1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. ARAKAN’A ACİL YARDIM KAMPANYASI
ARAKAN’A ACİL YARDIM KAMPANYASI

ARAKAN’A ACİL YARDIM KAMPANYASI

A+A-

Birlemiş Milletler raporlarına göre Rohingya Müslümanları, dünyada en çok haksızlığa uğrayan, zulüm gören etnik gruplardan biri. Myanmar hükümetinin yok sayma politikaları ve Budist çetelerin saldırıları, Müslümanların bu bereketli topraklardan silinip yok edilmesini amaçlıyor. Toplam nüfusu 3.5 milyonu bulan Rohingya Müslümanlarından yalnızca 800 bini anavatanları Arakan’da yaşayabiliyor. Geriye kalanlar ise farklı ülkelerde mülteci. Arakan’da 40 gün süren saldırılarda en az 150.000 Arakanlı Müslüman katledildi, köyler yağmalanarak yerle bir edildi. Benzer olaylar daha sonra defalarca tekrarlandı. Budist saldırılarının benzeri Haziran 2012’de ve Ekim 2016 tarihlerinde gerçekleşti ve yine binlerce Müslüman katledildi.

Myanmar’da son 10 günde ikibinden fazla kişi öldürüldü. Öldürülenlerin çoğu kadın ve çocuk. Bölgede 2-3 bin civarında kişi yaralı durumda. Myanmar'da bin 800’den fazla ev, cami, Kuran kursu, medrese, okul ve dükkân yakıldı; 60'a yakın köy boşaltıldı. Bangladeş hükümeti mülteci girişini engellemeye çalışsa da günlerde 50 binden fazla Müslüman yasa dışı yollarla Bangladeş’e giriş yaptı.  Sınırı geçemeyen çok sayıda yaralı sınır bölgelerinde bekleyişlerini sürdürüyor. Bölgede yaklaşık 70-80 bin civarında Müslüman ise sınırı geçemediği için dağlık bölgelerde hayatta kalmaya çalışıyor. Bangladeş sınırında kurulan kampta ise ölümden kaçan Arakanlı Müslümanlar zor günler yaşıyorlar. Yaşanan insanlık dramına sessiz kalmayan ve konuyu uluslararası kamuoyunun gündemine taşıyan Türkiye, Arakan Müslümanları için harekete geçti.

Bu duruma sessiz kalmayan kurumlardan olan RİDA Derneği, çatışmaların yeniden alevlendiği Arakan'a acil gıda yardımı ulaştırmak üzere yeni bir yardım kampanyası başlattı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan RİDA Derneği Ortadoğu Masası sorumlusu Selim Doğdu, “Yaptığımız görüşmeler neticesinde, Bangladeş sınırına ulaşan masum Müslüman sivillerin "Gıda, su, giysi, temizlik maddelerine ve çadır vb. geçici barınma imkanlarına çok acil ihtiyaçları olduğunu öğrendik. Başlattığımız acil yardım kampanyası neticesinde halkımızın desteğiyle toplanan yardımları Bangladeş sınırındaki mazlum Arakanlı kardeşlerimize ulaştıracağız. İnşallah önümüzdeki günlerde bölgeye bizzat giderek kardeşlerimizle kucaklaşmış ve yardımları ilk elden dağıtmış olacağız " dedi. Doğdu ayrıca yapılacak yardımları dernek banka hesap numaralarına, Rida derneği web sitesi “ridader.org.tr” üzerinden online bağışla ve dernek merkezine bizzat yapılabileceğini belirtti.

SRİ LANKA’DA 80 KURS – 5500 TALEBEYE ZİYARET

Doğdu ayrıca yapacakları ziyarette Arakan’ın komşusu durumundaki Sri Lanka’daki devam eden faaliyetleri yerinde inceleyeceklerini belirtti.  Sri Lanka’da son 3 yılda 80nin üzerinde RİDA Muhammed İkbal kurs ve medreselerini açarak yaklaşık 5500 talebeye İslami dersler verildiğini belirten Doğdu, bölgede devam eden yetim faaliyetlerine de vurgu yaptı. Bölgede su kuyusu çalışmasından, acil insani yardımlara, Eğitime destek çalışmalarından, gıda dağıtımlarına, Süt keçisi dağıtımlarından yetim ailelere desteğe kadar onlarca alanda Sri Lanka’da hizmette olduklarını açıklayan Doğdu, bölgede 7/24 faaliyette olmanın bu tür acil durumlarda ilk elden ve hızlı bir şekilde yardımların ulaştırılmasında büyük önem taşıdığını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.