1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Anadolu Ankası tüm hızıyla sürüyor
Anadolu Ankası tüm hızıyla sürüyor

Anadolu Ankası tüm hızıyla sürüyor

Genelkurmay Başkanlığı'nca Türkiye'nin ev sahipliğinde, 6 ülkenin yer aldığı 'Uluslararası Anadolu Ankası-2019 Tatbikatı', Konya'daki 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı'nda devam ediyor.

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ev sahipliğinde 13 Mayıs tarihinde Konya'da başlayan Uluslararası Anadolu Ankası 2019 tatbikatı tüm hızıyla devam ediyor. Azerbaycan, İngiltere, Katar, KKTC, Pakistan ve Romanya’nın silahlı kuvvetlerinin katımıyla 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığında gerçekleştirilen tatbikatlar kapsamında dün basın günü yapıldı.
2009 yılından buyana gerçekleştirilen Uluslararası Anadolu Ankası2019 Tatbikatının son günü olan 24 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tatbikatları izlemek için Konya'ya gelecek. Tatbikata Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurları, Azerbaycan, İngiltere, Katar, KKTC, Pakistan ve Romanya silahlı kuvvelerine ait unsurlar katıldı. 
Uluslararası Anadolu Ankası Tatbikatları, 2009 yılından itibaren; gerçeğe yakın harekât ortamında Personel Kurtarma Görev Kuvveti unsurlarının eğitimi ile günümüz ve gelecekteki muharebe sahasının gerekli kıldığı tecrübe seviyesini arttırmak amacıyla, yılda iki dönem halinde icra ediliyor. Tatbikatlar, 2012 yılından itibaren bir dönemi millî, bir dönemi uluslararası olacak şekilde icra edilmeye başlandı.
Jet uçakları, helikopterler ve kurtarma timlerinin katıldığı tatbikatta, harekât ortamında icra edilecek Müşterek Personel Kurtarma usulleri denenerek, geliştirilmekte ve komuta kontrol sürecinin etkinlikle işletilmesi hedeflenirken, Müşterek veya Birleşik Harekât kapsamında, Yakın Hava Desteği, Dinamik Hedefleme, Zamana Duyarlı Hedefleme gibi görevler tatbikat senaryolarına dâhil edilerek icra edildi.
Tatbikata Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarının yanında Taarruz Atak ve Cobra helikopteri de katıldı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise SAT görev timi, Genel Kurmay Komutanlığı ise Özel Kuvvetler Özel Kuvvet Timi ile 70 helikopter katıldı.

2e26b9e0-a8e7-4011-8bd5-1b5f74dbf13c.jpg
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.