1. YAZARLAR

  2. Dilek Bülbül

  3. Anadolu’da İslâmı Yayanlardan: Seyyid Bayram Veli
Dilek Bülbül

Dilek Bülbül

Yazarın Tüm Yazıları >

Anadolu’da İslâmı Yayanlardan: Seyyid Bayram Veli

A+A-

Anadolu’nun fethedilmesiyle birlikte Horasan’dan ve Buhara’dan ilim ve irfanı yaymak için Anadolu’ya birçok kolonizatör derviş gelmiştir. Bunlar Anadolu’nun çeşitli yerlerinde kendi isimleriyle köy kurmanın yanı sıra halkı eğitmek amacıyla dergâh, tekke, medrese vs. gibi kurumlar da inşa etmişlerdir. Evliyalar için anlatılan hikâyelerin ortak noktası; rüyalarında bir bulut ya da bir kandilin yol gösterici olmasıdır. Böylelikle o işaret, dervişlerin yola çıkmasına ve Anadolu’ya gelmelerine sebep olmuştur. 
Anlatılanlara göre; Konya’ya 146 km. uzaklıkta olan Hâdim ilçesine bağlı Dedemli köyü de Horasan’dan gelen Seyyid Bayram Veli tarafından kurulmuştur. Kendisi de bu köyden olan ve Anadolu Ajansı Hadim Muhabirliği yapan Ramazan Bilgili’den edindiğimiz bilgilere göre: “Seyyid Bayram Veli Hazretleri henüz Horasan’da iken rüyasında bu yerleri görür ve kendisine rehber olması için bir bulut parçasının görevlendirildiği beyan olunur. Veli hazretleri eşi, kızı, oğlu ve hizmetçisi ile birlikte yollara düşerler. O zamanlarda baş gösteren Moğol istilası, baskı ve zulmüne maruz kalmamak maksadıyla yanlarına yakın savaş aletleri olan gürz, teber, topuz ve kılıç alırlar. Üstlendiği görevin aşk ve heyecanı içerisinde uzun bir yolculuğun son durağını Torosların bu yamacında noktalamıştır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammet (s.a.v.)’in soyundan olduğu için “Seyyid” unvanını almış, Allah’ın izni ve inayeti ile pek çok kerametlerde bulunduğu için de “Veli” denilmiştir. Böylesine yüce bir soydan gelen velinin zuhur eden kerametleri, aydınlatıcı bilgisi, dertlere manen ve bedenen derman olması, gönüllere serptiği huşu şerbetinin haberi yalçın Toros dağlarını ardı arkasına aşarak dönemin Selçuklu Sultanı Alâeddin Keykubat’a kadar ulaşır. Sultan bu vaziyet karşısında büyük zatı merak eder ve bir gece Seyyid Bayram Velimizin huzuruna çıkar. (Rivayete göre kendisinin sultan olduğunu gizler ama dedemiz durumun farkındadır.) Sultan Alâeddin, Seyyid hazretlerinin sohbetinden memnun olmuş, ilmi ve dini bilgisinden çok etkilenmiştir. Ziyaretlerini sıklaştırmış ve Seyyid Hazretleri için “Benim hem beden hem de manevi doktorum” demiştir”. Seyyid Bayram Veli Hazretleri üç kardeştir. Bunlardan biri Antalya İli Alanya İlçesi Mahmutseydi köyünün kurucusu Seyyid Mahmut Veli diğeri Konya İli Seydişehir İlçesinin kurucusu Seyyid Harun Velidir.
Veli Hazretlerinin birçok kerameti olduğu gibi aşağıdaki dörtlüğünde de belirttiği üzere ziyaret edildiğinde dertlere biiznillah şifa bulunacağı belirtilmiştir.

Vatan tuttum bir tepeye
Merhem oldum her yareye 
Gözsüz gelen gözlü gitsin
Hasta gelen şifa bulsun.
Bir gün ziyaretinizin yolunuza derman olması duası ile…
 

Bu yazı toplam 588 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar