1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Alo 147 Öğretmen şikayet hattına dönüştü
Alo 147 Öğretmen şikayet hattına dönüştü

Alo 147 Öğretmen şikayet hattına dönüştü

Türk Eğitim-Sen Konya Şube Başkanı Tanfer Ata, MEBİM Alo 147 hattının gerçek anlamının dışına çıktığını ve öğretmen ile öğrenci arasında güvensizliğin oluşmasına neden olduğunu bildirdi.

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2012 yılında kurulan MEBİM Alo 147, bilgi edinmekten ziyade şikayet hattı olduğu için eğitimciler kaldırılmasını istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) Alo 147 hattı, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla öğrenci, veli, öğretmen ve diğer bütün vatandaşlarımızdan gelen her türlü bilgi edinme, soru, talep, görüş, öneri, ihbar ve şikâyeti, etkin ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak amacıyla 1 Mart 2012’de Van Erciş’te hizmet vermeye başladı. Zamanla fırsat eşitliği ve bilgi edinme konseptinden çıkan MEBİM Alo 147, öğrencilerin ve velilerin öğretmen üzerindeki kozu haline gelmeye başladı. Eğitimciler, öğrenci ile öğretmen arasında güven problemine neden olan MEBİM Alo 147’nin bir an önce kaldırılması gerektiğini savunuyor.
GERÇEK ANLAMINI KAYBETTİ
Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitimciler Birliği Sendikası(Türk Eğitim-Sen) 1 No’lu Şube Başkanı Tanfer Ata, zamanında kurulan bilgi edinme hattının şikayet hattına dönüşeceğini bildiklerini ifade etti.  Bu sistemin öğretmenin zararına olduğunu dile getiren Başkan Tanfer Ata, “2 yıldır aktif olarak sürdürülen MEBİM Alo 147, öğretmenler üzerinde mağduriyet oluşturmaktan başka bir işe yaramıyor. Bilgi edinmek için açıldığı söylenen Alo 147, şu anda şikayet hattına dönüştü. En basit konulardan bile öğretmenlerin soruşturma geçirmesine ve ağır cezalar almasına neden oluyor. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için bu hattın derhal kapatılması gerekiyor” dedi. 
ÖĞRENCİLER BUNU KOZ OLARAK GÖRÜYOR
MEBİM Alo 147’nin amacı dışına çıktığını ve öğrencinin bunu öğretmen karşısında bir koz olarak gördüğünü bildiren Başkan Ata, “MEB, bu sistemi kurgulamada hata yaptı. Bu sistem gerçek anlamının dışına çıktı. Öğretmen ve öğrenci arasında ağır yaraların açılmasına neden oldu. Bu sistemin öğrenci başarısına hiçbir etkisi ve başarısı yoktur. Öğrenci ve veliler, bu sistemle öğretmenler karşısında ellerinde bir koz olduğunu düşünüyor. İlk şikayet yeri öğretmen sonra da okul müdürüdür. En basit meselelerin dahi bakanlığa bildirilmesi büyük sorunlara neden oluyor. Bu hattın kaldırılması ve öğrenci ile öğretmenin kendi sorunlarını kendi içlerinde çözmeleri teşvik edilmelidir”
turk-egitim-sen-konya-1-nolu-sube-baskani-tanfer-ata.jpg
EĞİTİM-ÖĞRETİM ZEDELENİYOR
Velilerin ve öğrencilerin okul yönetimi ile öğretmeni bypass ederek bakanlığa direk şikayet etmeleri beraberinde sorunları getirdiğini anlatan Başkan Ata, “Öğretmen ve öğrenciler güven bunalımı yaşıyor. Eğitim ve öğretim zedeleniyor. Öğretmen öğrencisine tavsiye veremez hale geldi. Çünkü çok basit konulardan şikayet geliyor ve soruşturmalar açılıyor. Öğretmenler moral ve motivasyon eksikliği yaşıyor” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.