1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Anadolu 500’de Konya’dan 20 şirket
Anadolu 500’de Konya’dan 20 şirket

Anadolu 500’de Konya’dan 20 şirket

Anadolu 500’de en çok şirket ile yer alan şehir bir önceki yılda olduğu gibi 98 şirket ile yine Bursa olurken, Konya Anadolu 500’de 20 şirket ile yer aldı.

A+A-

Anadolu 500 içinde yer alan Konya Merkezli şirket sayısı 2013 yılında 27 iken bu sayı 2014’te 25’e, 2015’te ise 23’e düşmüştü. Anadolu 500’de 2015 yılında 5 firma ile yer alan Karaman ise 2016 yılında 3 firma ile yer aldı.

Konya’dan Anadolu 500’de yer alan kuruluşlar; Konya Şeker Sanayi, Erser Grup Tarım Ürünleri, Adese Alışveriş Merkezleri, Tümosan Motor ve Traktör Sanayi, Ova Un Fabrikası, Enka Süt ve Gıda Mamulleri, Helvacızade Gıda ve İhtiyaç Maddeleri, Aydınlar Yedek Parça Sanayi, Akova Süt, Hekimoğlu Un Fabrikası, Kombassan Kâğıt Matbaa, Büyük Hekimoğulları Gıda Sanayi, Golda Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Gitaş Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi, Safa Tarım Anonim Şirketi, Altınapa Değirmencilik Ticaret ve Sanayi, Selva Gıda Sanayi, Atiker Metal İthalat İhracat ve İmalat Sanayi, Kompen PVC Yapı ve İnşaat, Çöğenler Yemcilik Tarım Ürünleri olurken, Karaman’dan sıralamaya giren şirketler Bifa Bisküvi ve Gıda Sanayi, Şimşek Bisküvi, Anı Bisküvi Gıda Sanayi’nden oluştu.

 

Anadolu’nun en

büyük 5. şirketi

 

Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasının sonuçları açıklandı. İstikrarlı bir şekilde büyüyen Konya Şeker, bu yıl ilk 10 içinde 3 basamak birden ilerleyerek 5’inci sıraya yükseldi. Konya Şeker, gıda sektöründe ise Anadolu’nun en büyük 3. Gıda Şirketi oldu.

 

Ekonomist'in, Türkiye Ekonomi Bankası'nın (TEB) katkılarıyla yaptığı "Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi" araştırmasının 2016 yılı sonuçları belli oldu. Konya Şeker, bu yıl da ekonomi devleri arasında yükselişine devam etti. Konya Şeker, geçtiğimiz yıla göre Anadolu 500 sıralamasında ilk 10 içinde 3 basamak daha ilerleyerek Anadolu’nun en büyükleri sıralamasında beşinciliğe yükseldi. 2015 yılında gerçekleştirdiği 2 milyar 164 milyon  TL net satış hasılatını bu sene ki değerlendirmeye esas alınan 2016 yılında yüzde 16,3 oranında arttıran Konya Şeker 2 milyar 516 milyon TL’lik cirosuyla Anadolu’da faaliyet gösteren gıda şirketleri arasında 3. sırada yer aldı.  Konya Şeker’in cirosunu yüzde 16,3 arttırdığı 2016 yılında Anadolu 500’de yer alan şirketlerin ciro artış ortalaması yüzde 6 oranında gerçekleşirken Konya Şeker ciro artışında ortalamaya göre yaklaşık 2,5 katlık bir ciro artış performansı sergiledi.

HEDEF DÜNYA SIRALAMASI

Ekonomist Dergisinin her yıl gerçekleştirdiği Anadolu 500 araştırmasının 2016 yılı sonuçlarıyla ilgili kısa bir değerlendirme yapan AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in konsolide rakamlar dikkate alındığında Anadolu’nun en büyük kuruluşu olduğunu söyledi.

Konuk, “Anadolu 500 listesinde en büyükler arasında yer almak bir ölçüdür, bir eşiktir. Ancak bizim asıl atlayacağımız eşik, asıl hedefimiz Dünyanın en büyükleri arasına gireceğimiz eşiği aşmaktır.

İnşallah bu adımların devamı gelir, inşallah adımlarımız daha büyük ve daha hızlı olur, olmalı ve olacak. Nitekim biz bu tablolara, bu değerlendirmelere yansımayan büyük adımlar atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz. Ekonomist’in yayınladığı araştırma sadece bizim bir şirketimizin satış hasılatı ve bilanço rakamları üzerinden yapılan bir değerlendirme. Yani Konya Şeker’in ciro rakamlarına Panagro Et ve Süt Entegre Tesisleri bünyesinde 3 Termik Santral bulunan Çobanyıldızı, Beta Ziraat, Panplast gibi diğer üretim şirketlerimizin ciroları dâhil değildir. Panagro herkesin malumu sadece Türkiye’nin değil, Dünyanın en büyük üretim kapasitesine sahip Et-Süt Entegre Tesisini bünyesinde barındıran şirketimizdir. Enerji şirketlerimizin ciroları bu değerlendirmede yok. Panplast Sulama Sistemleri üreten bir şirketten PVC ve Koruge Boru Üretim Tesisleri, Çuval Fabrikası ve Enjeksiyon ile Streç Film Üretim Tesisleri ile bir plastik sanayi devine dönüştü. Önümüzdeki yıllarda bütün bu firmalarımızın da ülkemizde nasıl etkili kurumlar haline geldiğini hep birlikte göreceğiz.”ifadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.