1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. ANKETLER VE SEÇİM
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

ANKETLER VE SEÇİM

A+A-

2017 yılının bitimine ramak var.

Ülkemizde 2018 yılı da 2017 de olduğu gibi sıkıntılı ve zor geçecek gibi.

Eğer zamanında yapılırsa 2019 da Türkiye bir büyük seçime gidecek.

 Başkan seçimi var.

 Belediye Başkanları seçimi var.

Milletvekili seçimi var.

Bugün için Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan önemli mesajlar veriyor. Seçimlerden önce ve seçimler sonrasında çok büyük bir değişim yaşanabilecek gibi.

Görünen odur ki, yukarıda da belirttiğim gibi iktidar partisi içinde zor bir yıl geliyor.

Terör ile mücadele,

FETÖ ile mücadele,

Ekonomideki sıkıntılar, enflasyon.

Dövizdeki yükselme,

İşsizlik ve enflasyondaki artış,

Dış dünya ve ABD ile yaşanan kriz.

AB ilişkileri,

Sınır ötesi sorunlar Suriye ve Barzani…

Sızan haberlere göre ,iktidar 15 Temmuz 2018'de genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yapmak için kararlılıkla plan proje çalışmalarına devam ediyor. Ancak, kafalarını karıştıran çetrefilli konular var!.. Çözmeye, üstesinden gelmeye çalışıyorlar... Bu arada anket üstüne anket çalışmaları son sürat devam ediyor. Ama gelen sonuçlar çok iç açıcı değil...

 

Son anketi MAK Danışmanlık yaptı; "Sonbahar 2017 siyasi gündem araştırması" üst başlığı ile, 5 Ekim-12 Ekim tarihlerinde 30 Büyükşehir, 24 il, 158 ilçede, 5 bin 400 kişi ile yüz yüze görüşerek. Yapılan ankette Erdoğan'ın canını çok sıkan bir tablo çıktı.

 "2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aday olsa destekler misiniz"in sonuçları  yüzde olarak şöyle;

Evet kesinlikle desteklerim 48, Evet desteklerim ama kesin kararım diğer adaylar ortaya çıkınca netleşir 7, Hayır kesinlikle desteklemem 35, kararsız/görüş yok 10.

Erdoğan'ın canını sıkmaya devam eden diğer sonuç da "yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?"de kendini gösteriyor.

Araştırma ve Anket şirketinin  kararsızlar dağıtılmadan AKP için yüzde 41.5'lik bir sonuca ulaşıyor. Ancak sunulan raporda yapılan analizler çok ilginç;

"Bu tablo iktidar partisi için tek başına iktidar konusunda bir sıkıntının habercisidir.

Kararsızların matematiksel yüzde ile doğru orantılı bu paylaşımı matematiksel bir fikir oluştursa bile sosyolojik anlamda doğru sonuçlar içermeyebilir. Zira seçmen içinde 'ilk kez oy kullanacak seçmen dışındaki kitle' oy verdiği parti iktidar partisi ise özellikle bunu net ifade eder ve genel olarak partisinin arkasında durur. Kararsız ya da görüş bildirmeyen  kitle genelde muhalif seçmen kitlesidir. Bu durumda dikkate alınması gereken sayısal veriler kararsızlar dağılmadan ortaya çıkan seçmen tablosudur.

Özellikle Ak Parti'ye alternatif olabilecek sağ bir partinin ciddi kırılmaları getirebileceği, hatta solun ulusalcı kanadını da hareketlendiren bir cazibe merkezi olabileceği dikkate alınmalıdır."

Araştırma şirketinin "Size göre ülkemizin şu an için en önemli sorunu nedir" sorusuna gelen yanıtlar;

Dış tehditler ve sınır ötesi operasyon 24, ekonomik konular 21, işsizlik 15, adalet 10, terör 8, eğitim 7, ahlaki ve ailevi sorunlar 6, diğerler 9.

* "Kuzey Irak'ta yapılan referandumun Türkiye için bir tehdit olduğunu düşünüyor musunuz?"

Evet 76. Hayır 11. Kararsız/Görüş yok 23.

Bakalım bu anketten sonra  AK Parti içinde nasıl bir süreç devam edecek. Belediye Başkanları ve özellikle Melih Gökçek olayı nasıl gelişecek, bekleyip görelim.

 

 

Bu yazı toplam 616 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.