1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Altay, 'Türk halkı hiçbir zaman darbelere geçit vermedi'
Altay, 'Türk halkı hiçbir zaman darbelere geçit vermedi'

Altay, 'Türk halkı hiçbir zaman darbelere geçit vermedi'

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, darbe girişimi sonrası düzenlenen “Demokrasi Nöbetleri”nin 11. günüde binlerce vatandaşa seslendi.

A+A-

Konya’da darbe girişimi sonrası tepkiler ve demokrasi nöbetleri sürüyor. Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından başlatılan "Demokrasi Nöbetleri"nin 11. gününde Mevlana Meydanı’nı genç- yaşlı, kadın-erkek binlerce insanı ağırladı. Selçuklu Belediyesi katkı sağladığı organizasyonda milli birlik ve beraberlik mesajı verildi, darbede hayatını kaybeden şehitler için dua edildi.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Konya’da da 20.30’da Türk Bayrakları ile Mevlana Meydanı’nda toplanan binlerce kişi darbe girişimini protesto etti. Açtıkları pankartlarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgilerini dile getiren vatandaşlar gelecek ikinci bir emre kadar meydanları terk etmeyeceklerini ifade ettiler.
Alanı, darbe girişiminin olduğu ilk günden itibaren boş bırakmayan vatandaşların coşkusuna AK Parti Konya Milletvekilleri Mehmet Babaoğlu, Halil Etyemez, Hüsnüye Erdoğan, Leyla Şahin Usta, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Selçuklu İlçe Başkanı Mustafa Hakan Özer’in yanı sıra Konya Tabip Odası Başkanı Seyit Karaca, Türk-İş Konya İl Temsilcisi Abdülkadir Tamak ve Şube Başkanları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu da eşlik etti.
Mehter takımının gösterisi ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasının ardından tüm şehitler için dua edildi. Gecede, Mardin’de gerçekleşen hain terör saldırısında hayatını kaybeden Konyalı şehit Ramazan Akyürek de rahmet ile anıldı. Milletvekilleri, belediye başkanları, teşkilat yöneticileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de bu coşkulu gecede kalabalığa hitap ettiler. Ayrıca 11. “Demokrasi Nöbeti”ne katılmak üzere Konya’ya gelen Yedi Güzel Adam Dizisi’nin senaristi Yazar ve Senarist Nevin Şahin, Konya Basın Konseyi Başkanı Mustafa Tatlısu, Selçuklu İlçe Müftüsü Nusret Karabiber, Memleket Gazetesi sahibi Adem Alemdar’da konuşmalarında darbe girişimine tepkilerini gösterdi, milli iradeye, birlik ve beraberliğe dikkat çektiler.

“Darbeler bizi yıldırmadı”
Konuşmasına Mevlana Meydanı’nı dolduran binlerce insanı “Sultan Alparslan’ın, Sultan Kılıçaslan’ın, Hz Mevlana’nın, Sadrettin Konevi’nin, Hacı Veyiszade’nin ve Tahir Hoca’nın ayaklarını bastığı mübarek şehrin cesur insanları akşamınız hayrolsun, hoş geldiniz” diyerek selamlayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, tarihsel süreç içinde Türk Milletinin birçok badireler atlattığını ifade etti. Bu mücadelenin Selçuklular, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti boyunca devam ettiğini ifade eden Başkan Altay, “Yolculuğumuz Orta Asya steplerinde başladı ve 1071’de Sultan Alparslan Malazgirt’te Anadolu’nun kapılarını bizlere açtı. Sultan Alpaslan ile başlayan yolculuk Haçlı Seferleri ile Moğol Baskını’yla 1300’lerde sona erdi. Türkler olarak bizler yılmadık, küllerimizden yeniden doğduk ve Osmanlı’yı inşa ettik. Viyana’nın kapılarına kadar dayandık. 1. Dünya Savaşı ile tekrar o buhranlı dönem yeniden başladı. Peki biz yıldık mı Konya? Elbette yılmadık ve küllerimizden yeniden doğduk. Cumhuriyetimizi inşa ettik. Bu yolda da pek çok sorun ortaya çıktı. 1960 Askeri Darbesi ile Başbakanımızı astılar. 1970’lerin sonunda sağcı-solcu diye gençlerimizi sokağa döktüler ve 1980 ihtilalini yaptılar ama bizi yine yıldıramadılar. 1983’te Özal ile yeniden başladık bu yolculuğumuzun ardından Konya’dan yerel yönetimler ile başlayan yeni bir rüzgar ortaya çıktı. İstanbul, Ankara ve Konya gibi birçok şehirde yönetimi ele aldık. Rahmetli Erbakan Hoca başa geçti ama sorunlar yine bitmedi. 28 Şubat Post Modern Darbesi’ni yaptılar ve Hoca’yı da hükümetten indirdiler. Ama bizi yıldıramadılar ve Kutlu yolculuk devam etti” dedi.

AK Parti Hükümeti ile tekrar büyük hedeflere yürümeye başladık ama sorunlar ve mücadeleler devam etti diyen Başkan Altay, “27 Nisan e-muhtırası geldi ve tekrar yönetime el koymaya çalıştılar. 367 krizini yaşadık. Memleketi Gezi Olayları ile yakıp yıktılar ve karanlık emelleri devam etti. Daha sonra 17 ve 25 Aralık’a geldi süreç. Bir darbe de orada yapmaya kalktılar. Bunlarla bizi yıldıramadılar ama emellerinden de vazgeçmediler. Bu emellerin e kanlısını 15 Temmuz akşamı hep birlikte yaşadık. Kendileri bir plan ve kurgu içinde darbe yapmaya kalktılar. Hainler boş durmadı ve sokakta asker elbisesi giymiş teröristler gördü memleketimiz. İşte bu süreçte millet olarak yılmadık ve Cumhurbaşkanımızın talimatı ile sokaklara döküldük” diye konuştu.

“15 Temmuz’un kahramanlarını bu millet unutmayacak”
Bu topraklar binlerce yıldır nice kahramanlar gördü ve bunları hep tarih kitaplarından okumuştuk diyen Başkan Altay, “Ama şunu gördük ki milletimizin ruhunda bu kahramanlıklar var. 15 Temmuz akşamı hep birlikte Ömer Astsubayı tanıdık ve kahramanlıklarına şahit olduk. Şerife Teyzeyi tanıdık hep birlikte. Çarşafıyla kamyonun üstünde onun kahramanlıklarına şahit olduk. Tankın paletinin önünde yatan Metin doğan kardeşimizi tanıdık. 5 dakikada tank sürmeyi öğrenen Danyal kardeşimize şahit olduk. Bu kahramanlar bize şunu öğrettiler. Biz asla ayrılmayacağız, biz asla pes etmeyeceğiz. Bu meydanlar şahit olsun ki, Allah şahit olsun ki sizler burada olduğunuz sürece biz asla yılmayacağız, mücadeleye devam edeceğiz. Reisimiz nöbet bitti diyene kadar bu meydanlarda olmaya devam edeceğiz ve yılmadığımızı tüm dünyaya göstereceğiz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.