1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Ankara'daki koronavirüs hastaları hangi hastanelerde tedavi edildi? Doluluk oranı kaça ulaştı?
Ankara'daki koronavirüs hastaları hangi hastanelerde tedavi edildi? Doluluk oranı kaça ulaştı?

Ankara'daki koronavirüs hastaları hangi hastanelerde tedavi edildi? Doluluk oranı kaça ulaştı?

Ankara'da Covid-19 pandemisinde sağlık alanında normalleşme süreci hakkında bilgiler veren Ankara İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet Gülüm, hastaların tedavi edildiği hastaneleri ve yaşanan süreci anlattı.

A+A-

Ankara'da Covid-19 hastalarına hizmet veren hastanelerle ilgili konuşan Gülüm, "Zekai Tahir Burak Hastanesi pandemi hastalarına hizmet vermeye devam ediyor" dedi.

Gülüm, açıklamasına şöyle devam etti;

”Zekai Tahir Burak’ta Türkiye’nin ilk 14 gün karantinasını başlatmış olduk. Çok şükür oradan hiçbir hastamız olmadan sağlıklı 14 gün sonunda vatandaşlarımız bulundukları şehirlere döndüler. Zekai Tahir Burak’ın yoğun bakımlarını geliştirdik. 20’ye yakın yoğun bakım ilave ettik. Daha önceden yoktu bunlar. 20’ye yakın pandemide kullanabileceğimiz tarzda izole yoğun bakımlar oluşturuldu ve 100’ün üzerinde tekli karantina odalarımız var. Buralarda şu an yine hastalarımız var. Covid-19 hastalarımıza hizmet vermeye devam ediyor.

KARDİYOLOJİ, CİLDİYE VE GÖZ AÇIK

Zekai Tahir’in tamamı Covid-19 için ayrılmış değil. Girişleri ayrı olmak üzere ayın 1’i itibari ile de kardiyoloji, cildiye ve göz için poliklinikler de açtık. Sosyal mesafe kuralını uygulayabilmemiz için bize yeni fiziki alanlar gerekiyordu. Bundan dolayı daha geniş bir alanda orada da aynı sosyal mesafe kuralları uygulanarak hizmet vermeye devam edeceğiz. COVID-19 hastaları dışında da hizmet veriyoruz."

DOLULUK ORANI

Ankara’da Covid-19 hastaları için ayrılan hem servis yatak hem de yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 65 civarında olduğunu söyleyen Gülüm, ”Doluluğumuz onlara ayırdığımız sayıların ötesine geçmedi. Türkiye ortalamasına benzer bir yoğunlukta devam ediyor. Gittikçe de hasta sayılarımız, yoğun bakım oranlarımız düşüyor" dedi.

Pandemi eylem planının detaylarına ilişkin konuşan Gülüm konuşmasını şöyle sürdürdü;

”8 tane nitelikli olmazsa olmaz kesilmeyecek sağlık hizmeti var. Organ nakilleri, kemik iliği transplantasyonu, inme, travmalar, acil cerrahiler, kardiyoloji işlemleri. Bunlar şehirde kesinlikle durmayacak yerlerdi. Üniversitelerimiz ile bu hizmetleri paylaştık. Diyelim ki transplantasyonu Başkent Üniversitesi üstlendi. Oraya biz Covid-19 göndermedik. Aynı zamanda 4 tane temiz vardı.

4 tane temiz hastanemiz Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Bu hastanelerde Covid-19 hastası tutmadık. Buraları temiz tuttuk. Bu şekilde oradaki sağlık hizmetlerinin devam etmesini sağladık. Aynı şekilde üniversitelerimizde de özel sağlık hizmeti olan mesela Başkent’teki transplantasyon gibi orayı da temiz hastane olarak tuttuk.

Ama tekrar vurguluyorum. Bu normalleşme bizim 11 Mart’tan önce bildiğimiz sağlık hizmeti değil. Bunu bir miktar daha görmeyeceğiz. Normalleşen hastanelerimizde dahi hastalarımız içeri girdiği zaman bu farkı görecekler. Hem mesafeli oturmayı, maske ile muayeneye gitmeyi bunu özellikle istiyoruz ve maskesi olmayanların hastane girişinde maskelerini vereceğiz. Maskeli şekilde muayeneleri yapılacak. Hastanenin değişik yerlerinde el hijyeni için dezenfektan kullanımını hazır hale getireceğiz."

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.