1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Anadolu’nun yıldızı parlıyor
Anadolu’nun  yıldızı parlıyor

Anadolu’nun yıldızı parlıyor

MEVKA ve WAIPA’nın düzenlediği toplantıda konuşan KSO Başkanı Memiş Kütükcü, Anadolu kentlerinin son 15 yılda gerçek potansiyellerinin ortaya çıktığını belirterek, Konya’nın yükselen bir değer olduğunu vurguladı.

A+A-

Mevlana Kalkınma Ajansı ve Dünya Yatırım Tanıtım Ajansları Birliği(WAIPA) işbirliğinde ‘Doğrudan yabancı yatırımlar tecrübe paylaşım ve eğitim’ programı düzenlendi. Bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger, Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Erkuş, kalkınma ajansları yatırım destek ofisi çalışanlarının yanı sıra, yurtdışında bu alanda faaliyet gösteren kurumların temsilcileri ve davetliler katıldı. Açılış konuşmasını yapan MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger, kalkınma ajanslarının kurulduğu günden bu yana ülkemizin yerel ve ulusal tanıtımını gerçekleştirmek için çalıştığını vurguladı.
savas-ulger.jpg
Bölge içi ve bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmak için çalışmalara hız verdiklerini bildiren Ülger, “Bölge içi ve bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılması, üretim, rekabet, istihdam, yetişmiş insan gücü ve girişimcilik gibi pek çok konuda çalıma yürüten kalkınma ajansları, bunun yanı sıra yatırım destek ajansları aracılığıyla da bölgenin yatırım ortamının uluslararası düzeyde tanıtılması, ulusal ve bölgesel yatırımcıların bölgeye çekilmesi noktasında çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır” dedi.


KONYA, MERKEZ ŞEHİR HALİNE GELDİ

Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ise, ulusal ve uluslararası düzeyde takip edilen ‘Knowledge Forum on FDI’ programının İstanbul dışında ilk defa Konya’da yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Programda uluslararası çapta işbirliklerinin geliştirilmesini beklediklerini aktaran Kütükcü, son yıllarda parlayan yıldız haline gelen Konya’da yatırımların artmasını beklediklerini söyledi. Anadolu şehirlerindeki gelişmenin son yıllarda gözle görülür olduğunu kaydeden Kütükcü, “Son 15 yılda Türk sanayisinde Konya’nın da aralarında bulunduğu Anadolu şehirlerinin ağırlığı hissedilir bir şekilde artmaya başlamıştır. Konya, makine imalatı, otomotiv, gıda, ayakkabıcılık gibi pek çok sektörde merkez bir şehir haline geldi. Türkiye’nin savunma sanayi ihracatında Konya, ilk beşte yer alıyor. 180’e yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Teknoloji geliştirme bölgelerimizin, Ar-Ge merkezlerimizin ve üniversite merkezlerimizin sayısı ve niteliği her geçen gün artmaktadır” diye konuştu.

ANADOLU SANAYİSİ TÜRKİYE’NİN TAŞIYICI KOLONU OLACAK

Yeni Anadolu sanayisi artık Türkiye’nin yeni taşıyıcı kolonu olma yolunda hızla ilerlemektedir değerlendirmesini yapan Kütükcü, “Neden taşıyıcı kolon diyoruz? Çünkü son dönemlerde Enerji ve ulaşım altyapılarına ve insan kaynaklarına yapılan yatırımlarla birlikte Anadolu kentlerinin gerçek potansiyeli ortaya çıktı. Anadolu’da bir üretim heyecanı var. Konya’da organize sanayi bölgesine olan yatırım talebi her geçen gün artmaktadır. Yatırım sebebi araştırıldığında da şehrin yöneticilerinin yatırımcılara olan ilgisi önemli rol oynamaktadır” dedi.

4-002.jpg
KONYA’DA YATIRIM YAPMAK AYRICALIKLIDIR

Başkan Kütükcü, “Konya’da organize sanayi bölgelerine olan yatırım iştahı ve yatırım talebi her geçen gün trendini arttırıyor” diyerek, şunları söyledi: “Konya’da yatırım yapmak, sırtını çınar ağacına dayamak gibidir. Konya’da yatırım yapılmasının sebeplerini uluslararası yatırımcılara sorduğumuzda, Konya’da şehrin yöneticilerinin ve idarecilerinin, üst düzey yetkililerinin birlik ve beraberliğinin, yatırımcıya topyekun sahip çıkmalarının ve yatırımcıların her probleminin hızlıca çözme arzusu içinde olmaları gibi nedenler söylüyorlar. Bu bizim için gurur verici bir durum. Yatırım kriterleri arasında bulunmayan en büyük neden bir anda en yükseğe çıkıyor. Biz Konya’da bunu başardık” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından toplantı uzman konuşmacıların yapmış olduğu sunumlarla devam etti. Dün başlayan toplantı, bugün yapılacak görüşmelerle ve ikili görüşmelerle son bulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.