1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. "Anadolu Çadırının Orta Direği: Konya”
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

"Anadolu Çadırının Orta Direği: Konya”

A+A-

Konya ile ilgili kitap yazmış biri olarak Büyük Şehir Belediye başkanı Sayın Akyürek'in son toplantıda Konya için kullandığı benzetmeyi doğrusu çok beğendim. Bu cümlenin aslı kime aittir bilmiyorum. Ben, "“Evrende Dünya Dünyada Konya" ”adlı hikaye kitabımda çok iddialı yazdığım ve kitaba da ismini veren öyküde dile getirdiğim bir çok gerçeğin başkan tarafından dillendirilmesine gerçekten çok sevindim. Ben adı geçen o öyküde Konya’'yı 81 il ile yarıştırıyor ve sonuçta Konya'yı birinci getiriyorum. Başkanın Konya'ya bakış açısındaki tarih, sosyoloji ve kültürel yaklaşım gerçek bir düşünce derinliğinin yansımasını gösteriyor.
Başkanın, şehrin, "sadece planlardan, sadece yapılan hizmetlerden, sadece binalardan, sadece insanlardan, sadece kurumlardan…" Değil, aksine tarihsel ve kültürel bir ruhtan, sosyolojik ve ahlaki normlardan oluştuğunu dile getirmesi ve buna bazı müşahhas örnekler vermesi şehrimiz açısından kıvanç verici bir durum. Seçimler, seçimler için yapılan mücadele, kazanmak için yapılan çalışmalar, alınan sonuç...Bunlar zaten herkesin gözü önünde cereyan eden hadiseler. Başbakanın çalışmaları, şahsi karizması, ona yapılan demokrasi dışı saldırının etkileri…Bunların hepsinin seçimler üzerindeki tesirini hepimiz biliyoruz.Bundan dolayı ben başkanın bu konularla ile ilgili görüşlerinden ziyade, şehirle ilgili yukarıda bahsettiğim yaklaşımlarını ve verdiği misalleri dile getirmek istiyorum.
Başkan, "Konya’nın Anadolunun merkezi olduğunu" iddiasını dile getirdikten sonra bu tezine dayanak olarak;" Konya'nın, Selçukluya merkezlik yapmış olmasını, Haçlı seferlerindeki yerini, Osmanlının temelinde Selçuklu Taşının bulunması gerçeğini, başta Balkanlar olmak üzere Fethedilen yerlere Anadolu'dan gönderilen insanların çoğunun Konya'dan olduğu..." hakikatlerini gösterdi.
Anadolu ve onun merkezinde bulunan Konya'nın, her alanda dünyaya örneklik yapabileceği gerçeğini dile getiren Başkan, buna örnek olarak bazı yerli ve yabancı gazetecilerin görüşlerini dile getirdi. “BBC muhabirinin bir kandil gecesi Konyalıların mevlana çevresinde toplanarak sevinç içinde, güler yüzle yürüyüşlerini, birbirlerine selam vermelerini görüp başkana;” Bu insanlar birbirlerini tanıyorlar mı? Hepsi çok mutlu ve huzurlu görünüyor, bunların dertleri sıkıntıları yok mu…? Sorusunu başkanın,” bu halin İslam kültürünün Anadolu kültürü ile yoğrulması sonucu elde edilen bir netice olarak” dile getirmesi tarih ve sosyoloji ilminin hakkının verildiği izlenimini uyandırdı bende.
Büyük Şehir yasası ile sorumluklukları ve o derece de yetki ve gelirlerinin de arttığı gerçeğini dile getiren Başkanın, Şehrin tümüne (ilçe kasaba köy…) bütüncül yaklaşılacağını dile getirmesi umut verici bir söylem doğrusu. Tarih bize göstermiştir ki maddi ve manevi yönden bir ülkede, bir şehirde bir kasabada yaşayan insanlar arasında gerek maddi gelir, gerek kültürel ve sosyal yaşam arasında uçurum olursa denge bozulur. Mutsuz çiçeklerin çok olduğu bir bahçede güller ve laleler de saadetli olamaz. Bu nedenle Başkanın Konya'da köylerle şehirler, köylülerle şehirliler, zenginlerle fakirler arasında kıskançlığı giderecek adımlar atması acil bir konu olarak duruyor. Yeni yasa bu sorumluluğu başkana yüklüyor.
Başkanın, Ramazan boyunca 70 den fazla iftar sofrasına gidip mahallelilerle buluşması, yüzlerce düğüne katılması… Ve bunları da yeterli görmeyerek;” bu yıl sahurlara da katılacağını” söylemesi, başkanın sosyal vazifelerinin de idrakinde olduğunun bir belgesi.
Mutlu insanların yaşadığı bir şehir için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. İşçilerimiz, memurlarımız, esnafımız, yöneticilerimiz, yönetilenlerimiz… üzerlerine düşen vazifelerini (maddi manevi) tam yaptığı gün şehrimiz her alanda hem Türkiye’'ye hem dünyaya örnek olacaktır. Başkan bu üzerine düşen vazifeyi yapmış ki seçimi kazandı. Ya bizler?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.