1. HABERLER

  2. KONYA

  3. AMERİKA SEVR’DEKİ KÜRDİSTAN’I KURUYOR 
AMERİKA SEVR’DEKİ KÜRDİSTAN’I KURUYOR 

AMERİKA SEVR’DEKİ KÜRDİSTAN’I KURUYOR 

Konya Aydınlar Ocağı’nda, Avrupa tarafından Osmanlı Devleti ile Ortadoğu’yu parçalayan gizli anlaşmaları anlatan Prof. Dr. Caner Arabacı, “Amerika, sınırları Sevr’de belirlenen coğrafi bölgede Kürdistan’ı kurmak için uğraşıyor” dedi.

A+A-

Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin bu haftaki Pazartesi Sohbetleri’nde, “Birinci Dünya Savaşı’nın 100.Yılında Ortadoğu’ya Yön Veren Gizli Anlaşmalar ile Mondros Mütarekesi” dile geldi. Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen sohbette tarihçi-yazar Caner Arabacı, Avrupalıların bilim ve teknolojide ilerlediklerini fakat “yeryüzüne huzur verecek, yeryüzünde insanca bir hayat yaşatacak bir nizamı asla gerçekleştiremediklerini” ifade ederek “Batı, bilim ve teknolojideki gelişmişliklerini yeryüzünü sömürmek, bütün dünyayı Avrupa’nın hizmetine verebilmek için bir vasıta haline getirmek içindi. Dünya Harbi o insanlık dışı düşüncenin bir uygulaması idi. On milyonlarca insan öldü. 2.Dünya Harbinde ölen insan miktarı ise 60 milyon idi. Onu 70 milyona kadar uzatanlar var. Birinci Dünya Harbi de İkinci Dünya Harbi de Avrupa’nın çıkardığı bir kemik harbidir. Yeryüzünü paylaşma harbidir.” dedi. 

MİLLİ MÜCADELE’NİN MERKEZİ KONYA
Mondros Ateşkes Antlaşması’nı “Türk milletinin ölüm fermanı” olarak nitelendiren Arabacı, “Mondros Türk milletini yok etme planıdır. Bu antlaşma bir dikte anlaşması idi. Bu antlaşma sıradan bir ateşkes değildir. Zaman sınırı konulmadığı için Osmanlı’yı parçaladılar ve sonra da Anadolu’yu işgal ettiler. Bunun üzerine Osmanlı’nın B Planı devreye sokuldu. Şubat 1919’da Konya Merkez olmak üzere Mersinli Cemal Paşa komutasında Milli Mücadele başlatıldı. 45 bin kişiden oluşan Kuvayı Milliye’yi Mersinli Cemal Paşa örgütlemiştir. Görev, Osmanlı generalleri tarafından ve Osmanlı’nın B Planı gereğince verilmiştir.” dedi. 

AMERİKA SEVR’DEKİ KÜRDİSTAN’I KURUYOR 
Sohbetin soru-cevap kısmında kendisine sorulan soruları da cevaplandıran Arabacı, Lozan’ı kabul etmeyen Amerika’nın, Sevr’deki maddeleri uygulamaya başladığını belirterek “Amerika, Sevr’in maddelerinde yer alan ve sınırları da Sevr’de belirlenen yer ve bölgede Kürdistan’ı kurmak için uğraşıyor” dedi.  KADİR İYİANLAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.