterilen aşırı gayret ve çabalar aslında psikolojik bir komplekse de işaret etmektedir.  İmkânı olup da aşırı tüketim de, doğru olmamakla beraber belki anlaşılabilir, fakat imkânı olmayıp da bunu karşılamaya yönelik kaygı ve çabalar, kişiyi daha fazla sorunla karşılaşılmasına da yol açmaktadır.  Sağlıklı bir kişi, iyilik halini, diğerlerinin iltifat ve övgülerinde değil, içsel bir özgüven ve kendi varlığına duyduğu saygıyla edinir.
Elinizdeki bir ürünün, eserin ya da kitabın çok satıp gelirinizi artırmak için gençlerin, ergenlerin duygularını pervasızca körüklerseniz istediğiniz hedefe ulaşmanız kolaylaşmaktadır. Bir ürünü çok sattırmak için bir ünlü ile “özgür çocuklar bunu giyer,” deyin, ergenler gereken ilgi ve alakayı fazlasıyla gösterecektir. Tüketimi artırma çabası anlaşılır bir çabadır, daha fazla satar ve kazancınızı artırırsınız. Ama tek kaygısı bu olmamalı insanın, tüketimi artırmaya çalışırken, toplumsal ve kültürel değerleri korumaya çalışmak ve örselenmemesine de gayret göstermek gerekmektedir. Bu şekilde hısım akraba ne der, komşu görürse ayıp olur gibi kaygıların kaybolmaya başladığını görmekteyiz. Kimseyi umursamayan insanlar, bir gün kendilerini umursayacak bir kimse de bulamayabilirler. Toplumsal oto-kontrol işlevi gören kültürel ve dini referanslarımız da unutulmaktadır. Örneğin; Allah’tan korkmaz, kul’dan utanmaz, sözü dilimize yerleşmiş çok yerinde bir deyimdir. Toplumlar, bu tür deyim ve sözlerle en sert ceza kanunlarının yapamadığını yapmış ve bu tür anlayışlarla toplumsal yaşamı düzenlemiş ve sorunlaraönleyici bir yaklaşım sergilemiştir. Kul’dan utanmak, insandaki en önemli oto-kontrol mekanizmasıdır.
Elbette kişisel gelişim ve yaşam koçluğu ihtiyaç olarak algılanmakta ve rağbet görüyorsa bu hizmeti veren birileri de olacaktır. Fakat bu hizmeti verenlerin tamamen çevreyi sıfırlayıp, bireyi merkeze almaları ve buradaki yaklaşımlarında ölçülü olunmaması sorunları artırmaktadır. Tabii ki, bireyin özgüveni ve sosyal becerileri gelişsin, mutlu olsun, kendini yetiştirsin ama ne tamamen çevrenin beklentilerine uygun davransın, ne de tamamen çevreyi yok saysın, çünkü çevre dediğimiz yazılı olmayan toplumsal görgü kuralları, örf ve adetlerimiz de ihtiyacımız olan huzurun önemli kaynaklarından biridir. 
Günümüzde cinayet, şiddet ve kadına şiddet, taciz, hırsızlık ya da tecavüz gibi toplumsal ve sosyal sorunların bir nedeni de, Allah’tan korkmak, kul’dan utanmak düsturuna uzak kaldığımızdan dolayıdır. Duygu ve düşüncelerine gem vuramayan, kontrol edip öfkesine ve nefsine sahip olmakta zorluk çeken insanlar, Allah’tan korkmak ve kul’dan utanmak düsturunu içselleştirmiş olup, hatırlasa yapacağı kötülüğü erteleyecek, daha sağlıklı düşünme fırsatı bulduğunda da belki yapmayacaktır. Bu tür suç teşkil eden eylemlerde sanık ve fail,daha sağlıklı düşünebilecek bir zamana ya da o bilince sahip olsa kötülüğe girişmeyecektir. Çünkü Allah’tan korkan insan öldürmez, haksızlık yapmaz.
İnsanlardaki psikolojik sorunlara yönelik yapılan, rehabilite çalışmaları ve psikolojik hizmetler, İnsanların yaşadığı sorunları çözmek, ruh sağlığını iyileştirmek, kişisel gelişimlerine katkı sağlamak, özgüven ve ifade becerilerinin gelişmesine faydalı olmasıyla birlikte tek başına yeterli olamayacaktır.
Allah’tan korkmak ve kul’dan utanmak, genelde toplumu, özelde bireylerin, diğerlerine karşı daha saygılı ve itinalı tutum geliştirmesine de yardımcı olacaktır. Mutlaka eğitim, psikolojik danışmanlık, rehabilitasyon ve hukuk kurallarından yararlanarak bireylerin ve toplumun sağlığını iyileştirirken, dinimiz ve kültürümüze ait bu düsturlardan da yararlanmak bir gereklilikten mecburiyete dönüşmektedir. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.