1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Allame Muhaddis Muhammed Avvame NEÜ İlahiyat Fakültesinde Konferans Verdi
Allame Muhaddis Muhammed Avvame NEÜ İlahiyat Fakültesinde Konferans Verdi

Allame Muhaddis Muhammed Avvame NEÜ İlahiyat Fakültesinde Konferans Verdi

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) İlahiyat Fakültesi’nde Allame Muhaddis Muhammed Avvame öğrencilerle bir araya geldi.

A+A-

İlahiyat Fakültesi Konferans Salonundaki konferansta İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş yaptığı açılış konuşmasında, Mevlana diyarı Konya’da Muhammed Avvame’yi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Altıntaş, kendisinin İslam Dünyasında İslami Bilimleri bir bütün olarak ele alan sorunlarla canlı olarak ilgilenen bir İslam alimi olduğunu söyledi.

Konuşmasını, İslam Mezhepleri Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyit Bahçıvan’ın Türkçe’ye tercüme ettiği Muhammed Avvame konferansta kendisinin de halen talebe olduğunu söyleyerek, “Bir ilim üzerine yoğunlaşan öğrenciler diğer ilimlerde de kendilerine iyi bir alt yapı geliştirmeliler. Dikey bir araştırma insanı ilim adamı yapmaz.” dedi.

Bir şeyin üstün oluşunun etkisiyle bilineceğini belirten Avvame, “Örneğin biri çıkıp baş ağrısını çözen bir şifa bulsa bir başkası da kansere deva olacak bir şey bulsa tabii ki kansere çare bulan daha etkili olacaktır. Yani biz de diğer ilimlerin karşısında hadis ilimlerini başköşeye oturtmalıyız” ifadelerini kullandı.
Hadis ilimleri iki ana bölümden oluştuğunu söyleyen Muhammed Avvame bunların, “metinler” ve “senetler” olduğunu kaydedip sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hadis ilmi İslam’da olmayan bir şeyi İslam’a sokmayı, İslam’da olan bir şeyi de İslam’dan çıkarmayı önleyen bir ilimdir. Kur’an-ı Kerim dinin birinci dayanağıdır. Buradan bir harfi çıkarıp eklememiz mümkün değil. Hadisi aktaranların bir zinciri var. Hadislerin senetleri olmasaydı dileyen dilediğini söylerdi. İsnat dinin ta kendisidir. Hadisi diğerlerinden ayıran, senettir. Her alanın bir süvarisi olur. Bu dinin süvarileri de bir yerde senet ilmine vakıf olan ulemamızdır.”

İlim talebesinin ahlakıyla ilgili açıklamalarda bulunan Avvame, onların özellikle bezenmeleri gereken ahlaki özellikler olduğunun altını çizdi. Hadis öğrencisinin sıradan bir öğrenci olmadığını kaydeden Avvame, “Hadis ilmi talebesinin taşıyacağı ahlak da sıradan bir Müslümanın ahlakı gibi olmamalı. Hadis öğrencisinin edebi ve ahlakı daha ileri düzeyde olmalıdır. Amellerinde titiz olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Konya’daki derslerine Selçuk Yüksek İhtisas Merkezinde “Sünnetin Hucciyeti” konulu konferansıyla başlayan Avvame; 11 Mayıs’ta İl Müftülüğünde “Kimler Ehl-i Sünnet ve’l- Cemaatir?”, 12 Mayıs’ta İnce Minareli Medrese’de “Kur’an-Sünnet İlişkisi” dersleriyle tamamlayacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.