1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Apa’dan Çetmi’ye!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Apa’dan Çetmi’ye!

A+A-

Geçen hafta Pazar günü Apa Belediyemiz tarafından düzenlenen Apa Şölenine katıldık. 
Burada yıllardır görmediğimiz dostları görme fırsatımız oldu. Apa Belediye Başkanı Halil Gülşin nezdinde bütün Apalı hemşerilerimizi kutluyoruz. Halil Başkanın ifadesi ile
“ Suyun ambarı Apa Barajı Apa Kasabamızda bulunması külfetinin yanı sıra nimetlerinden ve güzelliklerinden Apalı hemşerilerimizin faydalanması elbette bizlerde isteriz. Her ne olursa olsun Apa Barajı Çumra Ovasının ve tarımının sigortasıdır.”
Bu yıl yağışların zamanında bolca yağmasının ekin ve diğer ürünlerde görülmektedir. Birçok kasaba ve köylerimiz şükür yemeği vermiştir. Karahüyük Köyümüzün başlattığı bu güzel adeti bölgemizde diğer kasaba ve köylerde katılmaktadır.
Bunlar güzelliklerdir. Bu güzellikleri he beraber yaşamaktayız. Hemşerilerimizin iyi gününde de kötü gününde beraber olmak durumundayız.
Apa’dan sonra Hadim Bolat Kasabasında MHP Belde Başkanı Ahmet Çakar’ın düğününe iştirak ettik. Ahmet Çakar aynı zamanda arkadaşımız Mustafa Yapar’ın teyzesinin oğlu olmaktadır.
Yörenin kendine has etli bulgur pilavını öğle namazından sonra Ahmet Yıldız, Ahmet Gündüz, Ahmet Çelik, Himmet Tömtöm, İbrahim Çiçek ve Bolat eski belediye başkanı İbrahim Meki ile kaşıkladık.
Düğün evinde eski Hadim belediye Başkanı Ahmet Uğurlu ile görüştük.
Sonrasında Taşkent İlçemize pınar başında soğuk içtikten sonra Ilıcapınar, Avşar’a vardık. Avşar Kasabasında Cicekli Cami İmamının ziyaret ettik. Özellikle Avşar Merkez Camii bahçesi, şadırvanı, tuvaleti temizliği tertibi düzeni ile dikkatimi çekti.
Daha sonra Çetmi, Bolay, Balcılar Kasabalarını da gezdik. Çetmi Şelalesini bakir pırıl pırıl çevresi ile hayran olduk. Çevre düzenlemesini yapanları kutluyorum.
Seksenli yıllarda liseden fizik hocamız ve halen Çumra Bağlar Mahallemizde oturan emekli Hacı Nazım Çimen Hocam Avşar Kasabamızda görev yaptığı için bu bölgeleri çok iyi bilmektedir.
Sohbet sırasında Himmet Tömtöm’e;
--- Balcılar Kasabasına varırsanız Siyami Efendiyi de ziyaret edin! Demiş. Biz de bu tavsiyeye uyarak Balcılar Kasabamızdan sonra Siyami Efendinin Mezarını ziyaret ettik. Her nereye gittikse gittiğimiz yerlerdeki temizlik dikkatimizi çekti. Mezarın üzerine yeni türbe yapma çalışması başlamışlar. Henüz tamamlamamış.
Bunun yanında asırlık ardıç ağaçları ve mezarlığın dışında kalınabilecek odalar yapılmış. İçi tam tekmil hem yatağı hem de yiyecek içecek olduğunu gördük.
Camiler, mezarlar, yollar, caddeler, parkları, bahçeleri, tuvaletleri tertemiz olması ve bunun yanında Avşar, Balcılar, Çetmi ve Bolay Kasabalarımızın çevre temizliği tabii ortamın bozmamaları takdire şayan bulduk. Bu görgü ve kültür meselesidir. Allah bu bölgedeki hemşerilerimizden razı olsun.
Bağ, bahçelerde hummalı çalışmalar var. Dere kenarlarında bir karış toprak dahi boş bırakılmamış ki, muhakkak değerlendirilmiş olması yöre insanımızın çalışkanlığını göstermektedir.
Başta Çumra olmak üzere Bozkır, Hadim, Taşkent, Ahırlı, Yalıhüyük, Seydişehir’e kadar Torosların başlangıç noktasındaki bulunan bu bölge insanı çalışkan aynı zamanda vefakârdır.
Özellikle Bozkır, Hadim, Taşkent yöresinde kiraz öncelikli geçim kaynakları olmuş. Elma, üzüm ve diğer meyveleri yetiştiricileri olarak dört simsarın oyuncağı olmasak iyi olur. Derlerken Recep Konuk Başkanın Sarıoğlan Kasabasına yapacağı fabrikayı dört gözle beklemektedirler.
Bu beklentilerinin yanı sıra kasabalarda yaşayan hemşerilerimiz;
--- Yarın buralar mahalle olacak nasıl hizmet alacağız? Gibi soruları var. İnşallah hizmette bir aksama olmaz. Biz böyle temennide bulunuyoruz.
Bu yöremizin insanı çalışkanlığı devletine bağlılığı ile hizmetlerin en güzeline layıktır. Öyle değil mi?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.