1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Anadolu'nun En Büyüğü
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Anadolu'nun En Büyüğü

A+A-

Son yıllarda yapılan yönetim anlayışındaki değişiklikler (yerel yönetimlerin güçlendirilmesi) bürokrasi ile hükümetin uyumu, kamu maliyesindeki iyileşme hizmetin çoğalmasını ve yatırımların artmasını sağladı. Eskiden ancak hükümetlerin yapmayı göze alabildiği yatırımları, şimdi Allah'a şükür belediyeler yapacak konuma geldi. 
Büyük şehir bir yandan, ilçe belediyeleri bir yandan art arda temeller atıyorlar, açılışlar yapıyorlar. Bu yazıyı okuyan ve iktidara muhalif olan kardeşlerim şöyle diyeceklerdir “ Belediyelerin, hükümetlerin vazifesi zaten bu değimli! Yapmaları gereken, vazifeleri olan bir şeyi yazmak gazetecilik değildir. Esas olan eksikleri, yanlışları vs dile getirmektir.” Bu cümle çok haksız bir cümle değil doğrusu. Ben de acizane bu itiraza şöyle cevap veririm; “ Yapılan hizmetlerin hem kalitesinin hem yoğunluğunun artmasının sebeplerini anlatarak ileride bu doğru politikaların terk edilmemesini sağlamak, yapılan yapısal değişikliklerin meyvelerine dikkat çekmek de sanırım kamuya bir hizmettir. Yoksa benim şahıs olarak ne belediyelerden ne de hükümetten şahsi bir menfaatim olmamıştır.

Belediyeler Devlet Gibi

16 Nisan da Dış işleri Bakanımızın da katılımı ile temelleri atılan bu eserin, “ Anadolu'nun en büyüğü” olması özelliği hem şehrimiz, hem de Türkiye için bir gurur kaynağıdır. Bu durum aynı zamanda bir sevinç meselesidir. Kapalı alanda 10 bin kişiye spor ve kültür hizmeti verecek olan bina inşallah kısa sürede tamamlanır ve hayırlı işlerin yapılmasına vesile olur.
Yağmur altında yapılan töreni seyirciler arasından takip ettim. Çoğu o mahallenin sakini olan vatandaşların kendi aralarında yaptıkları yorumlarda ilginçti doğrusu. Belediye başkanları ile ilgili çoğu olumlu bazı olumsuz yorumlar yapıyorlardı, bakanımızla ilgili yorumları ise çok olumlu idi.
Koalisyon dönemlerinde çok az, 28 Şubat dönemi gibi olağan dışı devirlerde asla rastlanmayacak bir manzara vardı karşımda: Bir gün önce Mekke’de incelemeler yapıp, Medine’de İslam Birliği konferansını Arakan için bir araya getirip büyük kararlar alan bir Dış İşleri Bakanı, bir vali, belediye başkanları, üniversite rektörleri ve bürokrasinin temsilcileri hep birlikte halkla beraber bütünleşmiş, aynı gaye için bir araya gelmişlerdi. Aslında çok tabi olması gereken bu durum Türkiye’nin geçmişine baktığımızda “gayri tabi imiş” gibi duruyor.
Halk olarak, güçlü ve tek başına iktidar olmanın, geçmişte yaşanan olağandışılıklara son vererek demokrasinin tabi icabı olan sivil iktidarın güçlü olması halinin, hizmetleri artırdığını, yatırımların büyüyerek çoğaldığını görmeliyiz. Bilmeliyiz ki ülkeyi kalkındıracak yol bu yoldur. Yine bilmeliyiz ki kalkınmış, ileri, müreffeh ülkeler bu yolu takip ederek bulundukları şimdiki konumlarına gelmişlerdir.
Sonuç olarak, şunu bilmeliyiz ki gerek yapılan yollar, gerek açılan parklar, gerek yapılan açık ve kapalı spor alanları, tramvay alımı için yapılan ihaleler… bütün bunlar gösteriyor ki günümüzde belediyeler çok güçlenmiş ve eskiden ancak merkezi hükümetlerin yapabileceği yatırımları yapabilecek duruma gelmişlerdir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.