1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Ankara'nın koronavirüsle mücadelesinde son durum! Bakan Koca açıkladı
Ankara'nın koronavirüsle mücadelesinde son durum! Bakan Koca açıkladı

Ankara'nın koronavirüsle mücadelesinde son durum! Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans ile toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, "Hastalığın gündemden düşmesi mümkün görünmüyor" dedi.

A+A-

Bakan Koca'nın açıklamasından satırbaşları;

* Salgına karşı verilen mücadele ortak mücadelemiz için verilen mücadeledir. Emek verenleri sağlık camiası adına kutluyorum.

* Hastalığın gündemden düşmesi mevcut şartlarda mümkün görülmüyor.

* Zaman kazanmak için kısıtlarla elde edilen sonuçlar mücadele üstünlüğü sağlamamıştır. Asıl olan hayatın içinde elde edilecek sonuçlardır. Başarının yeni kıstası budur.

* Yeni vaka sayılarımızda binin altına inme başarımızdan sonra yakın günlerdeki artışlarla tedirginlikler yaşamaya başladık. Vaka sayılarındaki artışlar, kolaylıkla kontrol altına alınacak sayılardadır. Salgınla mücadele bizlerden imkansız olanı istemiyor. Virüs gerçeğini dikkate alarak hayatımızı devam ettirmeliyiz.

* Virüsler ve tedbirler konusunda yanlış bilinen bazı noktalar var. Virüsün hasta etme gücünün zayıfladığı düşüncesi bilimsellikten uzaktır.

* Maske kullananların bir kısmının dikkatli olmadığı görülmektedir. Maskelerin kullanım süreleri sınırlıdır. Günlük maskeler tekrar tekrar kullanılmamalıdır.

* Covid-19 ile mücadelenin bu döneminde yapıcılığımız ve iyimserliğimizi korumalıyız. Sağlığın bir bütün olduğunu ve ihmal edilemeyeceğini unutmamalıyız.

* Son 1 hafta içinde İstanbul'daki vakaların tüm vakalara oranı yüzde 51,16'dır.

* Ankara, Konya, Gaziantep, Diyarbakır ve Bursa'da vaka sayıları artmıştır.

* Gümüşhane, Tunceli, Kars, Burdur ve Bartın nüfusa oranla vaka sayısı en az olan şehirlerdir. Gümüşhane'de iki haftadır hiç vaka görülmemiştir.

* Mecbur kalmadıkça toplu tören ve kutlamalardan uzak kalmalıyız. Tatil için, tatilin de amacına uymak üzere kalabalıktan uzak yerler seçilmelidir.

* Son 1 ayda en fazla vaka 25-45 yaşları arasında görülmektedir. Hareketlilik arttıkça virüsün taşınma durumu da artıyor. Büyüklerimiz bugün, dünden daha fazla risk altındalar.

* Hayatı eve sığdırdığımız, büyüklerimizi evlerinde tuttuğumuz günlerin avantajlarını koruyamıyoruz. İçimizi acıtan her kontrolsüz davranış, bir büyüğümüzü kaybedecek kadar riskli olabilir.

* Son 24 saatte korona virüs nedeniyle 19 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının 5 bin 150 olduğunu açıkladı. Bugün 52 bin 313 test yapılırken, bin 192 yeni vaka tanısı konuldu, 2 bin 311 kişi ise iyileşti.

koronavirus-1-temmuz-vaka-tablosu.jpg

(Okullar sorusu) Okulların açılmasında daha zamanımız var. Bilim Kurulunda bu konu gündeme gelmedi. Bunu salgının seyri belirler. Okulların açılmamasına yönelik herhangi bir yaklaşımımız olmadı.

(65 Yaş üzeri vatandaşların sabah saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgili) Büyüklerimizle ilgili kısıtlamanın devam etmesi gerektiğini Bilim Kurulu öneri olarak söylüyor. Özellikle vefat edenlerin, yoğun bakım ve entübe olan hasta sayımızın yaş ortalamasının giderek artığını görüyoruz. Gençlerin serbestlikleriyle bu virüsü daha rahat taşıdığını görüyoruz. Kısıtlamanın devamından yanayız. Düğünler için de Bilim Kurulu'nun önerisi olmuştu.

(Antikor testleri) Taşıyıcılık oranı yüzde 0,24. Bununla birlikte biz antikor taraması da yapıyoruz. Bu taramada da koruyuculuk yüzde 0,81. Bu 132 bin kişide olan son durum. 153 bin kişi için de çalışma gelecek hafta itibariyle bitmiş olur. Daha net konuşabiliriz. Şu an için taşıyıcılığın da, koruyuculuğun da yüksek olmadığını söyleyebiliriz.

Avrupa sadece solunum sıkıntısı veya semptomu olan vatandaşlara sağlık taraması yapıyor. Avrupa, bizde olduğu gibi birçok alanda tarama yapmıyor. Test sayımıza da dikkat ederseniz; vaka sayımız düşmesine rağmen 50 binin altına düşmedi. Avrupa'nın yaptığı test sayılarının da altında olmadığını biliyoruz.

65 yaş üzeri vatandaşları korumak anlamında Bilim Kurulu gündeme konuyu taşıdı. Fakat bu var olan kısıtlamaları koruma yönündeydi, daha fazla bir kısıtlama şimdilik öngörülmüyor. Özellikle büyüklerimizin dışarıda mutlaka maskeli olması gerektiği, mesafeyi koruyamayacakları alanlara girmeleri konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Cizre özelinde, ben şahsen çok yakın takipteyim. İstismar edilme konusunun açık olduğunu düşünerek, sorunun olup olmadığı konusunda yakın takipteyim. Sağlık kuruluşlarımızın da bu anlamda eksiklerini tamamlama noktasında gayret içinde olduğumuzu, sağlık kuruluşlarımızın da ihtiyaçları karşılayamayacak durumda olmadığını söyleyebilirim. Daha yakın birlikteliklerin, sosyal ve kültürel etkinliklerle vaka sayılarının daha da arttığını görüyoruz. Endişe edildiği gibi bir durum yok.

(Dezenfektan kullanımı ve satışıyla ilgili) Gelişi güzel herkesin satış yaptığı bir durum söz konusu değil. Uygunluğuna izin verdiğimiz dezenfektanlar dışında kullanım asla söz konusu olmamalı. Dezenfektanları da tabii ki ölçülü kullanmak gerekiyor. Sürekli bir kullanım ve cilt rahatsızlığı söz konusu ise vatandaşımızın tedbirli olmasında fayda var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.