1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. Arab Birliğinin Türkiye’yi Kınaması Üzerine!
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

Arab Birliğinin Türkiye’yi Kınaması Üzerine!

A+A-

CNN Türk Televizyonunda haberleri takip ediyorum.
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Türkiye’nin Kuzey Iraktaki PKK kamplarına yönelik devam eden hava saldırılarını kınadı. Katar ise Arabi’nin bu açıklamasına şerh koyduğunu duyurdu.
CNN Türk’ün Mısır basınına dayandırdığı habere göre, Arabi’nin yazılı açıklamasında Türkiye’ye ‘Irak’ın tüm topraklarındaki egemenliği, iyi komşuluk ilişkileri ve iki ülke arasındaki anlaşmalara saygı gösterilmesi ile gerilimi yükseltmeme’çağrısı yapıldı. İki ülkenin güvenlik ve istikrarı daim kılmakla ilgili tüm konularda ‘işbirliği için karşılıklı uzlaşıya dönme’ talebinin dile getirildiği açıklamaya Katar şerh koydu.
Katar resmi haber ajansı QNA’nın duyurduğu Katar Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Arabi’nin söz konusu değerlendirmeyi birliğe üye ülkelere danışmadan yaptığı savunuldu.
Doha’nın ‘sınırlarını korumak, güvenlik ve istikrarını muhafaza etmek için aldığı önlemler ve attığı adımlarda kardeş ülke Türkiye’nin yanında durduğu’ vurgulanan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Türkiye’nin terör örgütlerinin tehdidiyle karşı karşıya geldiği sınırdaki Suruç’ta gerçekleşen saldırıların ardından, bu tehditleri ortadan kaldırma ihtiyacı bir an önce hasıl oldu. Özellikle, Suriye rejiminin yıkıcı eylemleri, bu tür örgütlerin yayılmasına, etkin rol oynamasına yol açtı. Bu da uluslararası güvenlik ve barışa tehdit oluşturuyor. Genel sekreterin açıklaması ise bu hakkı inkar ediyor.”
**
Şimdi yıllar öncesi okumuş olduğum Muallim Şükrü Fuat GÜCÜYENER’in 1939 yılında yazmış olduğu ve 1957 yedinci basım “ SİNA ÇÖLÜNDE TÜRK ORDUSU” kitabını hatırlattı.
Bu kitabın 17. Sayfasında;
“İkindiye kadar, kalplere sıkıntı veren, her yeri, her tarafı alev alev saran bir sıcaklık devam ediyor.Fakat geceleri bizi üşütecek kadar soğuk oluyor.
Kötü kuyu sularını zemzem gibi içiyoruz.
Kasabanın halkı ile temasımız yok gibi bir şey.
Birbirimize ne itimad ediyor; ne de kaynaşabiliyoruz?
Bu Arap Müslümanlar. Biz Türk Müslümanlardan ziyade …İngilizleri isteyen; İngilizleri bekleyen ruh delaleti içindeler.
Ufak tefek alış verişlerimizde bile, elimizdeki kağıt paramızı açıkca almak istemiyorlar..
----Gümüş verin,,,
---- Altın verin! Diye ayak diriyorlar…
İngiliz parası, İngiliz propagandası …Onları aleyhimize olarak, o kadar zehirlemiş ki,
Esefle, içimiz yana yana, buna da sabır ve tahammül ediyoruz.
*
Asil, Büyük Türk Milleti;
Şu misalde olduğu gibi; layık olmayanlara dahi; gösterdiğin geniş lütuf ve müsamaha yüzünden ..Asırlar süren, ne büyük ..Ne korkunç ihanetlere…Nankörlüklere göğüs vermedin ki…
Bari, ilerisi için olsun, yaradılışında mevcud olan bu geniş lütuf ve müsamahanı ona layık olanlara, onu hazmu takdir edenlere karşı göstermekle iktifa etsen…..geleceğin nankörlük ve ihanetlerini önlemiş olurdun.”
…………………
Daha devam ediyor.
Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi, Türkiye’nin Kuzey Iraktaki PKK kamplarına yönelik devam eden hava saldırılarını kınadı..Haberiyle yıllar sonra tekrar ““ SİNA ÇÖLÜNDE TÜRK ORDUSU” kitabını okumaya başladım. Dün ile bugün arasında ne fark var? Aynı tas aynı hamam derler ya….
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.