1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Ankara’da koronavirüs kısıtlamalarının zamanı geldi gibi görünüyor!
Ankara’da koronavirüs kısıtlamalarının zamanı geldi gibi görünüyor!

Ankara’da koronavirüs kısıtlamalarının zamanı geldi gibi görünüyor!

Türkiye’de vaka sayıları yine iyileşen sayısını solladı. Koronavirüs salgınının Türkiye’de görüldüğü 5 ayda Ankara ilk günden bu yana vakaların en çok arttığı illerin başını çekmekte ısrar ediyor. Bu gidiş ise kısıtlamaları işaret ediyor.

A+A-

Koronavirüs salgınında Türkiye 5 ayı geride bırakmak üzere. Bu süreçte 5 milyona yakın birey teste tabi tutuldu. Bu testlerden ise 231 bin 869 vaka ortaya çıktı. Dünyanın devlerine diz çöktüren, süper güçlerin sağlık sistemini çökertme noktasına gelen küresel salgında dünya devletleri gibi Türkiye de önemli bir sınav veriyor.

TEDAVİ YÖNTEMLERİ İYİ CEZAİ YAPTIRIM DA VAR AMA

Tedavi yöntemlerinde özellikle ilk günlerde belirlediği standartlarla iyi bir konumda bulunan Türkiye’de salgının bireylere zamana yayılmış biçimde bulaşması planlanmıştı. Sağlık sisteminin çökmemesi ve ülkede panik halinin yaşanmaması için sokak kısıtlamalarının yanı sıra önleyici birçok tedbir alındı. Bu tedbirlerin en önemlisi ise kişisel izolasyon olarak ilan edildi.

Bunun sağlanması için de cezai yaptırımlar devreye sokuldu ancak vaka sayısının artmasının bir türlü önüne geçilemiyor. Yanı sıra vakaların belirli bölgelerde yani belirli şehirlerde sürekli yükselmesi ise kısıtlamaların önünü sonuna kadar açmış görünüyor.

KISITLAMA GELECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Ağustos koronavirüs raporunu paylaşırken kullandığı cümleler ise kısıtlamaların yeniden başlaması ihtimalini güçlendirdi.

Bakan Koca son paylaşımı “Tedbire ihtiyaç var: Günlük yeni hasta sayımız 1.000 sınırında. Bu sayının altına inmek için 33 gün süren bir çabamız olmuştu. Yeni hasta sayılarının artış eğiliminde olduğu iller: Ankara, Mardin, Diyarbakır, Gaziantep, Konya. 36 ilimizde ise 3 gündür yeni ağır hastamız olmadı” cümleleriyle yaptı.

TARİHİ REKOR KIRILDI VAKALAR FIRLADI

Daha önce Türkiye’de uygulanan kısıtlamaların tamamını gören Ankara’nın içinde bulunduğu bölgede 30 Temmuz 2020 tarihinde de tarihi rekor kırıldı. 31 Temmuz raporunun henüz sistemde paylaşımda olmadığı görüldü. 30 Temmuz tarihinde Ankara’nın içinde bulunduğu bölgede tarihin en yüksek vaka sayısı olan 191 vaka kayıtlara geçti.

ORTA ANADOLU’DA 2 İLİN VAKALARI

Yine Ankara’nın içinde olduğu Orta Anadolu Bölgesi’nden bir il olan Konya da vakaların en çok artış gösterdiği ilk 5 ilden birisi olarak göze çarptı.

İL MÜDÜRLERİYLE GÖRÜŞTÜ KARAR BU GÖRÜŞMELERE BAĞLI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Temmuz tarihinde yani bayramdan 2 gün önce vakaların arttığı iller başta olmak üzere 81 ilin sağlık müdürleriyle telekonferans yöntemiyle görüşerek bilgi paylaşımı yaptı. Bu görüşmeden 3 gün sonra yine tüm illerin sağlık müdürleriyle görüşme yapan Bakan Koca, bayram sonrasında alacağı kararları bu görüşme sonrasında başta İçişleri Bakanlığı’yla paylaşacağı ve tavsiyelerini bu görüşmenin sonunda sunacağı tahmin ediliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum