1. YAZARLAR

  2. Ufuk Kendirci

  3. Almanlar bizden heyecanlı
Ufuk Kendirci

Ufuk Kendirci

Yazarın Tüm Yazıları >

Almanlar bizden heyecanlı

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Cuma günü açıklayacağını belirttiği müjde Almanları daha fazla heyecanlandırmış olacak ki Alman haber ajansı Reuters dün gece saatlerde “Yeni dönemin habercisi” başlığıyla Türkiye’nin Karadeniz’de doğalgaz keşfettiğini ve bu enerjinin ülke enerjisini 20 yıl karşılayabileceğini haberleştirdi ve ekledi Türkiye’nin dışa bağlılığı azalacak…

Ülkemizde ise müjdenin haberi 2 gün yüzleri güldürdü. Yazım Erdoğan’ın konuşmasından önce yazıldığı için müjde ile ilgili detaylı bir bilgim yok. Ancak Reuters tüm ülkelere haberi önceden servis etme çabası müjdenin değerini arttırıyor. Türkiye’nin politik adımlarının yurt dışında bulduğu yankı son derece önemli. Bundan sonra  yapılması gereken ülke içinde ülkenin gelişimi için ortak paydada buluşmak, siyasi mücadeleyi ülke gelişiminin arkasında tutmaktır.

Siyasi iktidar hangi parti ve ideolojiden olursa olsun iç politikadaki olayların dışarıya malzeme olmaması gerektiğini geçen haftaki Joe Biden’ın skandal videosunda anladık. Bizler ülke değerlerini geliştirmek için uğraş vermemiz gerekirken enerji ile ilgili açıklamaları yakından takip edeceğiz. Enerji sahibi olan ülkelerin başına gelen arap baharları, demokratikleşme adımları ve sonrasında nasıl dağıldıklarını biliyoruz. İşte tamda bu yüzden ülkemizi daha çok severek haberlerin alt metinin okumalıyız.

Önceki ve Sonraki Yazılar