1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Altunyaldız Konya gündemini değerlendirdi
Altunyaldız Konya gündemini değerlendirdi

Altunyaldız Konya gündemini değerlendirdi

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya ve ülke gündemini değerlendirmek üzere İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı yaptı.

A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi(AK Parti) İl Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Özkaya ile Uğur Erdoğan’ın eşlik ettiği basın toplantısında AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, ülke ve Konya gündemini ele aldı.

İşte Altunyaldız’ın basın toplantısından önemli başlıklar ve ayrıntıları;

Lojistik Köy Projesi

Konya’yı denizle buluşturmayı önemsiyoruz. Alacabel Tüneli’nin temel atma törenini gerçekleştirdik. Yine bu bağlamda Lojistik Köy Projesi’ni çok önemsiyoruz. Bu proje ile birlikte Konya, şehrimizde üretilen tüm ürünler için bir üretim, toplama ve dağıtım merkezi haline gelecek. Lojistikte başarılı olan ülkeler daha rekabetçi olur ve ekonomik başarıları artar. Dolayısıyla 1 Aralık’ta ihaleye çıkıyoruz. 200 Milyon TL’ye mal olacak bu yatırımın Konya’yı rekabette ileriye taşıyacağını düşünüyoruz. Bu projenin 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz.

Yeni Hızlı Tren Garı Projesi

Yeni Hızlı Tren Garı Projesi ile ilgili de birkaç bilgi vermek istiyorum. Gar inşası için kazı çalışmaları başladı. Yıkım işlerinde de sona yaklaşıldı. İnşa çalışmaları inşallah önümüzdeki günlerde başlayacak. Bu proje de yine 2018 sonu veya 2019’un başında hizmete gireceğini planlıyoruz. Bu bağlamda Hızlı Tren Garı da Konya’nın yolcu taşımacılığında önemli rol oynamaya devam edecek. Metro hattının da bitmesi ile birlikte Konya, ulaşımda önemli bir konuma gelecektir.

Güneş Enerjisi Projesi

Konya, bu proje ile bir defada alabileceği en yüksek yatırımı almış oldu. Bu proje ile Konya, 1,3 milyar dolarlık yatırım bedeli alıyor. Bu yatırımın 1 milyar dolar’ı güneş enerjisi yatırımı; geriye kalan 300 milyon doları da güneş enerjisi endüstrisinin Konya’da oluşturulmasına yönelik yatırımlardır. Bu proje ile birlikte Konya aynı zamanda güneş enerjisi endüstrisinin de bir merkezi haline gelmiş oluyor. Toplam bin kişinin istihdam edileceği bu yatırım, gerçekten de Konya’yı çok ileriye taşıyacaktır. Bu proje ile 1,7 milyar kilovat saatlik elektrik üretimi söz konusu. Yani binlerce hanenin elektrik tüketimini sağlayacak.

Konya Çevre Yolu Projesi

Konya’nın önemli bir başka projesi de Konya Çevre Yolu’dur. Bu proje de son hızla devam ediyor. Bu kapsamda 20 kilometrelik kısmın 17 kilometresi tamamlandı. 2017’nin ilk çeyreğinde bu aksın tamamı bitmiş olacak. Karaman – Aksaray – Ereğli – Adana – Afyon aksındaki kalan 46 kilometrelik kısmının ihalesi de bu yılın sonunda yapılmış olacak. Diğer aksın yani Afyon – Seydişehir – Karaman’ın proje çalışması devam ediyor. Yol, 3 şerit geliş 3 şehit gidiş toplamda 6 şeritli. Ben de gittim ve yerinde inceledim. Oldukça geniş, güvenli ve konforlu.

Ticari İşletmelerde Taşınır Rehni Kanunu

TBMM tatile girmeden komisyonumuz, işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıran, bu erişimde güvence olarak taşınmazların da kullanılabilmesine imkân tanıyan “Ticari İşletmelerde Taşınır Rehni Kanunu Tasarısı”nı TBMM Başkanlığı’ndan geçirmişti. Bu kanun yasalaştı. Bu yeni düzenleme ile taşınır varlıkları konu edinen işlemlerde rehin hakkının tesisine, rehin hakkının üçüncü kişilere karşı hüküm ifade etmesine, Rehinli Taşınır Sicili’ne, rehinli alacaklılar arasında öncelik hakkının belirlenmesine, tarafların ve üçüncü kişilerin hak ve yükümlülüklerine, rehin hakkının kullanımı ile rehinli işlemlere ilişkin diğer usul ve esasları düzenliyor. Bir borca güvence teşkil etmek üzere kurulan ve konusu tasarıda sayılan taşınır varlıklar olan rehinli işlemlere uygulanacak olan tasarı, sermaye piyasası araçları ile türev araçlara ilişkin finansal sözleşmeleri konu edinen rehin sözleşmeleri ile mevduat rehinine uygulanmayacak.

Başkanlık Sistemi

Üniter devlet yapısına zarar vermeden bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Anayasa’nın ilk 4 maddesi korunuyor. Bu konudaki çalışmalar biter bitmez Sayın Başbakanımız muhalefet parti liderleri ile görüşecek ve çalışma Meclis’e gelecek. Yeni sistem, bürokratik, askeri ve yargı vesayetinin son bulacağı; ülke kaderinin seçilmişler eliyle tayin edileceği bir dönemin tescili anlamına geliyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.