1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. Aradan Geçen 35 Yıl
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

Aradan Geçen 35 Yıl

A+A-

Zaman su gibi akıp geçiyor.

1980 yılında doğanlar bugün 35 yaşında.

O günleri bilmez, hatırlamazlar.

Türkiye o günleri dileyelim bir daha yaşamasın.

Ancak Türkiye üzerinde oynanan oyunların hiçbir zaman bitmediğini de görmekteyiz.

Asya ve Avrupa topraklarını kapsayan Avarasya, gerek coğrafi, gerekse ekonomik açıdan çok stratejik bir bölgedir. Dünya üzerinde bilinen enerji kaynaklarının yaklaşık dörtte üçü, yüze yakın ülkenin bulunduğu bu coğrafyada yer alıyor.

En canlı ekonomilerin önemli bir kısmı bu bölgede bulunuyor. Avrasya, tarihsel açıdan bakıldığında da büyük önem arz ediyor. Dünya Medeniyetlerine şekil veren birçok ilk tarihteki önemli gelişme bu topraklarda doğup filizlenmiştir. İpek yolu binlerce yıl ticaretin ana aksı olmuş, bilim alanındaki en temel gelişmeler Avrasya’dan doğmuş, bu coğrafya düşünsel arka planı ile binlerce yıldır dünyanın şekillenmesinde büyük rol almıştır.

Son yıllarda dünyanın ekonomik ve kültürel merkezinin doğuya kaymasıyla Avrasya tekrar ön plana çıkmaya ve dünyanın geleceği bu gerçeği bu bölge üzerinde şekillenmeye başladığı için, Türkiye üzerinde dış güçler olmadık oyunlar oynamaktadır. Türk halkı bu konuda uyanık olmalı ve ülkemizin değerini bilmeliyiz.

Şimdi gelelim 24 Ocak kararlarına.

Bu karar alınalı tam 35 yıl geçti. Geçtiğimiz cumartesi günü 24 Ocak kararlarının yıldönümüydü. 35 yıl önce başlayan yeni düzene o kadar alıştık ki, bundan öncesi hiç yaşanmamış uzak geliyor ve unutuyoruz sanki.

Aslında 24 Ocak’ı 35 yıl önce uygulamaya koyan siyasi kadrolardan pek piyasada bulunan kalmadı.

O zamanlar bu kararı alanlar bile o zamanlar ekonomideki yangını söndürme olayı olarak karar almıştı. Şimdilerde ise benzer olaylar var. Faizler, çekişmeler ve para piyasaları yine yüksek ateşte.

Oysa 24 Ocak kararları yeniden yapılanma hareketiydi. Devletçiliğin sona ermesinin başlamasıydı. Özelleştirme hızlanması gerekiyordu. Serbest pazara geçiş ve dünya rekabetine açılış harekâtının başlangıcıydı. Bu devamlılık gerekiyordu. O günleri yaşayanlar bilir Türk ekonomisi o günlerde yıllık 2 milyar dolar kadar ihracat yapıyordu. Bugünkü ihracat o günlerin kat ve kat üstünde.

Şamsımız vardı. 24 Ocak 1980’in devamı Merhum Turgut Özal gibi, olayları bütünüyle görebilen, cesur ve icraatçı bir liderin önderliğinde gelişti. Serbest kur ve serbest faizi konvertibilite izledi.

Dış ticaret liberalleşti. Bugün Dış ticaretimizde başarı varsa, işte o günlerin eseridir. O günden bu güne dünyada görülen ekonomik krizlere rağmen Türk ekonomisi çok fazla etkilenmemişse geçmiş yöneticilerin koyduğu ilkeler ve bugünkü yönetimlerinde o yalda ilerlemesiyle sağlanmıştır.

Yani 24 Ocak 1980 kararları Türk ekonomisinin bugünkü geldiği noktada milat olarak hiç unutulmamalıdır.

Piyasalardaki tedirginlik, dövizdeki kıpırdanmalar ve faizlerdeki oynaklık ise Türkiye üzerinde oynanan oyunların bir etkisi olarak görülmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum