1. YAZARLAR

  2. Mehmet Kaçar

  3. ANİMASYON VE ÇİZGİ FİLİMLERDE Kİ GÖRÜNMEYEN TEHLİKELER
Mehmet Kaçar

Mehmet Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

ANİMASYON VE ÇİZGİ FİLİMLERDE Kİ GÖRÜNMEYEN TEHLİKELER

A+A-

Animasyonların ve çizgi filmlerin genelde hedef kitlesi çocuklardır ve en çok seyir edenler yine çocuklardır. Bunların bir kısmı gençleri ve çok azıda yetişkinleri ilgilendirir ve onlar için yapılmışlardır.

Bugün burada animasyonların ve çizgi filmlerin çocuklarımız için ne kadar iyi veya ne kadar tehlikeli olduğunu ve daha çok da tehlikeli bölümlerini yazamaya çalışacağım. Çocuklarımız açısından tehlikeli olan bu boyutları ne kadar masum bir şekilde işleniyor bunları anlatmaya çalışacağım. Benim tespit edebildiklerimi burada şöyle sıralamak mümkündür.

1-Keloğlan; ne kadar da bizden biri değil mi. Sözde bizim kültürümüzden ve edebiyatımızdan bir parça gibi gösterilmeye devam ediliyor. Oysa görünen o değil. Keloğlan animasyonlarında ana tema İslami olmayan ve İslamın yasakladığı sihir ve büyüdür. Oysa sihir İslamda yedi büyük günah arasında sayılmaktadır. Ne var ki keloğlan animasyonlarında sihir bir bilim dalı olarak gösterilerek küçücük beyinleri daha o yaşlarda zehirlemektedirler.

2-Kötü Kedi Şerafettin: Kötü Kedi Şerafettin adlı adlı animasyon da; baştan sona kadar argo ve küfürler içermektedir. Bu şekilde çocuklar hem küfre alıştırılmakta ve hem de daha o yaşta ahlaki bir çöküntü ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Daha sonraki yaşlarda bu çocukların agız yapılarını ve ahlaklarını düzeltmek epey bir zaman almaktadır.

3-Diğer yerel animasyonlar; Bu animasyonlarda ise yetişkinler sürekli çocukların sınırsız isteklerini yerine getirmekle meşgul olmaktadırlar. Yorgun baba olamaz veya yoktur, hasta anne hiç olmamalıdır, varsa yoksa niloyanın, pepenin(bunların yerine daha bir kaç yıl öncesinde kayular vardı) her istediği şipşak yerine getirilmektedir. Animasyonlar ve çizgi filmlerde ki karakterleri gerçek zanneden küçücük çocuk beyni gerçek hayatta anne ve babalarının hayır demelerine bağırarak veya aşırı bir şekilde ağlayarak tepki göstermektedirler. Yok nedir kavramını unutarak tüketim ekonomisini daha o yaşlarda cap canlı tutmaktadırlar.

4-Rafadan Tayfa; Bu animasyon da çocuklar okula gitmiyorlar, ödev ve görevlerini yapmıyorlar, mahallede onlardan başka çocuk da yok. Sürekli oyun oynayan, eğitimden ve sorumluluktan uzak bir çocuk karakteri çizilmektedir. Devamlı abur cuburla beslenen, sağlıklı beslenme alışkanlığından uzak yaşayan bir çocuk tipi çizilerek, görev sorumluluğundan uzak, tembel, hayatın her yönünde oyun olan ve başka bir şey yapmayan bir çocuk tipi yetiştirilmek istenmiştir.

5-Madagascar; Bu animasyonda zürafa karakteri, su aygırına aşık ediliyor. Burada tabi ki çocukların bilinç altında cinsellikle ilgili çok ciddi tehlikeli mesajlar verilirken hiç kimsenin sesi soluğu çıkmamaktadır.

6-Arabalar(Şimşek Mekkuin); Bu animasyonda da arabaların bile sevgilisi olduğunu vurgulamaktadırlar. Burada çocuklara verilmek istenen mesaj ise arabaların bile sevgilisi varsa senin neden yoktur mesajıdır. İçerisinde aşk olmayan hemen hemen hiç animasyon yok gibidir.

7-Yabancı animasyonların tümünde de; İslamın haram kıldığı hınzır(yani domuz) çok masum ve günahsız bir hayvan yahut İslam böyle bir haram getirmemiş gibi bir algı oluşturulmak istenmektedir. Bu animasyonlarda, domuz çok masum, çok şirin, çok sevimli bir karakter şeklinde çocuklarımıza sunularak, İslam Dininde en önemli haram yiyeceklerden biri olan bu mahlukun masum gösterilmeye çalışılarak, İslam İnancını yıkma tehlikesi vardır. Yarın çocuk büyüdüğünde çocukken masum olarak öğrendiği domuz etini yeme ihtimali çok yüksektir.

8-Animasyonlarda ki çocuk ve aileler; (son yıllarda yayınlanmaya başlanan bir kaç yerel bölüm hariç) deist inancı pompalamaktadır. Dini hiç bir resim ve konuşma yoktur. Hatta çocukların isimleri dahi çoğu kez anlamsız isimler olarak verilmektedir: Mesela, pepe, niloya, tosi, kayrak v.b).

9-Animasyon ve çizgi filmlerde “İnşaallah, Maşallah, Allah’ın izni ile, Allah rahatlık versin, Allah’a ısmarladık, Allah büyüktür, Ahiret kelimesi, Peygamber kelimesi, din kelimesi, ezan sesi, oruç, namaz, tesettür yani örtünme” gibi konular hemen hemen hiç işlenmemektedir. Sakallı olanlara dede, başı örtülü olanlara da nene denilmektedir. Burada verilmek istenen mesaj ise, bunları çocukken veya gençken yapmana gerek yoktur. Bunları yaşlandığında ileri ki yaşlarda yaparsın denilmektedir.

10- Animasyon ve çizgi filmlerde çocuklar ne kırarlarsa kırsınlar, ne dökerlerse döksünler, neyi parçalarlarsa parçalasınlar, bunların yerine şipşak yenileri alınmalıdır. Çocuklarda görülen itaatsizlik ve hırçınlık işte bu tür animasyonların eseridir.

11-Gül ve ece; İsimli çizgi filmde Ece adlı karakter büyüklerine karşı ne kadar saygısızca davranırsa davransın “Hele sor bir kere niye ben böyle yaptım” diyerek çok haklı bir duruma kendilerini getiriveriyorlar.Kimi zaman öğretmeni, kimi zaman müdürü, kim zaman bakkalı, kim zaman manavı bile aşağılayacak işler yapıyor ama hep kendisinin haklı nedenleri oluyor, karşıdakiler kim olursa olsun hep haksızdırlar. Bu şekilde çocuk bu animasyonlar sayesinde saygısızca yetişmeye devam edip saygısızlığı öğreniyor.

12- Çocuklu animasyonlarda da çocuklar evden kaçmaya teşvik ediliyorlar. Yavru aslan evden kaçar, bu kaçışın kendisince haklı nedenleri vardır, yavru balık evden kaçar, onunda evden kaçmak için kendince haklı nedenleri vardır, yavru kuş evden kaçar, haklı nedenleri vardır, yavru karınca evden kaçar, onunda haklı nedenleri vardır...

Aile baskısı veya tutucu aileler teması işlenerek çocuğun beynine kazınıyor. Çünkü animasyonlarda evden kaçan çocuklar genelde aradıkları yerleri buluyorlar veya kendileri hep haklıdırlar. Bunun karşılığında da ebeveynler haksız ve baskıcıdırlar.

13- Çılgın hırsız(Guri); hırsız sevimli, çocuklara yakın, iyi niyetli hırsız rolündedir. Guri’nin annesi beş altı erkekle havuz sefası yapıyor. Çok kötü örneklerle bu film süslenmiş. Hırsızlık ve fuhuş burada çok masum bir şey olarak gösterilmektedir. Bu çocuklar genç oldukları zaman bunların nasıl anlatacağız bir düşünelim.

14- Kızlar için yapılan animasyonlarda; küçük kızlar yetişkin kadınlar gibi giyiniyorlar, onlar gibi makyaj yapıyorlar. Çocuk görünmelerine rağmen yetişkin gibi fiziki yapılı, dekolteli, mini etekli gösterilerek çocukların akılları o yaşta karıştırılıyor.

15- Süper güçleri olan animasyon çeşitlerinde ise çocuklara orantısız kahramanlık modeli sunuluyor. Çocuklar bu kahramanlardan olmayı sürekli hayal ediyor. Örümcek adam kostümü, demir adam kostümü, betmen kostümü alınca kahraman olacağına inanıyor veya öyle bir hisse kapılıyorlar.

Çocuklarımızı kontrolsüz, bilinçsiz, duyarsız bir şekilde animasyon ve çizgi filmlere teslim etmememiz gerekiyor. Çünkü animasyon ve çizgi filmler özetle çocuklara şu mesajları sunuyorlar:

a-Kır, dök, parçala,

b-Her zaman ve her yerde haklısındır,

c-Büyüklerin (ebeveyn) senin her istediğini yapmak mecburiyetindedirler,

d-Mutlaka bir kız/erkek ile çıkmalısın,

e-Karşı cinsle yakınlaşmaktan asla korkmamalısın.

Bu yazı toplam 2883 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.