1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Anketler Ve Düşündürdükleri
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Anketler Ve Düşündürdükleri

A+A-

Artık seçim startı verildi. Yüksek seçim kurulu seçim takvimini açıkladı. Genel seçimler 7 Haziranda yapılacak ve bugüne kadar partiler propaganda yaparken, araştırmalar anketlerde gırla gidecek. Yüksek seçim kurulunun belirlediğine göre seçime 30’un üzerinde irili ufaklı parti katılacak.
Dün elimize bir anket sonucu geldi. Bu araştırmaya göre 7 Haziran’da yapılacak seçimlerde AK partinin oyunun yüzde 48 olabileceği tahmin ediliyor. Bu oran iktidar partisinin 360’ın üzerinde milletvekili çıkaracağının işaretlerini veriyor.
GENAR araştırma şirketi ana muhalefet partisi olan CHP’nin oyunun da yüzde 25 olabileceği tahmin ediyor. Araştırma şirketinin tespitine göre AK Parti'nin oyunun yüzde 48'in üzerinde olduğunu , CHP'nin yüzde 25 olan oyunun seçime etki etmeyeceğini belirtiyor. Şirketin tespit ve araştırmasına göre AK Parti’nin oyları %48’in üzerinde. HDP barajı alttan zorluyor. Olası MHP-BBP ittifakından bir enerji çıkmaz demektedir. CHP’nin küçük sol partilerle ittifakı seçim sonucuna etki etmez görünmekte. Paralelin oyunda ise bir miktar gerileme tespitinde bulunuyor.
7 Haziran 2015'te gerçekleştirilecek genel seçimler öncesi sadece siyasi araştırmaları ile değil siyasi analizleriyle adını duyuran GENAR Araştırma şirketi çarpıcı açıklamalarda bulunuyor. Buna göre
Bugünden 7 Haziran'a bakıldığında partilerin oy oranları Son Türkiye geneli araştırması Aralık ayında yapılmış. Elde edilen verilere göre AK Parti % 48.2, CHP %25, MHP 14.1, HDP 9 olarak tespit edildi. Ve elbette diğer partiler de bir kaç puanı paylaşıyordu.
Burada en önemli verilerden biri Davutoğlu'nun AK Partiyi aynı bantta tutma başarısını gösterdiği, diğeri HDP'nin barajı geçmeye yakın olduğu, üçüncüsü ise yeni partilerin, sıfırla başlayan oranlarıyla neredeyse aynı durumda kaldıkları görülmektedir.
HDP ise Aralık ayı tespitlerine göre %9 görünüyor. Bu durumda olan bir parti elbette rahatlıkla parti olarak seçime girmeye cesaret eder.
Elbette, bu %10 barajı bir garabet. Bu yüzden eğer parti olarak girerse, bir B planı da hazırlamış olabilir. Ben ne olursa olsun mecliste olmalarını istiyorum. Mevcut şartların menfiliğine rağmen parti olarak seçime girmek istemeleri silaha değil, siyasete sarıldıkları anlamına gelir ki, bu hepimiz tarafından sahiplenilmesi ve desteklenmesi gereken bir şeydir. Bunları mecliste kontrol etmek lazım.
Şimdi aklımıza bu tablo karşısında şöyle bir soru takılabilir .AK Parti anayasayı değiştirecek ya da anayasaya referanduma götürecek çoğunluğu elde edebilir mi?
Bu soruya evet cevabı verebilirim. Zira, tüm stratejik gücünü buna yoğunlaştırıyor. Zaten, bunu yapmayacaksa, bu seçim çok alelade bir seçim olur AK Parti için.
MHP-BBP seçim ittifakından söz ediliyor. Bu ittifakın gerçekleşmesi olabilir. Ancak ittifaktan iki parti ne kadar karlı çıkar, bunu seçim gösterecek. Zira, cumhurbaşkanlığı seçiminde hepsi aynı sandığa gömülmüşlerdi. Yine, deneyebilirler. Fakat, bundan ne çıkar? Hiç bir şey, çünkü BBP'nin paralel yapı sözcülüğünden başka topluma dediği başka bir şey yok. MHP BBP'den ne hayır görebilir ki! Belki, BBP MHP'yi kullanarak meclise bir veya iki milletvekili sokabilir. Hepsi o kadar.
Paralel yapının sandıkta bir karşılığı olmadığını 30 Mart yerel seçimlerinde ve 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gördük. Bunu 7 Haziran'da yeniden test edeceğiz.
Burada trajik olan, paralel yapının ahvalinden ziyade, ona bel bağlamış koca koca partilerin durumu. İki ayrı seçim bir şeyler öğretmiş olmalıydı ama sanırım artık bazılarına ne nasihat kâr ediyor ne de musibet.
Evet elimize ulaşan ankete göre kendi yorumumuzu da katmaya çalıştık. Tabi ki, siyasette 24 saat çok uzun bir zaman olduğunu düşünürsek, daha köprünün altında seçime kadar çok sular akacak.

 

Bu yazı toplam 147 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.