1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. Anayasa Oylaması Ve Hatırlattıkları
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

Anayasa Oylaması Ve Hatırlattıkları

A+A-

Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Büyük Millet Meclisi tarafından bazı değişikler yapıldı ve oylanarak kabul edildi. Ancak Anayasalarda yapılan ve Meclisçe kabul edilen değişikliklerin oylanmasında nitelikli çoğunluk bulunmazsa yine Anayasa gereği halkın oyuna sunulma zorunluluğu vardır.

Nitekim Anayasada yapılan son değişiklik böyle bir durumla sonuçlandı. Her ne kadar Büyük Millet Meclisinde yapılan oylamada basit çoğunluk sağlanmışsa da nitelikli çoğunluk bulunmadığı için de halk oylamasına sunulması kesinleşti ve 16 Nisanda yapılacağı da belirlenerek açıklandı.

Bu sebeple de aylardan beri Anayasada yapılan ve Meclisçe basit çoğunlukla kabul edildiği için halk oylamasına sunulan bu anayasal gelişmenin kavgasını seyrediyor ve yaşıyoruz.

Demokratik ülkelerde iktidar olmanın yolu halkın benimsediği ve yapılan seçimlerde kazanmaktan geçer. Dolayısıyla kazanan parti müstakil olarak veya koalisyon hâlinde hükümeti kurar. Tabii iktidara gelen parti de seçimden önce seçmenlerine neyi nasıl yapacağını söylemiş ve vaat etmişse iktidara gelince de onu yapacaktır.

Diğer partiler de iktidar için yeterli oy alamadıkları ancak az veya çok milletvekili çıkardıklarında ise iktidar partisinin karşısında muhalefette yer alacaklardır.

Her partinin programı farklı olduğu için de muhalefette kalan partilerin iktidarı denetlemenin yanında kendi programlarına uygun bir şekilde iktidarı tenkit etmeleri de normaldir. Hatta böyle olması demokrasinin bir gereğidir.

Bu konuda doğru davranış ise şöyledir: Muhalefet partileri tenkitlerini meşru zeminlerde ve meşru biçimde yapmalıdırlar. Onların muhatapları hem iktidarda bulunan partinin hükümeti ve seçici durumda bulunan halktır.

Yani muhalefet partileri iktidarın icraatlarından neyi beğenmiyorlarsa bir taraftan onları tenkit ederken, kendi görüşlerinin iyi olan yönleri varsa onları da halka anlatmak ve onlara benimsetmektir.

Çünkü nasıl olsa belli bir süre sonra yeni seçimler yapılacaktır. Seçimlerle iş başına gelmenin yolu ise halkın vereceği oylardan geçer. Yapılan seçimde kazanamadığı için muhalefette kalan bir parti eğer iktidara gelmek istiyorsa onu iktidara getirecek olan halkın seçmenleridir.

Bu bakımdan hâlen iktidarda bulunan partinin yanlışlarını ve kendisinin anlayışına göre, doğru bildiği şeyleri de söyleyerek seçmenlerin kendi görüşlerine meyletmesini sağlamaya çalışması doğru olan tek yoldur.

Aklımın erdiği 1950 seçimlerinden bu yana pek çok seçim ve halk oylaması görüp geçirdim. 1961 yılında yapılan Anayasa oylamasından itibaren de pek çok oylamaya bizzat şahit oldum ve katıldım.

Daha önceki yıllarda, yani tek parti iktidarı yıllarında yapılan seçimler, özellikle de 1946 seçimi, her halde (!) vatandaşı seçimlere alıştırmak için olsa gerek, açık oylama ve gizli tasnif (oy sayımı) şeklinde idi. Bu sebeple de 1950 de yapılan seçimlere kadar, iktidar hiç değişmedi. Dürüst olarak yapılan 1950 seçimlerinde ise Demokrat Parti iktidara geldi ve o zamana kadar iktidarda bulunan CHP muhalefete düştü. O gün bugündür de muhalefette kalmaya devam ediyor. Hâlihazırda da kendisini iktidara taşıyacak ne bir ses ve ne bir nefes görünmekte veya duyulmaktadır.

Zira bu parti yetkililerinin bir parti gibi hareket etme yetenekleri yok. Bunu 1950 seçimlerinde kaybettiler, fakat 1960 ihtilâli olunca ihtilâli yapanlar İnönü’yü Başbakan yaparak hükümeti kurdurdular.

Böylece seçimsiz iktidar olma şansını yakaladılar. Fakat yine ilk seçimde kaybettiler. Çünkü o günlere kadar, halka söyledikleri ve iktidara geldiklerinde yapacaklarını vaat ettikleri tek şey vardı: Demokrat parti tarafından memlekete ne yapılmış ve ne kazandırılmışsa iktidara geldiklerinde onları yıkıp yok etmek.

O gün bu gün CHP aynı CHP dir ve hiç değişmemiştir.

Bu yazı toplam 572 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.