1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ambulanslarda yeni dönem! 
Ambulanslarda yeni dönem! 

Ambulanslarda yeni dönem! 

1 Ocak'ta başlıyor Sağlık Bakanlığı, 112 acil hizmetlerinde, yeni yıldan itibaren kademeli olarak "Akıllı Ambulans" ve "tablet uygulaması"nı hayata geçirecek.

A+A-

İlk olarak pilot illerde başlayacak ve yıl içinde tüm yurtta  yaygınlaştırılacak sistemle, ambulansta yapılan tüm işlemler tablet uygulamasıyla  dijital ortamda kayıt altına alınacak, hastaya ilişkin tüm bilgiler anlık olarak  ilgili merkezle paylaşılacak ve gereklilik halinde hekim ambulansta yapılan  müdahaleyi yönlendirebilecek.  Uygulamayla, hasta ve hekim açısından daha hızlı, güvenilir ve  kaliteli hizmet standardı sağlanacak.

HASTA NAKİLLERİNE DİJİTAL TAKİP  
Acil sağlık hizmetlerinde son yıllarda uygulanan "Acil Sağlık Otomasyon Sistemi" (ASOS) sayesinde, hasta nakilleri dijital ortamda takip edilebiliyor. Ambulanslarda bulunan navigasyon cihazı sayesinde konum belirlenerek en yakındaki ambulans olay yerine sevk ediliyor. Ayrıca, kaç ambulansın görevde olduğu, kaç kilometre yapıldığı, kaç vaka alındığı, kaç vakaya ne kadar zamanda gidildiği gibi tüm bilgilere de Acil Sağlık Otomasyon Sistemi ile erişilebiliyor.
Ambulanslarda tamamen dijital sisteme geçiş için ise yazılım çalışmalarında sona gelindi. Akıllı ambulanslar, 2019 yılında kademeli olarak 81 ilde yaygınlaştırılacak.
Ambulansta kağıt formlara son verecek "tablet uygulaması" ile hastaya ilk müdahale edildiğinde yapılan nabız, EKG gibi uygulamaların sonuçları anlık olarak ambulansın gideceği hastanenin acil servisine ve aynı anda Bakanlık Koordinasyon Merkezine ulaştırılacak. Gereklilik halinde, komuta merkezince ambulans personeline talimat verilerek, müdahale için yönlendirme yapılacak.

'NADİR ÜLKELERDEN BİRİYİZ'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada, akıllı ambulans ve ambulanslarda tablet uygulamasına ilişkin bilgi verdi. Türkiye'deki ambulans hizmetlerinin çok iyi düzeyde olduğunu vurgulayan Koca, "Helikopter ambulans ve uçak hizmeti olsun, ülkenin her tarafından hastanın uygun yere nakli dahil olmak üzere, hastaya hiçbir şekilde ücret yansıtmadan bu hizmeti veren nadir ülkelerden biriyiz." dedi. Türkiye'nin, ambulans hizmetinde, yüzde 93 oranında hastanın 8 dakika içinde olması gereken yere naklini yapan nadir ülkelerden biri olduğunun altını  
Ambulanslarda bir pratisyen acil hekimin bulunduğunu anımsatan Koca, "Hastanın önden EKG'si dahil çekilerek ilgili hekimle paylaşılıyor. Uzmanlık anlamında da hastanın götürüleceği merkezin hekimiyle irtibat içinde olunup,  önceden tanının aşağı yukarı ne olduğu ve o an yapılabilecek bir müdahale varsa o müdahalenin de yapılabilir olduğu, zaman kaybının olmadığı bir dönem olacak.  Yani, akıllı ambulans dönemi başlayacak." diye konuştu. Koca, "Türkiye genelinde 81 ilde tablet uygulaması dönemine geçmeyi hedefliyoruz. Pilot uygulamaları, 2019'da yaygın hale getirmek istiyoruz." dedi. İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.