1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Anarşi Yükseliyor
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Anarşi Yükseliyor

A+A-

12 Eylül 1980 ve öncesini hatırlarız.
Tabi ki, bu tarih öncesini hatırlamak için 40 yaşlarında olmak gerekir. Bu tarihten sonra doğanlar Türkiye’de yaşanan terör ve anarşik olayları bilmez ama, iyi kulak vererek, iyi analiz ederek ve iyi değerlendirerek anlatılanları anlamaya çalışırlar.
Allah bize bir daha 12 Eylül öncesi yaşananları ve 12 Eylül darbesini yaşatmasın ama o günün şartlarında bu hareket yapılmalımıydı, yoksa yapılmamalıydı mı, bunu tarih yargılamaktadır ve yargılamaya devam edecektir.
Türkiye ve Türk halkı o tarih öncesinde sağcı, solcu, komünist, faşist ayrıştırılmasına götürülmüş, belki yönetimlerin zaafı nedeniyle tırmanış göstermiştir.
Bugün ise bu oyunun başka sahneleri, başka senaryoları oynanıyor. Şimdi ise, etnik kökenlerle, inançlarla, alevi- suni ayrıştırılmalarıyla hortlatılmak istenmektedir. Propoğandistler, vatan ve millet düşmanları, provakatörler, Vandallar bu asil millet evlatlarını kullanarak ve tahrik ederek yeniden Türkiye’yi bir terör ülkesi haline getirmek istemektedirler.
Dünya’da tüm olaylar etki ve tepki olaylarıdır.
Toplumu terörizme eden gruplar bugün özellikle gençlerimizin kanını kaynadığı üniversiteleri karıştırmak, bunu sokağa taşımak istemektedirler. Elbette yanlışlar karşısında insanlarımız yasal tepki ve protestolarını göstermek durumundadırlar. Bu en doğal şeydir.
İzmir Ege üniversitesinde bir kardeşimiz, ülkücülerin başkanı katlediliyor. Buna Türkiye’nin çeşitli illerinde tepki gösterildi. Ancak bu tepkiyi gösterirken kimse terör estirmemeli, yasal olmayan hareketlerin içine girmemelidir. Bu kardeşimizi katledenler ise en ağır cezayla cezalandırılmalıdır.
Konya’da yapılan gösteri ve yürüyüşte nedenini tam olarak anlayamadığım birisi Alâeddin civarında kalabalık tarafından adeta linc edildi. Polis yetersiz kaldı. Şimdi bu hareketin doğru olduğunu kimse bana izah edemez. Bu tür toplumsal olaylarda polis daha etkili olmalı ve sokaklardaki bu olaylara izin vermemelidir. Kaldı ki aklı selim ülkücülerin bunu onayacağını da sanmıyorum.
Burada bir nebzede kadına olan şiddet ve katliamlardan söz etmek isterim. Kadın önce akıllı olmalıdır. Kendisine şiddet uygulatacak veya katlettirecek hareketlerden sakınmalıdır. Bunun için gerek erkekler, gerekse kadınlar yeterli eğitim ile mücehhez edilmelidir. Yoksa hiç kimse kusura bakmasın. Sokaklarda yürümekle, bağırıp çağırmakla ve çıkartılacak yasalarla bu terör ve vahşet bitirilmez. Her kadının arkasına bir polis dikilemez. Önemli olan eğitimdir. Eğitim eksikliği ve anlaşıyı nedeniyle böylesi olaylarla karşılaşıyoruz. Bugün medyaya yansıyanların yanında, yansımayan nice kadına yapılan şiddetlerde vardır.
Yazımı Hz. Mevlana’nın bir sözü ile bitiriyorum.
Hz. Mevlana diyor ki :
Mazlum ol, zalim olma.
Üzül de , üzülen olma,
Mahşerde hesap zordur.
Ezil ama, ezen olma…
 

Bu yazı toplam 158 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum