1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. AMERİKA TRUMP MAŞASIYLA YENİ PLANLAR PEŞİNDE...
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

AMERİKA TRUMP MAŞASIYLA YENİ PLANLAR PEŞİNDE...

A+A-

Amerika’ya karşı ülkelerin ortaya koyduğu çabalara bakıldığında bir bıkkınlık ortaya çıkmış. Ben dünyanın hamisiyim mantığıyla bugüne kadar ortaya koyduğu siyasetle aslında kendi sonunu hazırlıyor. Fakat milletlerin uyanışı karşısında afallayan Amerika’nın eski etkinliğini kazanma uğruna çabaladığını görmemek mümkün değil. Dostlukla düşmanlığını harmanlayan Amerika mantığı aklı sıra tüm dünyayı dilediği gibi dizayn edebilme gücünün halen kendinde olduğunu zannediyor. Ama işin aslı bu güç bir zamandır erimeye başladı.  
İşte bu çılgın çıkışlarının ardında yatan başlıca etken budur.
Hele birde Rusya’nın bölgede sağlamada başarılı görünen yeni siyaseti karşısında şok geçiren Amerikan derin devleti eski gücünü zayi etmenin azabını yaşamaya çoktan başlamıştır. 
İnternet araştırmalarım neticesinde Anka Enstitüsünün web sitesinden aldığım bilgiler doğrultusunda, Trump, 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinde ekonomik ve sosyal durumu iyi olmayan özellikle eğitimsiz çalışan sınıfın oylarını aldı. ABD’de artan gelir eşitsizliği Trump’ın popülizmi için uygun bir ortam sağlamış. Kendini beğenmiş ve otoriter bir kişiliğe sahip Donald Trump’ın sıkı prensipleri yok, ego merkezli ve her olaydan kişisel olarak yararlanmaya çalışır. Eğer birisi ona zevk, prestij veya para verirse o da ona istediği herhangi bir şeyi verebilir. Ondan önce hiçbir ABD başkanı başkalarını açıkça aşağılamadı, devlet politikalarını twitter üzerinden açıklamadı. Bu yüzden “bebe-başkan” lakabı ile anılıyor ve normal biri olarak görülmüyor. Otelleri, gazinoları ve diğer gayrimenkulleri ile emlak oligarkı olan Trump, Beyaz Saray’a otoriter ve plutokratik yönetim ve acımasız bir ahlak anlayışı getirdi. Beyaz Saray’da cahil beyaz çiftçilerin temsilcisi oldu. Hâlbuki Wall Street’in başkanlık adayı gündemlerini kesintiye uğramadan sürdürecek olan Hillary Clinton idi. Clinton Ailesi’nin Rothschild ailesi ile eskiye dayanan yakınlığı var. Ancak, herkes Hillary Clinton’ın kazanacağını düşünürken son anda ortaya saçılan iddialar, seçim sürecinin Trump’ın lehinde işlemesine neden oldu.
Trump iktidarı Wall Street tarafından değil ama petrol, gaz ve kömür endüstrileri tarafından satın alınmıştı. Dış İşleri Bakanı Rex Tillerson, Exxon Mobil’in eski başkanı ve CEO’su idi. Enerji, savunma ve beyaz milliyetçi alternatif sağın medyası Trump kanadını oluştururken; finans, istihbarat ve teknoloji satan ‘büyük para’ karşı tarafta kaldı. Özetle, Trump derin devlet ile mücadele etmiyor, Amerikan derin devleti içindeki yapısal çekişmenin bir ürünüdür. Aralık 2016’da Trump’a ABD derin devletinden Henry Kissinger takviye oldu. Rockefeller’in adamının nasıl takviye olduğunu başka bir makaleye bırakalım. Kissinger ile birlikte Trump’ın Çin ve Rusya dış politikası şekillenmeye başladı. Trump’ın Yahudi damadı Jared Kushner Ortadoğu konusunda baş danışmanı. Kushner, ABD’nin İsrail büyükelçisi David Friedman ve Jason Greenblatt ile birlikte Ortadoğu politikalarına İsrail ayarı veriyorlar. Trump, önceki yönetimlerin “terörle savaş” vizyonunu İran’ı hedef almakla değiştirerek Orta Doğu’da dengeleri yeniden kurguluyor. Şimdi İran savaşının sahnesi geliştiriliyor. Siyonist Plan, Ortadoğu’nun daha da küçük devletlere bölünmesini ve İsrail’in bölgesel bir emperyal güç haline gelmesini öngörüyor. Yeni politika temelde Körfez ülkeleri kadar İran petrolünü de hedefliyor olsa da Büyük İsrail ve Armageddon (Kıyamet Savaşı) için en doğru zamanın geldiği düşünülüyor.
Bu bilgiler ışığında konuya yaklaştığımız zaman her zamanki bilindik Amerikan politikalarıyla ortaya bir plan uygulanmaya çalışılıyor. Bu plan dâhilinde hedefledikleri Büyük İsrail devletinin kurulması için yeni senaryolar yazılıyor. Dünyaya yeni şekil verme amacı güden Amerika 15 Temmuz darbe girişimiyle hedeflediği açılımdan kaybettiği zamanı yeni planlarını devreye sokarak sağlamaya çalışıyor.

Bu yazı toplam 351 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.