1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Anketlerin Dili
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Anketlerin Dili

A+A-

Genel seçimler 7 Haziran’da.
Aday adayları boy gösteriyorlar.
AK Partiye aday adayı olmak isteyenlerin sayısı oldukça kabarık görünmekte.
Elbette diğer partilerde de giderek yoğunlaşan bir adaylık süreci olacak gibi.
Bu arada yaklaşık 3 ay kalan seçimler öncesinde araştırma şirketleri ve anketlerde halkın nabzını tutmaya çalışmaktadırlar. Tabi ki son söz yine Yüce Milletin.
Bir araştırma şirketinin anketi elime geçti. Bu ankette AK Parti diğer rakiplerini ikiye katladığı görülmektedir. Elimde bulunan verilere göre AK Parti oyları CHP'yi 2'ye katlarken HDP ise barajı geçiyor.
Araştırma şirketinin Ocak 2015'de yaptığı son seçim anketine göre HDP %10,6 ile barajı geçerken AK Parti ise %45,4 oy oranında. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra HDP Barajı 10.6 ile geçiyor, AK Parti ise %45,4.
Araştırma şirketi çeşitli bölgelerde Ocak ayı sonunda yaptığı son anketine göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şöyle oluştu:
AKP %45,4,CHP %23,3,MHP %15,1,HDP %10,6
Bu tablo göstermektedir ki, AK Parti mutlu görünürken ana muhalefet partisi CHP ve MHP bu tablodan mutlu görünmüyor. Bunu içinde oy oranlarını artırmak için çabalarını artıracaklar.
Bu seçimler öncesinde en önemlisi ise Türkiye'deki seçmenin dörtte biri ya "kararsız" ya da "sandığa gitmeyi düşünmüyor". Araştırma şirketine göre "seçmen kendisine seçenek bulamıyor, AK Parti'den soğuyan seçmenin muhalefete geçtiğine ilişkin bir bulgu yok". CHP ve MHP'nin seçmeninde ise partilerinin iktidara aday olamayacağı düşüncesi hakim. Ancak bir diğer muhalefet partisi olan HDP için aynı şey geçerli gözükmüyor. HDP bir önceki ay anketine göre oylarını %2,1 artırmış durumda. Kararsızlar dağıtılmadan bir önceki ankette 5.7 oy alan Halkların Demokratik Partisi, Ocak anketinde 7.8 olarak çıkıyor.
Ankette en çok dikkat çeken noktalardan biri de "kararsızların sayısının ciddi bir artış gösteriyor olması. Öyle ki Aralık 2014'te yüzde 19,3 olarak gözüken "kararsızlar", Ocak 2015'te yüzde 22'ye yükseldiği gözlemlenmektedir. Kararsızlar partilerin aylara göre dağılımında yüzde 2.8'lik artışla diğer partilere ciddi bir fark attı.
Tabi ki, yukarıda da belirttiğim gibi seçime yaklaşık 3 aydan fazla bir zaman var. Siyasette 24 saatin uzun bir zaman dilimi olduğunu düşünürsek, gelecek günlerde partilerin hamleleri oylarını ya artıracak, yada geriye götürecek. Bunları hep birlikte seçime kadar izleyip göreceğiz.
 

Bu yazı toplam 107 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.