1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Ankara, Konya’yla birlikte İstanbul’u yakalayamadı ama durum ciddi
Ankara, Konya’yla birlikte İstanbul’u yakalayamadı ama durum ciddi

Ankara, Konya’yla birlikte İstanbul’u yakalayamadı ama durum ciddi

Koronavirüs salgınında Türkiye’de bir anlamda ikinci dalga şoku yaşanıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise her açıklamasında Ankara dâhil 5 ile dikkat çekiyor. Ankara’nın son durumu ise Konya’yla birlikte İstanbul’un ortalamasını yakalıyor.

A+A-

Son yayınlanan koronavirüs risk haritasında kırmızı bölgeleriyle dikkat çeken Ankara, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarında da öne çıktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca son açıklamasında “Burdur ve Gümüşhane’de 2 gündür yeni vaka yok. En çok vaka olan 5 il: İstanbul, Ankara, Gaziantep, Konya, Bursa. Toplum sağlığı için risk yansıtan görüntüler artıyor: Bugün, medyada, yolcular arasında sosyal mesafenin sıfırlandığı taşıt haberleri yer aldı” cümlelerini kullanarak 5 ildeki tehlikeye dikkat çekti.

Son koronavirüs tablosuna göre 1 günde tespit edilen vaka sayısı yine iyileşen sayısının gerisinde kalarak bin 186 olarak tespit edildi.

Türkiye’de vaka sayısı an itibariyle 202 bin 284’e ulaştı. Türkiye’de hastaların 176 bin 965 olarak tespit edildi. Vefat sayısı da 5 bin 167.

Sağlık Bakanlığı’nın son yayınladığı rapora göre Ankara, Konya ve Karaman’da vaka sayıları Türkiye’nin yüzde 20’sine denk geliyor. Vakaların 18,4’ü yalnızca bu 3 ilde barınıyor.

Ankara’nın yaş ortalaması son tespitlere göre 34,43 olduğu ortaya çıkmıştı. Türkiye’de bu yaş aralığında koronavirüsten ölenlerin tüm ölüm oranlarına oranı ise yüzde 0,03.

Ayrıca Orta Anadolu’da toplamda 84 kişinin vefat ettiği raporda görülüyor. Vaka sayılarının hızla arttığı açıklanan Ankara’da ve Orta Anadolu’da ise tedavi yöntemlerinin oldukça başarılı olması ise taburcu sayısının yükselmesinin önünü açtı.

Ancak diğer bölgelerde ölüm oranlarının yüksek olması virüs yakalanan kişilerin yaş ortalamasının yüksek olması olarak yorumlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son açıklamasında ise 1990 doğumlu Dilek Akçabelen hemşireyi örnek gösterdi. Koronavirüs nedeniyle yoğun bakıma alınan hemşire Akçabelen, uzun süre yoğun bakımda kaldı. Ancak yeni doğan bebeğini göremedi. Bakan Koca’nın bu açıklaması virüsün her yaş grubunda etkili olduğuna en etkili örneklerin başını çekti.

Kurban Bayramı’na 20 gün gibi bir zaman kaldı. Ankara, gelecek haberlere kilitlendi. Bayram tatilinde insan hareketliliğinin fazla olacak olması ve bayram ziyaretlerinin yapılacak olması ise vaka sayısını tetikleyebilir.

Bu bakımdan Kurban Bayramı’nda kısmi zamanlı bir kısıtlama bekleniyor. Ancak bakanlıklar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bununla ilgili henüz bir açıklama yapmadı ve herhangi bir ipucu da vermedi.

KURBAN BAYRAMI’NDA KISITLAMA OLUR MU?

Ankara’da Kurban Bayramı’nda ise olası senaryolardan birisi yine sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacağı yönünde. Bu durum ülkede tüm şehirlerin bulaşıya ve tedbirlere nasıl karşılık verdiğiyle vücut bulacak.

İLK 3 GÜNDE KURBAN KESİLİR: Kurban Bayramı’nın ilk 2 günü sokak kısıtlaması olmayabilir ancak İslam dinine göre bayramın ilk 3 günü kurban kesilebilir. Bu da bayram süresince sokağa çıkma kısıtlamasının yapılmayacağı yönündeki ilk emareleri doğuruyor.

İkinci senaryo ise bayramın ilk günü sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayıp sonraki günler uygulanması yönünde. Bu senaryo devreye girmesi durumunda ise vatandaşlar ibadetlerini ilk günde bitirmesi gerekecek.

Son senaryo ise bayram süresince kısıtlamaların olmayacağı ve kolluk kuvvetlerinin sürekli teyakkuzda olacağı yönünde şekillenebilir.

KURBAN BAYRAMI NAMAZI NASIL OLACAK?

Son 3 haftadır Türkiye’de belirlenen camilerde Cuma Namazları kılınmaya başladı. Kurban Bayramı’nda da yine tedbirler uygulanması koşuluyla namazların eda edilmesi bekleniyor. Vakit namazlarının tamamı için de Diyanet İşleri Başkanlığı açıklama yayınladı ve camiler tüm vakit namazlarında ibadete açıldı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.