1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. Annesinin Kuzusu
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

Annesinin Kuzusu

A+A-

“Çocuk ve annesi, kocaman yollardan geçip, büyük bir binanın bahçesine girdiklerinde küçük çocuk, koşturan çocukları ve heyecanlı anne babalarla hoparlörden çıkan yabancı sesleri işitip gördüğünde heyecanlanmıştı…


Sıcak yuvalarından sonra bu kocaman bina ve bahçe kendisine çok geniş göründü. Nasıl bulacaktı sınıfını, öğretmenini, ya tuvaleti gelirse, pantolonunu giyinip çıkarmasına kim yardımcı olacaktı? Bunları düşündükçe korkmaya başlamış ve kendini çaresiz hissetmişti.

Okulun giriş katında kocaman bir sınıf ve 20-30 kadar çocuk ve anne babalarını gördüğünde heyecanlandı, korktu ve ağlamaya başladı. Hemen eve gitmek istiyordu, hıçkıra hıçkıra ağladıkça görmüş olduğu ilgi ve dikkat, sanki daha çok ağlaması gerektiğini söylüyordu.

Anne önce sakin sakin açıklama yapmaya çalıştı, hatta çevredeki birkaç kadın da ağlamaması gerektiğini söylediler, sonra öğretmen de güler yüzlü bir şekilde konuştu. Fakat ağlamak istiyordu, bir süre ağlayınca hem anne-babası, diğerleri hem de kendisinin öğretmen olduğu söylenen kişi, kızmaya başladılar. Onlar kızınca daha çok ağlamaya başladı, o ağladıkça onlar daha çok kızdılar…”
Bu örnek hikâyenin bir benzerini birçoğumuz ya kendi çocukluğumuzda ya da kendi çocuklarımızda yaşamışızdır veya tanık olmuşuzdur. Okulun ilk günü çocukların ailelerinden ilk ayrılıkları olacağı için bazıları ağlayacak bazıları da annesinin dizinin dibinden ayrılmak istemeyecektir. Çünkü çocuklar için güven duygusu çok önemlidir ve bu duygu oluşmamışsa çocuk anneden ayrıldığında kendisinin tehlikede olduğunu düşünmektedir. Bu durumlarda aceleye getirmeden, kızıp alay etmeden endişe ve kaygılarını gidermeye yönelik bir yaklaşım sergilenmelidir.
Çocukların endişe ve korkularına yönelik annelerin sakin bir şekilde açıklamalar yapması yararlı olacaktır. Okulun çıkış saatinde kendisini almaya geleceğini anlatarak, nerede beklemesi gerektiğine kadar bir dizi açıklama yapılması yararlı olacaktır. Kendisinin yanında olacağı, bir ihtiyacı ya da sorunu olduğunda öğretmeninin de yardımcı olacağı açıklanmalıdır.
Bütün bunlara rağmen bazı çocuklar adeta annesinin eteğine yapışıp hıçkıra hıçkıra ağlamaktadır. Çünkü çocuk annesini bir daha göremeyeceğini, kendisini almaya gelen olmayacağını, eve dönüş yolu için korktuğu nesne, kişi ya da araç trafiği gibi birçok korku kaynağı etkili olabilmektedir. Ayrıca çocuğun kişisel özellikleri de güvensiz, ürkek ve anneye bağımlı ise bu çocukların da sınıfa katılmaları güç olmaktadır.
Okulun ilk günlerinde çocukların en büyük endişesi ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağı ve güven kaygısıdır. İhtiyaçlarının nasıl karşılanacağı konusunda belirsizlikler giderilerek okula ilişkin güven duygusu kazandırılabilir. Ayrıca çocuğun bir zamana ihtiyacı varsa okula devamı aksatılmadan, aşama aşama annenin okulda kaldığı süre azaltılıp arkadaş edinmesi sağlanarak uyum sağlamasına yardımcı olunmalıdır. Çünkü annesinin kuzusu artık öğretmeninin öğrencisi olacaktır. Selam ve dua ile. 
Bu yazı toplam 337 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.