1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Anayasa Mahkemesi para cezası kesti
Anayasa Mahkemesi para cezası kesti

Anayasa Mahkemesi para cezası kesti

Bir mahkum, gözaltı sırasında polisler tarafından işkenceye uğradığını, kötü muameleye maruz kaldığını savunarak Anayasa Mahkemesi’ne kişisel başvuruda bulundu. Ancak yazdığı başvuru dilekçesinde yerel mahkemeye hakaret etti. Anayasa Mahkemesi ise, kanun

A+A-

Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru hakkını kötüye kullanan bir kişiye 2 bin lira para cezası kesti.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, daha önce sahte kimlikle farklı suçlardan yargılanan ve tahliye edilen Osman Sandıkçı, 2003'te İstanbul'da kasten öldürme, yağma, çıkar amaçlı suç örgütü kurma ve yönetme, sahtecilik, hürriyeti tahdit gibi suçlardan gözaltına alındı. Sandıkçı, 2013'te çeşitli suçlardan 10 ile 24 yıl arasında hapis cezasına, adam öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Karar, Yargıtay'ca da onandı.

Sandıkçı, gözaltı sırasında polis memurlarının, kendisine işkence yaptığını ve kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla şikayetçi oldu. Ancak kolluk görevlileri, atılı suçu işlediklerine dair kesin ve inandırıcı kanıt olmadığı gerekçesiyle yargılandıkları davada beraat etti.

Osman Sandıkçı ise, şikayetinin etkili şekilde soruşturulmadığı iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru kapsamında 3 ayrı dilekçeyle başvurdu. El yazısıyla hazırlanmış ilk başvuru dilekçesinde, ısrarlı şekilde soruşturma, kovuşturma ve temyiz süreçlerinde görev alan cumhuriyet savcısını, mahkeme başkanı ve üyelerini, kolluk görevlilerini ve ayrım gözetmeksizin tüm emniyet mensuplarını aşağılayan ve tahkir eden ifadeler kullandığı belirlendi.

Anayasa Mahkemesi, kanun ve İçtüzük'e uygun düzenlenmediğini bildirerek, başvurucudan gerekli nitelikleri taşıyan yeni bir başvuru dilekçesi hazırlaması istedi.

Bunun üzerine başvurucu, ikinci başvuru dilekçesini yüksek mahkemeye sundu. Bu dilekçede ise, ilk başvurunun reddedilmesine ilişkin idari eksiklikler için "uydurulan bahaneler" nitelendirmesinde bulundu, bireysel başvuru bürosu raportörüne yönelik, "ben elimde olan tüm belgeleri fotokopi-orijinal demeden size gönderiyorum. Gerisi sizin sütünüzün kalitesine kalmış" ifadelerine yer verildi.

Başvurunun akıbeti hakkında bilgi edinme talebi içeren üçüncü dilekçede ise Anayasa Mahkemesi'nce dosyanın kasıtlı olarak bekletildiği, dosyası daha önce görüşülenlerin "birinci sınıf", kendisinin ise "üçüncü veya beşinci sınıf vatandaş" olarak kabul edildiği ithamlarında bulunuldu.

Yüksek Mahkeme, başvurucunun, haklılığını ortaya koyma, kendini daha iyi ifade etme ve eleştiride bulunma amacını aşan, hak ihlaline sebebiyet verdiğini iddia ettiği kamu otoritesini, kamu otoritesini temsil eden kişileri ve doğrudan anayasa mahkemesini hedef alan, rahatsız edici ve saldırgan bir dil kullanmakta ısrar ettiğine karar verdi. Başvurucu Osman Sandıkçı 2 bin lira para cezasına çarptırıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.