1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Anketler Ne Diyor
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Anketler Ne Diyor

A+A-
Türkiye  yıl sonuna doğru, gerek siyasi gerekse ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyor.
Döviz hızla yükseliyor.
FETO ve diğer terör örgütleri ile mücadele sürüyor.
Bir taraftan da Anayasa değişikliği çalışmaları var.
Peki halk ne diyor ?
Son yapılan bazı anketlerde  tablolar değişik. Bir araştırma şirketinin anketi  elimize geçti.12 ilde 2 bin 500 kişi üzerinde yapılan araştırmada, halkın yüzde 74,3’ü AK Parti’nin hazırladığı yeni anayasa paketine destek veriyor.
Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine, Hakimiyet gazetesi olarak bu çağrıya kulak vererek kampanya başlattık. Bakalım bu çağrıya halk nasıl tepki verecek?
 
 Araştırma Şirketi’nin yaptığı bir anket, halkın yüzde 74,3’ünün yeni anayasa paketine destek verdiğini, AK Parti ile MHP’nin üzerinde mutabık kaldığı Cumhurbaşkanlığı sisteminin referanduma götürülmesi durumunda ise yüzde 55,2’sinin ‘evet’ diyeceğini gösteriyor. Tabi ki, bu  günkü tabloda konjonktür nasıl gelişecek bunu zaman gösterecek.. ‘Türkiye Gündemi Kamuoyu Araştırma’ adlı anket, 12 ilde 2 bin 500 kişiyle yüz yüze görüşülerek hazırlandı. ‘Sizce yeni bir anayasaya ihtiyaç var mıdır?’ sorusuna katılımcıların farklı siyasi görüşe sahip olmalarına rağmen, genel olarak aynı düşündüğü dikkati çekti. Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğu noktasında en büyük destek AK Parti seçmeninden geldi. CHP seçmeninde ise karşı görüşler yoğunlukta. Buna göre “Sizce yeni bir anayasaya ihtiyaç var mıdır?’ sorusuna katılımcıların yüzde 74,3’ü  ‘Evet ihtiyaç vardır’, yüzde 19,5’i ‘Hayır ihtiyaç yoktur’, yüzde 6,1’i ise ‘Fikrim yok’ yanıtını vermiş.
Anket sonuçlarına göre yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilmesiyle ilgili özellikle 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kamuoyunun desteğinin giderek arttığı görülüyor. Sonuçlara göre AK Parti ve MHP tabanın yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine destek verdiği dikkat çeken araştırmada, CHP’nin karşı çıktığı görülüyor. Buna göre ‘Yeni Cumhurbaşkanlığı sistemine geçilip geçilmeyeceği referanduma götürülürse, ne yönde oy kullanırsınız?’ sorusunu katılımcıların yüzde 55,2 ‘Evet’, yüzde 44,8’i ise ‘Hayır’ diye cevaplıyor. 
‘Bugün bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna ise katılımcıların verdiği yanıtlara göre, AK Parti’nin 1 Kasım 2015 Milletvekili Seçimleri’nde aldığı oy oranının üzerine çıktığı dikkati çekiyor. 7 Haziran Seçimleri’nden bu yana HDP’nin de sürekli oy kaybettiği ve bu oyları telafi edemediği gözleniyor. Sonuçlar, HDP barajın altında kaldığını gösteriyor. Buna göre katılımcıların bugün seçim olması halinde tercih edecekleri parti ve oy oranları şöyle: Yüzde 52,4 AK Parti, yüzde 27,1 CHP, yüzde 10,4 MHP, yüzde 7,8’i HDP. 
Tabi ki, ufukta referandum var.
Daha sonra belki  seçimler gelecek.
O güne kadar ülkedeki durumda bu seçimleri etkileyecektir. Çünkü siyasetten  24 saat çok uzun bir zamandır. Köprünün altından akacak sular çok şeye gebe görülüyor.
Bu yazı toplam 472 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.