1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altın tahvili can suyu olacak
Altın tahvili can suyu olacak

Altın tahvili can suyu olacak

Hükümetin altın tahvili için yaptığı çağrıyı değerlendiren Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz,,“Yastık altında bulunan 2 bin ton altının Merkez Bankasına döndürülmesi ile ekonomi canlanacak ve istihdama fayda sağlayacak." dedi.

A+A-

Hükümetin açıkladığı altın tahvili ve altına dayalı kira sertifika dönemi hakkında açıklamalarda bulunan Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı İsmail Karagöz, bu yöntemle Merkez Bankasının altın rezervinin yükseleceğini ve güçlü bir ekonomiyle dünyada söz sahibi olmaya devam edileceğini söyledi. Hükümetin yastık altı diye tabir edilen 2 bin ton altını ekonomiye kazandırmasıyla istihdama da katkı sağlayacağını bildiren Karagöz, “Yastık altında 2 bin ton altının olduğu öngörülüyor. Bu altının Merkez Bankasına döndürülmesi, ekonomimizin canlanmasına ve istihdama fayda sağlayacak. Bizde esnaf odaları başkanları ve esnaflar olarak istihdam oluşturan ve ekonomiye destek veren müdahalelere destek vereceğiz” diye açıklamada bulundu.

ismail-karagoz-(3).jpg
ALTIN ALAN VAR, SATAN YOK

Başkan Karagöz, hükümetin 2 bin ton altının yastık altında olduğu söylemini pek desteklemediğini belirterek, “Türkiye’de altın 150 lirayı görmüşken insanlar yatırımlarını altından yana kullanmışsa, o fiyatı görüp altınlarını satmış olmaları gerekiyordu. Bizim insanımız güvenli liman olan altını takip ediyor. Fiyatı artınca gelip kuyumcuya yada bankaya satar ve fiyatı düştüğü zaman gelip tekrar altına yatırım yapar. Ama biz 150 lirayken altın göremedik. Vatandaş gelip bize altın satmadı. Gelip altın alan çok ama altını satan yok. Satan olsa da ekonomi canlansa ve yastık altı diye tabir edilen altının var olduğunu bilsek. Bizim tereddüt ettiğimiz nokta yastık altında 2 bin ton altının olmaması. Çünkü altın 150 lirayı bulduğu zaman kuyumculara giderek altın bozduran olmadı” dedi.

ALANDA VERENDE ZARAR ETMEYECEK

Devlet altınları satarak ekonomik anlamda paraya çevirmeyecek ifadelerini kullanan Başkan Karagöz, “Toplanması hedeflenen yastık altı altınları Merkez Bankası stoklarına ekonomik anlamda katılar sunmak için toplanıyor. Elimizde ciddi bir altın rezervi var ve biz kullanamıyoruz. Ekonomiyi canlandırmak adına hükümet bu adımı atıyor. Altın tahvilinde devlette vatandaşta zarar etmeyecek. 22 ayar ve 24 ayar altınları kapsayacak. Tasarruf için 22 ve 24 ayar altın alınıyor. Devlete verdiğiniz altınlar karşılığında kiralama bedeli verilecek. Vatandaş 1 yıl sonra altınımı istiyorum dediği zaman, devlet has altın olarak geri verecek” şeklinde konuştu.

PARA İHTİYAÇ VARSA ZAMLARLA ALINMASIN!

Bu ülkenin hepimizin olduğunu vurgulayan Karagöz, devletin paraya ihtiyacı varsa zorla yapılan zamlarla değil, açık ve şeffaf bir şekilde paraya ihtiyaçları olduğunu söylemeleri gerektiğini aktardı. Bu milletin vatanı için ölümü göze aldığını bildiren Karagöz,  şunları söyledi: “Bu ülke hepimizin. Olası bir askeri müdahalede milli savunma sanayisine kullanacak paraya ihtiyacı varsa devletin, bunu vatandaş çok çabuk sağlayabilir siz bunu zamlarla alamazsınız. Vatandaşlar ambardaki ununu satar, arabasını satar, cebindeki parayı devlete verir ve bu silahı al der. Siz bunu zamlarla insanlardan zorla almanıza gerek yok. Bu tür şeye ihtiyacı varsa açık ve şeffaf bir şekilde milli savunma için para lazım desin Türk vatandaşı bunu hemen karşılar. Önemli olan düzgün açıklama ve gerçek talep neyse onu söylemek. İnsanları zorla bazı şeylere zorlamak iyi bir şey değil. İnsanımızı zamlarla üzmemek lazım. Bu konuda vatandaşlarımız çok tedirgin ve üzülüyorlar.”

Son olarak Karagöz, Kargaşanın ve sisli havanın olduğu yerde güvenli liman olan altına yatırım yapılmasında fayda olduğunu söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.