1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Anketler Ve Mhp
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Anketler Ve Mhp

A+A-

Türkiye’de onlarca siyasi parti var. Bu siyasi partilerden ise mecliste temsil edilenler AK parti, CHP, MHP ve birde HDP .
Tabi ki bağımsız milletvekilleri de var.
Siyasi yelpaze de dalgalanmalar olabilir. Seçime adım adım yaklaşıyoruz. Bakalım tablo ne getirecek? AKP’den memnun olanda var, şikâyet edende…
Yalnız şikâyet eden ciddi bir alternatif ortaya koyamıyor.
CHP’nin ne yapacağı belli değil.
MHP henüz bence seçimler için yeterli bir proje ve politikalar üretemiyor veya üretse de halka anlatamıyor.
Seçimler yaklaşırken, yavaş yavaş araştırma şirketleri de bu konuda araştırma yapmaya başladı bile. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaptığı isabetli tahminle öne çıkan MetroPoll araştırma şirketi bu kez Avrupa Birliği'ni ve Yargıya güveni irdeledi. Vatandaşlara Avrupa Birliği'ne kabul edilmemiz durumunda yapılacak referandumda 'evet' mi 'hayır' mı diyecekleri soruldu. Bu anket 5055 kişiyle yapıldı.
Veriler hayli ilginç. AB'ye 'evet' diyenlerin sayısı düşüş gösterirken partiler bazında en yüksek 'evet' oyu HDP'den geldi. MHP'lilerin yüzde 50'den fazlası 'hayır' derken, AK Parti seçmeni yüzde 50'yi geçen oranda 'evet' diyor.
HSYK seçimleri arifesinde Türkiye'de hayli tartışmalı olan yargıya güven konusu da araştırıldı. Türk halkının yargıya ve mahkemelere güveni AK Partili seçmen dışında inanılmaz düşük. CHP, MHP ve Kürt seçmen yargıyı sınıfta bırakmış durumda.
Tabi ki, bir ülkede önce aranan güvenliktir.
Sonra, sonra da geçim işi. Yani karnı doyacaksa bu ülkede yaşamını sürdürür. Kazancı yetmiyorsa normal olarak başka şehirler, başka ülkelere gitmeyi dener.
Birde ülkede adalet mefhumu vardır.
Bir ülkede adalete, doğrunun, yanlışın, hırsızın, haklının, haksızın, katilin ihtiyacı vardır. Eğer bir ülkede adalet sekteye uğramış, adalete güven kalmamışsa en büyük sıkıntı burada başlar. Yapılan anketlerde ise adalete güven çok düşük durumda kalmıştır.
İşte HSYK seçimleri,
İşte kentlerde baro seçimleri bunun açık işaretidir.
Hükümetler önce ülkede güveni sağlamlaştırmalıdır. Arkasından insanların yiyebileceği kazanç kapılarını açmalıdır. Yani ekonomi düzene sokulmalıdır. Tabi ki bu söylediğim şeyler kolay ihdas edilmiyor. Halkımız da görevini yapmalıdır.
Bundan yaklaşık 60 yıl önce başvurduğumuz AB hayali, bir türlü ne olacağı belli olmayan bir süreçte. Bu noktada da halkımız giderek bundan vaz geçmiştir. Yapılan anketlerde bunu gösteriyor.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.