1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Altay, '15 Temmuz en değerli şeyin insan kaynağı olduğunu gösterdi'
Altay, '15 Temmuz en değerli şeyin insan kaynağı olduğunu gösterdi'

Altay, '15 Temmuz en değerli şeyin insan kaynağı olduğunu gösterdi'

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi Proje Destek programı kapsamında gerçekleştirilen İlim ve Hikmet Araştırma Merkezi (İLHAM) seminerleri başladı.

A+A-

Selçuklu Belediyesi’nin destekleri ile İLHAM 2016-2017 eğitim yılı seminerlerine başladı. 3. yılına giren İLHAM seminerlerinin ilk konuğu Gazeteci-Yazar Akif Emre oldu. KTO Konferans Salonunda gerçekleştirilen programda Emre, “İnsan ve Mekan” sunumu ile katılımcıları bilgilendirdi. Seminere Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, Türkiye İmam Hatipliler Vakfı (TİMAV) Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz, Başkan vekili Prof. Dr. Muhiddin Okumuşlar ile Gazeteci-Yazar Akif Emre katıldı.

Açılış konuşmasını yapan TİMAV Genel Başkanvekili Muhiddin Okumuşlar, "Medeniyet varlığı var oluşu, bilgiyi belli anlamlarla anlamlandırma çabasıdır. Tarihimiz boyunca her bir dönemde her bir mekanda farklı tanımlara göre anlamlandırma çabaları değişiklikler göstermiştir. Biz bugünün insanları bugünün yaşayanları olarak hem düne hem geleceğe kendi tanımlarımıza göre yeniden hayatı anlamlandırabilme çabasına katkı olsun diye buna ilham versin diye başladığımız bir yolculuktur ilham" dedi.
TİMAV Genel Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz ise, "Türkiye İmam Hatipliler Vakfı olarak 1994 yılından bu yana elimizin erdiği, gücümüzün yettiği ve gönlümüzün el verdiği ölçüde çeşitli faaliyetler yürütmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda TİMAV’ın var oluş amacını sizlerle bir cümleyle paylaşmak istiyorum. TİMAV özelde imam hatipliler, genelde ise din eğitimi, gençlik ve sosyal politikalar bağlamında bilgi, düşünce ve strateji üretmek üzere var olan bir vakıftır" ifadelerini kullandı.

“Sivil Toplum Kuruluşlarıyla birçok proje yürütüyoruz”
Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen proje destek programına tüm sivil toplum kuruluşlarını davet eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, "Biz kamu kaynağı kullanıyoruz. Dolayısıyla iltifat edilmesi gereken vatandaşlarımızdır. Selçuklu Belediyesi olarak sivil toplumlarla birçok proje yürütüyoruz. Bunu kurumsal hale getirip Aralık ayında proje başvurularını alıyoruz. Komisyon tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda belirlenen projeleri destekliyoruz. Geçen sene 127 tane proje başvurusu oldu bunlardan 27 tanesini destekleme kararı aldık. Bununla ilgili bir bütçe sınırlamamız yok, yeter ki nitelikli projeler bize ulaşsın. Bütün sivil toplum kuruluşları ile proje yapmaya talip olduğumuzu buradan bir kez daha ilan edelim. Aralık ayı yaklaştı, bütün sivil toplum kuruluşlarından projelerini bekliyoruz” dedi.

“Birçok şehre örnek olacak bu projeyi devam ettireceğiz”
TİMAV ile bir yola çıktık diyen Başkan Altay, “TİMAV ile birlikte 3 yıldır sadece İLHAM Seminerleri değil, hikaye yarışması gibi birçok projeyi birlikte yürütüyoruz. Belediyeler belki güçlü hale geldiler, ekonomik yapıları güçlendi, birçok iş yürütüyorlar ama insan kaynağı konusunda bizde sıkıntı çekiyoruz. Sivil toplum bu konuda bizim eksiğimizi tamamlıyor. 60’a yakın hocamızın ve koordinatörlerin ne kadar emek çektiğini, ne kadar fedakarlıkta bulunduklarına bizzat ben şahidim. Kendilerine teşekkür ediyorum. Bu organizasyon çok kolay bir iş değil. TİMAV ve İLHAM koordinatörlerimiz bu işi başarıyla yürütüyor. Gelecek yıl, sonraki yıllarda da kurumsallığımız artarak devam edecek ve birçok şehre örnek olacak bu projeyi devam ettireceğiz. TİMAV ve İLHAM koordinatörlerimize, Akif Emre Beye, kıymetli misafirlere ve özellikle seminerlere katılan öğrencilere teşekkür ediyorum. Sizler olmazsanız bu programları yapmamız mümkün değil. Özellikle 15 Temmuz’da gördük ki en değerli şey insan. İnsan kaynağını geliştiremezseniz, çok zeki insanların bile memlekete ihanet içinde olduklarına şahitlik ettik. Onun için bizim için çok değerlisiniz, sizlerin gelişimine katkı sağlamak için gayret gösteriyoruz" dedi.

“Edep ve haya sahibi yetişmiş, nitelikli gençlere ihtiyacımız var"
“İmam Hatipler Akif’in ‘Asım’ın Nesli’ diye ifade ettiği bu vatana, bu bayrağa aşık, ilim sahibi, manevi değerlerine sahip çıkan insanları yetiştiren bir membadır” diyerek konuşmasına başlayan AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan, “Konya İmam Hatip Lisesi’nin ilk kız mezunu olarak aranızda bulunmaktan onur ve mutluluk duyuyorum. Bugün sadece ülkemizin değil, ümmetin umudu olan kin ve nefretin değil, sevginin dilini konuşan, bölmenin ve çatışmanın değil, kardeşliğin timsali olan, edep ve haya sahibi yetişmiş, nitelikli gençlere ihtiyacımız var. ‘Zaman bendedir ve mekan bana emanettir’ şuurunu taşıyan, araştıran, tartışan, vicdani ve ahlaki değerlere sahip nesiller yetiştirmek zorundayız. İşte bu noktada TİMAV’ın İmam Hatiplere ve gençlere verdiği destek oldukça kıymetlidir. Çalışmalarını yakından takip ettiğimiz vakfın değerli projelerinden biri olan İLHAM Okumaları da bu gayede hepimize umut kaynağı olmakta, üniversite öğrencilerinin donanımlı, düşünen, sorgulayan birer birey olmalarına katkı sağlamaktadır. Öz değerlerimize bağlı, bilgili, kendine güvenen, ahlaklı ve vicdanlı bir neslin yetişmesine yardımcı olan projelerin sayısının artacağına inancıyla projede emeği geçen TİMAV’a, Selçuklu Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay’a ve hocalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kulladı.

Gazeteci-yazar Akif Emre ise sunumunda medeniyetini canlı tutan özelliklerden, medeniyetin referans sisteminden, tarihsel tecrübe ve insanın sahip olması gereken özelliklerden ve medeniyetin insan için olduğundan bahsetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.