1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Altın Elbiseli Adam’a Büyük İlgi
Altın Elbiseli Adam’a Büyük İlgi

Altın Elbiseli Adam’a Büyük İlgi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezen Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, müzede sergilenen Altın Elbiseli Adam ile Çatalhöyük kazılarından çıkarılan silah ve süs eşyaları ile Fasıllar Anıtı’nı inceledi.

A+A-

Konya Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Dr. Mustafa Güçlü ve başkan yardımcısı Mustafa Sinan Ümit ile basın sözcüsü gazeteci-yazar Mustafa Balkan, Ankara’da Altındağ semti Kale Mahallesinde bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezdi. Müzede sergilenen Altın Elbiseli Adam ile Çatalhöyük kazılarından çıkarılan birbirinden değerli eşyaları da görme imkânı buldular.
Konya Aydınlar Ocağı Başkanı Dr. Mustafa Güçlü, Başkent Ankara’ya günübirlik son derece faydalı tarihi bir gezi yaptıklarını belirterek “Anadolu Medeniyetleri Müzesi gayet zengin bir müze. En çok ilgimizi çeken bölüm Kazakistan’dan getirilerek sergilenen Altın Elbiseli Adam oldu. Kazakistan’da 50 sene önce bulunan ve M.Ö. 5.yüzyıla ait Altın Elbiseli Adam’ın üzerinde baştan aşağıya altın eşyalar ve silahlar yer alıyor.” dedi.
Türk inançlarını, devlet nizamını ve mitolojik görüşleri yansıtan, Türk dünyasının ortak kültür mirası 2 bin 500 yıllık bu nadide eser, 12 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.
ÇATALHÖYÜK
Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde Fasıllar Anıtı’nı ayağa kaldırılmış vaziyette, Çatalhöyük kazılarında çıkarılan çeşitli kap, süs eşyaları, silahlar, tanrıça ve kadın figürleri ile leopar kabartma resimleri de görme imkânı bulduklarını ifade eden Güçlü, gezi hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan 9 bin yıl evvel çiftçiler, bitişik vaziyette inşa edilmiş evlerde yaşadıklarını Çatalhöyük’ü ziyaret ettiğimizde görmüştük.  Neolitik çağdaki tarım toplumu hakkında bize önemli bilgiler veren Konya’nın Çumra İlçesindeki Çatalhöyük kazılarında bulunan eşyaların Ankara’daki müzede sergilenmesi de ilgimizi çekti
FASILLAR ANITI
Fasıllar anıtı Beyşehir Gölü’nün güneydoğusunda fasıllar mevkiinde yere yatılı olarak bulunmuştur. Kalkerden monolit bir blok üzerine, yüksek kabartma ve heykel gibi yontulmuş ve tamamlanmamıştır. Bu anıtın bir mulajı bugün Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nin bahçesine dikilmiş durumdadır.  HATİCE KARAKUŞ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.