1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. Analarım Bacılarım Kardeşlerim Bu Derdin Çaresi Sizde
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Analarım Bacılarım Kardeşlerim Bu Derdin Çaresi Sizde

A+A-

Ak Partinin uzun iktidar döneminde yapılan büyük işleri gören takdir eden sık sık bu konuda yazılar yazan biri olarak, bu yazımda Ak parti döneminde yapılan önemli hatalardan birini dile getireceğim.  
Ak Parti iktidarı döneminde yapılan en olumlu ve en büyük işlerden biri de özgürlüklerin tavan yapmasıdır. Cumhuriyet tarihi dâhil tarihimizde dini, sosyal, etnik, siyasi gruplar hiç bu kadar özgür olmamışlardı. Dindar kesimler- laik gruplar, Aleviler -  Sünniler, Türkler – Kürtler… Hiç bu kadar özgür olmamışlardı. Siyasette ideolojik körlük yaşayanlar hariç, herkes bu görüşümün ne kadar doğru olduğunu biliyor görüyor ve yaşıyor.  
Birkaç örnekle bu görüşümü açıklayayım: 2002 den önce Türkiye’de kaç Cem Evi vardı şimdi kaç tane var? 2002 den önce Kürt vatandaşlarımızın kendi dillerini konuşmaları bile yasaktı bu ülkede.  Kürtçe radyo, Kürtçe televizyon, Kürtçe gazete hayal bile edilemezdi. Bu ülkede adının bile söylenmesi yasak olan KOMİNİST PARTİ bu gün legal ve Tunceli’de Belediye Başkanlığını kazanmış durumda. Ülkemizdeki Kemalist vatandaşlar tarihin hangi döneminde bu kadar taraftar topladılar? Bu gün en çok satan kitaplar (hatta tanesi 2500 liraya satılan) Atatürk’le ilgili olanlar değil mi? Dindar muhafazakâr kesim katsayı zulmünden, çocuğuna dinini öğretmek için belirli bir yaşı beklemesi engelinden Ak Parti iktidarı döneminde kurtulmadılar mı? Buna benzer yüzlerce örnek var.
ÖZGÜRLÜKLER FITRATA AYKIRI OLMAMALI 
Geçelim bunları gelelim esas meseleye. Hükumet özgürlük alanlarını genişleteceğim derken bazı büyük hatalarda yaptı. Bunlardan en önemlisi, 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesidir. 6284 nolu kanun fıtrata, milletimizin kültürünü oluşturan ana temel İslam’a zıtlıklar içerdiğinden, aileyi korumak şöyle dursun boşanmaların artmasına, kadına karşı şiddetin çoğalmasına neden oluyor.  
Kadında erkekte Allah'ın kullarıdır. Kadını kadın, erkeği erkek olarak yaratan, her şeyin halikı Allahü Teâlâ’dır. Bu nedenle onları en iyi tanıyan Allahtır. “Müslümanım” diyen bir kişi (kadın olsun erkek olsun) her konuda O'nun görüşü ve hükmünün en yüce ve en doğru olduğuna inanır ve elinden geldiği kadarda bunlara uymaya çalışır. Kendi aklını ölçü kabul eden milletlerin ve devletlerin, aile yapılarının, sosyal hayatlarının geldiği son nokta hepimizin malumu. Aile bitmiş, sapkınlıklar artmış, nesil, içki, uyuşturucu, fuhuş bataklığına düşmüş, ülkeleri yaşlılar kampına dönüşmüş.
Bu gerçeklere rağmen hükumetimiz çökmüş bitmiş Avrupa'nın aile- kadın politikalarına özenmiş, hatta onları da geçen bazı kanunlar çıkarmış. Kadına hak vereceğim derken toplumsal barışı bombardıman etmiştir.
 “Ömür boyu nafaka”, “kadının beyanı esastır”, “taciz tecavüz iddialarında kadına pozitif ayrımcılık…” uygulamaları birçok haksızlığa ve zulme yol açmıştır. Hakkın, adaletin kaybolduğu toplumlarda zulüm baş gösterir ki o zamanda bırakın kadını,  devlet,  düzen bile yok olur.  
DÜNYA İÇİN AHİRETİ FEDA ETMEYELİM 
Bu nedenledir ki toplumumuzun yarısını oluşturan kızlarımıza, kız kardeşlerimize, annelerimize şu gerçekleri hatırlatmak istiyorum:  “Anlarım, bacılarım! Dikkat edin. Bu kanun size çok büyük ve orantısız bir güç veriyor. Bu güç insanın başını döndürür, yanlış işler yapmasına neden olabilir. Sakın ha fıtrata aykırı bu gücü kullanarak dünyamızı kurtaracağız derken ahiretinizi harabeye çevirmeyin.  Kanun size hak vermiş olsa bile haksızlığa sapmayın. Bu dünyadan sonra adaletin tam sağlanacağı Mahkemeyi unutmayalım. Toplumun yarısının erkek yarısının kadın olduğunu,  kocanızın, oğlunuzun, erkek kardeşinizin erkek olduğunu hatırlayarak, haksızlıklara ve mağduriyetlere sebep olan bu kanun ve uygulamalara hep birlikte karşı çıkalım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.