1. HABERLER

  2. TOKAT

  3. Almanya’nın ’Ermeni Soykırımı’ Tasarısına Kınama
Almanya’nın ’Ermeni Soykırımı’ Tasarısına Kınama

Almanya’nın ’Ermeni Soykırımı’ Tasarısına Kınama

Tokat İl Genel Meclisi’nin Haziran ayı 3. oturumunda Almanya Federal Meclisi’nin sözde ’Ermeni soykırımı’ tasarısı kınandı.Tokat İl Genel Meclisi’nde grubu bulunan Adalet ve Kalkanıma Partisi(AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)...

A+A-

Tokat İl Genel Meclisi’nin Haziran ayı 3. oturumunda Almanya Federal Meclisi’nin sözde ’Ermeni soykırımı’ tasarısı kınandı.
Tokat İl Genel Meclisi’nde grubu bulunan Adalet ve Kalkanıma Partisi(AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ortak bir bildiri yayımlayarak, Almanya Federal Meclisi’nin sözde Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili tasarısını kınadı. İl Genel Meclisi’nde bulunan siyasi partilerin hazırladığı kınama metnini İl Genel Meclisi Divan Katip Üyesi Kamuran Bıyık okudu. Kınama metninde şu ifadelere yer verildi: “Almanya Federal Meclisi’nin 1915 olaylarını ’sözde Ermeni soykırımı’ olarak nitelemeye çalışması, gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan; art niyetli, taraflı ve çifte standartlı bir davranıştır. Tarih, yüce ulusumuzun insanlığa kattığı değer, barış ve insan hakları ile yoğrulmuşken, bu tip iddialar mesnetsiz, çirkin ve de kabul edilemez durumdadır. 1915 olaylarını bir savaş halinden soyutlayarak tek taraflı bir soykırım gibi adlandırmak gerçekle bağdaşmamaktadır. Hele Almanya gibi yakın tarihi kanlı savaşlar ve soykırımlarla anılan bir ülkenin, milletimizi soykırımla itham etmesi abesle iştigaldir. Ülkemizin defalarca yaptığı ’Ermenistan ve Türkiye arasında uzman tarihçiler konuyu araştırıp ortak akılla hareket ederek bir sonuca varılsın’ önerisine hiçbir şekilde destek vermeyen muhataplarımızın, gelinen noktadaki tutumu tam bir tutarsızlık örneğidir. Millet olarak dünya kamuoyu ve tarih huzurunda verilemeyecek hiçbir hesabımızın olmadığını bir kez daha hatırlatmak isteriz. Alınan bu karar Türk milletini aşağılama ve hakir görmedir. Zulme uğrayan, toprağı işgal edilen ve binlerce insanını kaybeden bir milleti soykırım yapmakla suçlamak akıl alır bir şey değil. Tokat İl Genel Meclisi olarak Almanya Federal Parlamentosu’nda alınan sözde Ermeni soykırımı iddialarını savunan kararı kınadığımızı Türk ve dünya kamuoyuna ilan ediyor, Alman Federal Parlamentosu’nu milletimizi derinden üzen bu karardan dönmeye davet ediyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.