1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. AR-GE merkezi sayısı artmalı
AR-GE merkezi sayısı artmalı

AR-GE merkezi sayısı artmalı

KSO 2016 yılının ilk meclis toplantısını Zade&Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirdi. KSO Başkanı Memiş Kütükcü, imalat sanayi etkinliğini artırmak için AR-GE merkezi sayısının artırılması gerektiğini söyledi

A+A-
Konya Sanayi Odası (KSO) 2016 yılının ilk meclis toplantısını, sağlık destek ürünleri alanında Türkiye’nin ilk Ar-Ge Merkezi olan Zade&Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan KSO Başkanı Memiş Kütükcü, , Zade&Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’nin Konya için önemli bir kazanım olduğunu ifade etti. 

İMALAT SANAYİDE YÜKSELİYORUZ
Kütükcü, Konya’da iki tane özel sektör Ar-Ge merkezi bulunduğunu hatırlatarak “Ülkemizde özel sektör Ar-Ge merkezlerinin sayılarının artmasına yönelik ciddi destekler veriliyor. Son olarak hazırlanan torba yasada da, özel sektör Ar-Ge merkezi kurmak için zorunlu personel sayısı 30’dan 15’e düşürülüyor. Bizim şehrimizde de iki adet özel sektör Ar-Ge merkezi var. Ancak bu sayı şehrimizin gerçek potansiyelini yansıtmıyor. Çünkü, Konya’nın ülke sanayisi içerisindeki etkinliği her geçen yıl artıyor. İllerin İmalat Sanayindeki Etkinliğini ortaya koyan Aktifler, Net Satışlar ve İstihdama Göre Türkiye Sıralaması’nda 2006 yılında 13’üncü sırada yer alan şehrimiz, 2014 yılında 9’uncu sıraya yükselmiş durumda. Bu takdir edilecek bir başarı. Konya, emsal illerin birçoğundan daha yukarı sırada yer alıyor. Ancak etkinliğimizi daha da yukarı taşımak için Ar-Ge merkezi sayımızı artırarak, daha fazla Ar-Ge ve inovasyon yapmak zorundayız” şeklinde konuştu. 

YERLİ SANAYİ DESTEKLENMELİ
KSO meclisine ev sahipliği yapan Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil de, meclis toplantısının Ar-Ge merkezlerinde yapılmasından memnun olduklarını belirterek, Ar-Ge merkezi kurmak isteyen sanayicilerin, kendilerinden destek istedikleri takdirde üzerlerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi.  Türkiye’nin en geniş soğuk pres bitkisel yağ firması olduklarını ve ürünlerinin 10 bin eczanede bulunduğunu aktaran Büyükhelvacıgil, ürünlerin eczane dışında hiçbir yerden temin edilemeyeceğini söyledi.  Zade Vital Medikal Direktörü Dr. Emre Öztoprak da, Zadevital’ın ürünleri hakkında bilgi verdi. 
KSO Meclis Başkanı Tahir Şahin’in başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya katılan sanayiciler, ayrıca Helvacızade üretim tesislerini ve Zade&Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’ni de gezdi./Mehmet KAYA- Hakimiyet.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.