1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın piyasasında beklentiler yüksek
Altın piyasasında beklentiler yüksek

Altın piyasasında beklentiler yüksek

Kurban bayramı tatilinin sona ermesiyle birlikte altın piyasası da canlandı.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Bayram tatilinin son ermesiyle birlikte altın piyasası da canlanmaya başladı. Kuyumcu esnafı, bu sene istenilen seviyede talebin olmamasına rağmen hallerinden memnun olduklarını söylediler. Bayram tatilinden sonra altına daha fazla yönelme olduğunu belirten kuyumcu esnafı, evlenmek için bekleyen çiftlerinde soluğu kuyumcularda aldığını belirtiyor. Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, Kurban bayramını geride bıraktığımız bugünlerde altın piyasasının oldukça hareketli olduğunu bildirdi. Altın piyasasındaki hareketliliğin ABD ve Kuzey Kore geriliminden kaynaklandığını dile getiren Başkan Karagöz, “Hareketli olmasının temel nedeni ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginlikler. Daha önce de bu iki ülke restleşti ve yine piyasaların dengesi değişmişti. Altın fiyatları hem bu olaylar yüzünden hem de 4 gün boyunca kapalı kalan piyasalar yüzünden artmış durumda. Bayram öncesi 145 lira olan altın şu an 148 lirayı bulmuş durumda. Kuzey Kore ile Amerika’nın savaşmayacaklarını herkes biliyor ama şu bir gerçek ki bu iki devletin arasındaki restleşme dünya piyasalarını etkileyebiliyor” dedi.

ALTIN FİYATI YÜKSEK DEĞİL

Altın fiyatının lanse edildiği gibi yüksek olmadığını savunan Başkan Karagöz, “2011 yıllarında altının ons fiyatı bin 900 seviyelerini görmüştü. Altının ons fiyatı şu an bin 300 seviyelerinde. Aslında altın fiyatı düşük. Doların da düşmesiyle altın fiyatlarının da düşmesini bekliyorduk ama iç piyasadaki tedirginlik, Amerika’da yaşanan sıkıntılar fiyatın düşmesinden ziyade yükselmesine neden oldu” ifadelerini kullandı. Altının ons fiyatının 2016 yılından bu yana en yüksek değeri gördüğünü de belirten Başkan Karagöz, “2016 yılından bu yana altının ons fiyatı en yüksek değeri gördü. Fiyatların yüksek olması, yatırım yapılmayacağı anlamına gelmiyor. Biz yatırımcılarımıza daima şunu tavsiye ediyoruz. Altın her zaman güvenilir bir limandır. Altını alırken kısa vadeli değil de, en az 6 aylık bir dönem içerisinde yatırım olarak kullanılmasını istiyoruz” diye konuştu.

İSTENİLEN SEVİYEYE GELEMEDİ

Başkan Karagöz, Şu an piyasalar canlı, esnafımızın yüzü de gülüyor diyerek, “Yaz aylarında arzu ettiğimiz bu canlılığı maalesef yakalayamadık. Gurbetçilerimizin geldiği dönemlerde, çiftçilerimizin mahsulü olduğu dönemlerde arzu ettiğimiz o beklentiyi yakalayamadık. Piyasalardaki şartları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Altın satışlarında sorun olmadığını kaydeden Başkan Karagöz, “Altın satışımızda sıkıntı yok. Kurbandan sonra kurbanlıkların yatırım amaçlı dönüşleri var, besi besleyerek onları satmış kişiler ve düğün hazırlığı yapan kişiler piyasaya canlılık getiriyor. Tabi geçtiğimiz yıllara nazaran insanların alım gücünün düştüğünü ve altına olan eski ilginin azaldığını söyleyebiliriz” şeklinde konuşu.

 “SAHTE ALTIN YAPANA CEZA YOK”

Son zamanlarda düğünlerde takılan imitasyon altının gündem meşgul ettiğini ve kuyumcu esnafının işini bozduğunu dile getiren Başkan Karagöz, “İmitasyon altın bizim işlerimizi etkiliyor. İmitasyona nasıl bir önlem alacağımızı bilmiyoruz ama insanlar ekonomik olduğunu düşünerek düğün zamanında imitasyon takılar koyarak millete bir gösteriş içinde bulunabiliyor. Bizim kültürümüzde imitasyon diye bir şey yok. Ne olursa olsun insanlar alım gücüne göre mutlaka altın alıp takıyordu. Ama şu an iş gösterişe dönüştü. Piyasada imitasyon satan esnaflarda yok değil. Bizim işimizi de bozuyorlar” vurgusunu yaptı. İmitasyon altın yapana ceza verilmediğinden yakınan Başkan Karagöz, “Sahte para yapana ceza var ama sahte altın yapana ceza yok. Bunun değiştirilmesini ve bir yaptırım yapılasını istiyoruz” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.