1. YAZARLAR

  2. Duran Çölcü

  3. Aramızdaki “ENGELLERİ” ne zaman kaldıracağız
Duran Çölcü

Duran Çölcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Aramızdaki “ENGELLERİ” ne zaman kaldıracağız

A+A-

Her yıl olduğu gibi, bu yılda şehrimizde ve ülkemizde Engelli Haftası kutlamaları yapıldı.
Engelli Kardeşlerimizin sorunlarına dikkat çekilirken, onların topluma kazandırılmasına değiniliyor.
En önemlisi de aramazdaki “Engellerin kaldırılması” konusu gündemde tutuluyor. 
Ne var ki hala bu Engelli Kardeşlerimizle Aramızdaki “Engelleri” kaldırılmasında hala yeterli bir yapıya gelemedik. 
Sadece onlara karşı duygusal yaklaşırken, acımak yerine, kendimizden bir parça olma düşüncesini yeterince kavrayamadık.
En azından bir gün bizde bir Engelli olabiliriz düşüncesini bile yeterince anlayamadık.
Onlar sadece toplumun bir parçası olduklarını anlamamızı isterken, aşımızı, işimizi, dostluğumuzu ve kardeşliğimizi paylaşmayı istiyorlar.
İstekleri çok mu? Neden Engelleri kaldıramadık? Neden onlarla bir bütün olamadık sorusu hep aklımda. 
Gelenek ve göreneklerimizde yer alan, acıyı ve tatlıyı paylaşım duygumuzu onlarla paylaşırsak bir adım atmış oluruz.
Yani, Aramızdaki Engelleri kaldırma noktasında önemli bir adım atarken, bizlerin bir parçası olduğu duysunu verebilirsek, bizlerde ve onlarda mutlu olur.   
Engelliler Haftası nedeniyle yapılan bazı açıklamaları sizlerle paylaşmak istiyorum. 
Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Bu Hafta toplumumuzun azımsanmayacak bir parçasını oluşturan engellilerimizin sorunlarının gündeme getirildiği, hayata onların penceresinden bakılarak farkındalık yaratıldığı önemli bir haftadır. Doğuştan veya daha sonradan çeşitli nedenlerle gerçekleşen engelli olma hali, sadece onlara özgü bir durum değil, tüm insanların ortak olgusudur. Unutulmaması gerekir ki her insan bir engelli adayıdır. Hepimizin bunun bilincinde olması ve onların sorunlarına bu bilinç ve duyarlılıkla yaklaşması gerekir. Engelli vatandaşlarımızın çalışma hayatı, eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yeterince yararlanmaları Devletimizin en önemli hedeflerindendir. Bu amaç doğrultusunda Devletimiz, onların yaşam kalitesini yükseltmek, hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan sürdürebilmelerini sağlamak adına, mevzuat düzenlemeleri, eğitim imkânları ve istihdam imkânları oluşturarak, onların kendilerini toplumun bir parçası olarak benimsemelerine yardımcı olmaktadır.”
Vali Cüneyit Orhan Toprak bizlere hayata onların gözüyle bakmamız gerektiğine işaret ederek, bizlerinde bir Engelli olabileceğimizi düşünerek, hareket etmememizi söylerken, onların sorunlarına bu bilinçle ve duyarlılıkla yaklaşması gerekir diyor. Hayatı onlarla yaşamamızı ve paylaşmamızı istiyor.    
Türkiye Sakatlar Derneği(TSD) Genel Başkanı Şükrü Boyraz,“Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve herkes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur. Sadece TBMM’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir. Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir.”
Şükrü Poyraz, her kurumun kendilerini herkes gibi eşit görmelerini, herkes gibi haklardan eşit bir biçimde faydalandırılmasını isterken, Engelli Hakları Sözleşmesine uyulması halinde bile Engelli Kardeşlerimizle aramızdaki “Engellerin” Kaldırılmasında çok büyük katkı vereceğine dikkat çekiyor.
Toplumsal ve insani açıdan Engelli Kardeşlerimizle “Aramızdaki Engelleri Kaldırmak” bir görevimiz ise, bugünden itibaren hiç vakit geçirmeden bir adım atalım.
Biraz empati yaparak, kendimizin de bir gün Engelli olabileceğimizi düşünerek onlarla hayatı ve hayatın bütün imkanlarını paylaşmalıyız.
Göreceksiniz ki, onlarda mutlu olurken, bizde mutlu olacağız.
Ne dersiniz öyle davranmak gerekmez mi?

Bu yazı toplam 917 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar