1. HABERLER

  2. ANKARA

  3. Ankara’yı koronavirüsten bu sistem kurtarabilir mi? Başkent için yeni kararlar alınabilir
Ankara’yı koronavirüsten bu sistem kurtarabilir mi? Başkent için yeni kararlar alınabilir

Ankara’yı koronavirüsten bu sistem kurtarabilir mi? Başkent için yeni kararlar alınabilir

Koronavirüs salgınında istenen seviye bir türlü yakalanamadı. Tüm uyarılara rağmen toplu organizasyonlardaki dikkatsizlik nedeniyle vaka artışı yine hız kesmedi. Ankara’da önümüzdeki sonbaharda yaşam yeniden değişebilir.

A+A-

Küresel salgında 160 güne yaklaşan Türkiye’de vakaların artış hızı bir türlü düşmüyor. Pik noktasını geride bıraktığı düşünülen Türkiye’de salgının ilk 2 ayındaki rakamlar bir anda tekrar tırmanış trendine girdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın plato olarak tanımladığı seviye ise süreklilik kazandı. Hal böyle olunca Türkiye’de ve vakaların en çok arttığı 2’nci kent olan Ankara için birçok senaryo ortaya atılıyor.

Türkiye’de 16 Ağustos tarihinde önceki güne oranla 2 bin daha az test yapıldı. 65 bin 956 testin yapıldığı Türkiye’de bin 192 vaka daha kayıtlara geçti. Toplam 249 bin 309 vakanın tespit edildiği Türkiye’de 230 bin 969 kişi sağlığına kavuştu. Sadece 16 Ağustos tarihinde 997 vatandaşımız sağlığına kavuştu ancak 19 kişi daha virüse kurban verildi. Toplam vefat sayısı da 5 bin 974 olarak tabloda yer aldı.

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı koronavirüs tablosunda halen tedavi gören 18 bin hastadan yüzde 7,6’sı pnömöni (zatürre) durumunda bulunuyor. Bu orana göre Türkiye’de bin 393 hastanın zatürre durumunda olduğu sonucu ortaya çıkıyor. Ancak tabloda yoğun bakımdaki hasta sayısının 679 olduğu görülüyor.

NORMALLEŞME SÜRECİ İYİ GELMEDİ

Hükümetin iş dünyasından gelen talepler nedeniyle ve vaka sayılarının düşüş trendine geçmesiyle devreye soktuğu Normalleşme Süreci’yle birlikte yeni normal yaşam normları devreye girdi. Buna göre tedbirli sosyal hayat sloganı ortaya çıktı ve vatandaşların tedbirli olmaları istendi. Ancak vatandaşların tedbiri elden bırakması da vakaların yükselmesine yol açtı.

YENİ DÖNEM NASIL OLUR?

Türkiye’de vakaların en çok arttığı ikinci kent olan Ankara’da yaz mevsiminin bitmesiyle birlikte başlayacak sonbaharda yenilikler devreye alınabilir. Soğuk ve geçiş mevsimlerinde başlayan grip salgınından ayırt edilemediği bilinen koronavirüse karşı hükümetin yeni kararlar alması gündeme gelebilir. Şehir içindeki hareketi ve trafiği azaltmak ve sosyal teması devredışı bırakabilmek için önceki alınan sokak kısıtlamalarında olduğu gibi evden çalışma sistemi tekrar gündeme gelebilir. Mümkün olduğunca daha az insan hareketi ve bunun sonucunda sağlanacak daha az temas sayesinde virüsün yayılma hızının önüne geçilmesi hedeflenebilir.

AĞIR VAKALAR HARİÇ TEST YAPILMIYOR

Günlük yayınlanan koronavirüs vaka tablosuna ise Türkiye’de hemen hemen her kesimden itirazlar yükseliyor. Kendi çevrelerinde vaka sayısından bahseden vatandaşlar gerçek vaka sayılarının verilmediği iddiasını taşıyorlar.

Türkiye’de kurulan Bilim Kurulu üyesi Mehmet Ceyhan ise bu durumu tek bir belirtiyle görülen çok sayıda koronavirüs vakası olduğunu ancak Türkiye’deki sistemin bu vakaları yakalamasının imkânsız olduğunu söyledi. Türkiye’de test için en az 2 belirtinin yanında da solunum sistemi belirtisi olması gerektiğini söyleyen Ceyhan, sistemin test için izin vermediğini dile getirdi. Bu durumun da test yapılmayan kişilerin virüsü yaymasıyla sonuçlandığını söyleyen Ceyhan test sayısının artırılması gerektiğini bildirdi.

SİSTEM KÖR DÖNGÜYE GİRDİ

Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan, insanların sokak kısıtlamasına karşı olduklarını bildiklerini belirterek burada vatandaşların virüs nedeniyle her zamanki yaptıklarını yapmaktan kaçındıklarını ve bunun da yine insanları aynı yere getirdiğini belirterek vatandaşların ekonomik kaygı duymaması gerektiğini söyledi.

BAŞKA İLLER NE YAPTI?

Türkiye genelinde ölümlerin çok olduğu yaşlar olarak bilinen 60 yaş üstü vatandaşların sosyal temastan uzak kalması için yeni kararlar alan bazı iller 65 yaş üstünün sokağa çıkmasını kısıtlayarak tedbirleri genişletti.

SON HAFTADA NELER YAŞANDI?

Son yayınladığı haftalık tabloda Ankara’nın içinde bulunduğu Konya ve Karaman’ı kapsayan Batı Anadolu Bölgesi’nde 3 Ağustos-9 Ağustos tarihleri arasında bin 420 vaka tespit edildi. Bugüne kadar bölgede virüse karşı savaşı kaybeden kişi sayısı da 471’e ulaştı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.