1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. ANNELER GÜNÜ DERKEN!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

ANNELER GÜNÜ DERKEN!

A+A-

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır.

Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakârlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.

Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi.

Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı.

Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.

 

Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına :

 

— Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.

Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.

Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.

**

Ya benin annem gibi anneleri vefat etmiş olanlar ne yapacak?

Öncelikle namazlarını daima eda edecek. Ki namazda annesine dua etmiş olacak. Her namaz kılışımızda Allahümme Rabbenağfirli duasında hem annemize hem de babamıza dua etmiş oluruz.

Ey bizim Rabbimiz!

Beni, annemi, babamı ve bütün müminleri hesap gününde (herkesin hesaba çekileceği günde) bağışla!

Cenabı Allah namazlarımızı ve dualarımızı kabul etsin!

Ben anneler günü babalar günü bilmem. Ancak mademki adet olmuş nasıl ve neden icap etmiş sorularına cevap vermiş oldum.

Bir gün için değil Cenabı Hak izin verdiği sürece dünyaya gelişimizin vesilesi olan anne ve babamıza saygı, sevgi, hürmet ve hizmetten geri kalmayalım. İnancımız ve gelenek ve törelerimiz böyle emretmektedir.

Ana katmer pişirelim!

 

Anam ocağını yakmış dış mutfağın,

Ya yufka yapacak ya da mayalı?

Küflü keşle dolmuş kara tabağın,

Katmer, şepit yapılacak besbelli!

*

Anam bağırdı;

Gel oğlum yardım et katmer yapalım.

Babangil gelmeden soframızı açalım.

Ağabeyime tereyağlı şepit,

Haydi, durma oğlum seğirt!

*

Anam kesmiği hazır etmiş ocağın yanına,

Harı eksildikçe atacağım ocağın karnına.

Kara sacın üstüne attı besmeleyle şepiti,

Pişirgeçle çevirdim ve pişirdim sırayla.

*

Sonra katmeri yaptı anam aynı bezeden,

İçi hazır olan tereyağı ve küflü keşten.

Pişene tereyağını bir bir sürdüm.

Şepitleri tere, roka, taze soğanla dürdüm.

*

Anam rahmetliden sonra şepit, katmer pişirmedim.

Bahçeye gidip tere, roka, taze soğan dişirmedim.

Ne zaman yufka ekmek içine ot ile dürsem,

Aklıma anam düşer, taa eskilere dalarım,

Gözlerim dolar, anama, babama Fatihalar yollarım!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum