1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Amaç kargaşa çıkarmaktı
Amaç kargaşa çıkarmaktı

Amaç kargaşa çıkarmaktı

İran’da yaklaşık 10 gün süren protestoların ardından Tarihçi-Yazar Prof. Dr. Caner Arabacı Acem diyarında yaşanan olayları değerlendirdi ve dış ülkelerin manipülasyonlarının İran’ı kargaşaya götürmek istediğini söyledi.

A+A-

Ufuk KENDİRCİ

İran’da ateş söndü. Acem diyarı İran’da 2017 yılının son günlerinde ülkedeki ekonomik durum neden gösterilerek başlayan protestolar yaklaşık 10 gün sürdü. Geride kalan süre içinde protestolar zaman zaman azalmış gibi gözükse de yaşanan çatışmada onlarca kişi yaşamını yitirdi.  Dış ülkelerce protestolarla ilgili peşi sıra açıklama gelirken, NEÜ Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Caner Arabacı,  İran’da yaşananları değerlendirdi. Prof. Dr. Arabacı, dış ülkelerin manipülasyonlarının ülkeyi kaosa götürmek istediğini belirtti.

GÖRÜNMEYEN TARAFLAR VAR

Prof. Dr. Caner Arabacı, protestolarda görülmeyen bazı gelişmeler olduğunun altını çizerek, “İran’daki protestolarda bilemediğimiz bazı noktalar vardı. Görünene göre değerlendirirsek, bir ülkede iç kargaşa tamamı ile dış güçlerin manipülasyonu olmadan gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Protestolarda dış manipülasyonlar bulunuyor. İran’ın içinde kargaşa çıkarmak isteyenler var.  Benim düşüncem ise ABD-İran- İsrail ilişkileri görünenden ziyade biraz daha farklı. Örneğin İran, İsrail’e yönelik sürekli açıklamalar yaptı. Ancak bir yaptırımı olmadı. Diğer yandan ABD’ye büyük şeytan diyen İran’ın arka planda başka görüşmeleri olduğuna inanıyorum. Mavi Marmara’dan sonra İran Filistin’e yardım gemisi gönderecekti ama halen daha gönderemedi. Meseleye böyle baktığımızda olayların görünen yüzü kadar görünmeyen taraflarının da olduğunu düşünebiliriz” dedi.

YENGEÇ TEORİSİNİ ANIMSATIYOR

İran’da yaşananları yengeç teorisine benzeten Prof. Dr. Arabacı, 1953 olaylarını hatırlatarak, “Yaşanan olayları şöyle bir değerlendirdiğimizde ABD, Irak’a girdikten sonra İran’ın bölgede güçlendiğini görüyoruz. Irak’ın yönetimi Şia’nın önüne geçildi. Bu yönleri ile değerlendirildiğinde İran’daki kargaşayı görünen yüzü ile değerlendirmek yanıltıcı olabilir. ABD yönetimi İran’daki olayda açıkça halkı destekleyici mesajlar yayınladı. Gelişmeler sanki ‘yengeç teorisini’ anımsatıyor. Görünürde ABD halkı destekler gibi ama bu tür beyanatların çok verilmesi yönetimi güçlendiriyor. Çünkü ABD eğer protesto etmeyi destekliyorsa oradaki vatandaşlar da aksine hükümetine daha fazla sahip çıkacaktır. İran halkı ABD’yi büyük şeytan olarak tanıyor. Türkiye olarak halkı İslam olan bir ülkenin emperyalist güçlerce müdahalesi edilmemesini isteriz. Bu anlamda 1953’deki gelişmeler bir yaradır. Dış müdahaleler olmaması lazım. Dış müdahaleler olacaksa da umarım akl-ı selim davranışlar gerçekleşir. ABD Ortadoğu’da Sünni İslam alemini çökertmek, güçsüzleştirmek istiyor” diye konuştu. 

Prof. Dr. Arabacı son olarak İran’daki olayların 2009 yılındaki protestolarla benzer yönlerinin olduğunu ancak geneline bakıldığında farklı yönlerin daha fazla olduğunu sözlerine ekledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.