1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Ambalajın İçindeki
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Ambalajın İçindeki

A+A-
Geleneksel aile yaşamı ve ilişkilerinin yerini, modern olduğunu düşündüğümüz çekirdek ailelerden oluşan yapıya doğru değiştiği bir süreci yaşıyoruz.

Burada zihnimize ve algımıza yerleşmiş kavramların bizi nasıl manipüle ettiğini de unutmayalım. Çünkü geleneksel eski, demode, yanlış ya da doğru olmayan bir yaklaşım, modern ise daha bilimsel, doğru ve ideal olan bir aile yaşamı gibi lanse edilmektedir. Ya da lanse edilmese de, biz daha önceki öğrendiklerimizden böyle olduğunu düşünüyoruz.
Geleneksel aile yaklaşımında çocuklar merkezde değildir.  Her şey çocukların çevresinde gelişmiyordur ve çocuk aile yaşamının tam merkezinde değil, kenarındadır. Duygu ve düşüncelerini ifade eder, ama nihai karar anne-babalar verir. Çocuklardan söz dinlemeleri ve büyüklere saygı gösterilmesi beklenir ki bu büyük, mahallede bir tanıdık olsa dahi, çünkü büyüklere karşı saygı gösterilir. Çocukla çok fazla zaman geçirilmez, çocuk daha çok arkadaşları ile zaman geçirir, böylece sosyalleşir ve topluma uyum sağlamayı öğrenir.

Modern aile yaklaşımında ise çocuk ya da çocuklar merkezdedir. Bir karar verileceği zaman mutlaka çocukların istekleri dikkate alınır, çünkü popüler kültür bunu dayatmaktadır. Elbette nihai karar yine ebeveynlerdedir ama çocukların ikna olmadıkları ya da düşüncelerinin dikkate alınmadığı bir karar almak güçtür.
Büyüklere saygı pek önemsenmez, çocuklara kimse karışmamalıdır,  çünkü o özgür olmalıdır, kendine güvenmelidir!  Psikolojisi kesinlikle örselenmemeli ve eleştiri yapmak mı, hayır, eleştiri yapmak yerine onu anlamaya çalışmalıyız! Çocuklar akranları yerine aileleri ile daha çok zaman geçirmekte olduklarından toplumsal yaşama daha zor uyum sağlamaktadırlar.

Oysa kategorik olarak birini doğru diğerini de yanlış olarak değerlendirmek, ilk düğmesi yanlış iliklenen bir gömleği doğru giyemeyeceğimiz gibi, bizi yanlış bir sonuca götürecektir. Bunu pek tabii ki bilinçli ve farkında olarak yapmıyoruz ama anne-babalar bunu o kadar içselleştirmiş oluyorlar ki bu sürecin farkında olmak da güç oluyor.  Bu konunun eskiye nazaran daha çok önemsendiğini ve bunu ayırt etmeye çalışan, yapan, yazan ve konuşan ebeveyn ve eğitimcilerin olduğunu da inkâr edemeyiz. Bu güzel bir gelişme ve birçok kimsenin fark etmiş olması, bir sorunun çözümü için bir adım atılmış,  demektir.

Hangisinin daha doğru ya da yanlış olduğunu değerlendirmek çok kolay olmasa gerek, çünkü her iki yaklaşımın da doğru ve yanlış yönleri olabilmektedir.
  Fakat bir seçim yapmak zorundaysak, elbette her iki yaklaşımın da olumlu yönlerini almak ve olumsuz yönlerini de almamak üzere aileye özel bir yaklaşım geliştirmek gerekmektedir.
Bunun adını ne koyarsak koyalım, ister demokratik aile, ister Anadolu aile yaklaşımı, isterseniz çağdaş aile yaklaşımı, adından ziyade bizim için önemli olan, anne babaların ebeveyn tutum ve davranışları geliştirirken içini hangi ilkeler, değerler ve kültür unsurları ile doldurduklarıdır.
Bu durumu şu örnekle anlatayım. Elimizde taşıdığımız bir şeyin ambalajı mı daha önemlidir? yoksa içindeki mi diye sorarsanız, elbette büyük çoğunluk içindeki diyecektir. Fakat az da olsa bazıları da “ama ambalajı da çok önemlidir”, diyecektir.  Bu nedenle biz ne dersek diyelim, yine de anne-babaların bunun içini nasıl dolduracağı çok daha önemlidir. Ambalajı mı? Onu boş verin, gitsin. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 198 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.