1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Arabuluculukta iki taraf kazanır
Arabuluculukta  iki taraf kazanır

Arabuluculukta iki taraf kazanır

Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, arabuluculuk uygulaması hakkında bilgi vererek Konya’da bugüne kadar sadece 107 arabuluculuk tutanağının düzenlendiğini ifade etti.

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Arabuluculuk uygulaması hakkında bilgi veren Konya Baro Başkanı Mustafa Aladağ, uygulamanın 22 Haziran 2012 tarihinde 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle ve 26 Ocak 2013 tarihinde yönetmeliğin yayınlamasıyla uygulanmaya başladığını kaydetti. Türkiye’de yeni bir kavram olduğunu dile getiren Aladağ, arabuluculuğun hukuk uyuşmazlıkları için alternatif uyuşmazlık çözümü olarak sisteme dahil edildiğini belirtti. Aladağ, “Özel Hukukun neredeyse tamamından arabulucuya gidilebilir. Arabulucuya gidilebilecek en önemli uyuşmazlıklar; ticari, işçi-işveren, tüketici, kira, aile uyuşmazlıkları ve ortaklığın giderilmesi uyuşmazlıklarıdır. Bunların içerisinde yer alan işçi-işveren uyuşmazlıkları hakkında zorunlu arabuluculuk yasa tasarısının Ekim ayı içerisinde yasalaşması bekleniliyor. Bu yasa çıktığı zaman 400 bin işçi-işveren dava dosyası zorunlu arabuluculuk sistemi içerisine girecek.” dedi.

KONYA’DA YETERİNCE ANLATILMADI

Konya’da arabuluculuğun uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak anlatılmadığına dikkat çeken Aladağ, “Maalesef bugüne kadar sadece 107 arabuluculuk tutanağı düzenlendi. Bu kadar az olmasının nedeni henüz arabuluculuğun uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak Konya da anlatılamamış olması. Türkiye genelinde yasa çıktığından itibaren 17 bin dosya tutanağa bağlanmıştır.” şeklinde konuştu.

YARGININ YÜKÜ AZALIYOR

Hukuki uyuşmazlıklarda arabuluculuğun devreye girmesiyle Türkiye’deki yargının yükünün azalacağını ve dava yoluyla çözümlenmesi gereken işlerin daha kısa sürede sonuca ulaşacağını vurgulayan Başkan Aladağ, Konya’daki vatandaşların bu konuda tam bilinçlendirilemediğini kaydetti. Vatandaşların bilinçlendirilmesi için çalışmaların yapıldığını açıklayan Aladağ sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Vatandaşı bilinçlendirme çalışmaların yapılması için Arabuluculuk Daire Başkanlığının teşvikleriyle dernekler kuruldu. Bu derneklerle vatandaşın kısa zamanda bilinçlenmesi sağlanmaya çalışılacak. Konya’da da Hukuki Anlaşmazlıklarda Arabuluculuk Derneği kuruldu ve çalışmalarına başladı.”

MADDİ MANEVİ TASARRUF SAĞLAR

Başkan Mustafa Aladağ son olarak uygulamanın hiçbir dezavantajının olmadığını altını çizerek avantajları hakkında ise: ”Dava boyunca yapmak zorunda kalınan tüm masraflardan (posta gideri, bilirkişi, keşif vb. masraflar, yol giderleriniz gibi) ve yargılama nedeniyle diğer işlerinizden kısıtlayıp, adliyeye ayırmak zorunda kalacağınız zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Mahkemeye göre daha kısa sürer. Sonuç, tarafların kontrolündedir. Geleceğe bakılır, mevcut hukuki durumun değil, menfaatin korunması esastır. Güvenirlik ve gizlilik önemlidir; taraflar mahkeme önünde konuşamayacaklarını burada rahatlıkla konuşabilirler. Psikolojik ve sosyolojik riski azdır; daha az yeni sorun doğurur. Tarafların anlaştıkları yöntem ve çözüm tarzı esastır, esnektir. Anlaşmayla çözülür; iki tarafta kazanır, tarafların sosyal ve ekonomik ilişkileri devam eder. Arabulucuya başvurmakla dava açmaktan vazgeçmiş olmazsınız. Taraflar arabulucuya başvurmak, süreci devam ettirmek, sonuçlandırmak ve bu süreçten vazgeçmek konusunda tamamen serbesttir. Kendi isteğiniz ile başlattığınız bu süreci yine kendi isteğinizle sona erdirip mahkemeye başvurabilirsiniz. Arabuluculuk çözüm sürecinin hiçbir dezavantajı yoktur çünkü tamamıyla tarafların rızalarıyla ortaya çıkar.” açıklamalarında bulundu.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum